Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Oswajanie kota z psem: O czym warto pamiętać

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kot i pies przytulają się leżąc na kraciastym kocu

Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nie wzięło się z niczego – psy i koty po prostu bardzo się od siebie różnią. Ich relacja faktycznie pełna jest potencjału konfliktowego, o czym świadczą liczne artykuły z radami na ten temat. Wcale nie jest jednak powiedziane, że psy i koty z natury i z zasady muszą ze sobą walczyć: przeciwnie, w niezliczonych gospodarstwach domowych żyją spokojnie razem lub nawet blisko się przyjaźnią. Nie mogą się Państwo zdecydować, czy wolą mieć psa czy kota? Warto po prostu wziąć oba zwierzaki!

Loading...

Dlaczego psom i kotom tak trudno jest się dogadać?

Koty są z natury nieufne podczas pierwszego spotkania z innym gatunkiem. Małe zwierzęta łatwiej jest im zidentyfikować jako potencjalną zdobycz, podczas gdy większe zwierzęta, jak psy, postrzegają raczej jako drapieżniki. Dlatego też przy przypadkowym spotkaniu kot zazwyczaj schodzi psu z drogi. Do tego dochodzą nieporozumienia związane z mową ciała: Machanie ogonem to u psa przyjazny sygnał, podczas gdy u kota ruch ten zdradza zdenerwowanie. Psy szukają kontaktu wzrokowego, koty odczuwają „gapienie się“ na nie jako groźbę. Koty mruczą, kiedy są zadowolone – psy słyszą raczej wrogie warczenie. Wszelkie „problemy z tłumaczeniem“ tego typu sprawiają, że spotkanie psa i kota rzadko przebiega bez problemów: na przykład, gdy pies, będący w dobrym nastroju, zinterpretuje kocie machanie ogonem jako zachętę do zabawy.

Czy możliwa jest przyjaźń między psem i kotem?

Przyjaźń między psem i kotem – lub chociaż wzajemna akceptacja – nie jest zasadniczo rzadkim zjawiskiem. W szczególności wtedy, gdy zwierzęta zapoznają się ze sobą w młodym wieku i mają szansę nauczyć się „języka obcego“ drugiego gatunku. Również spotkanie dorosłego psa z małym kociakiem lub dorosłego kota ze szczenięciem nie stanowi zazwyczaj problemu, ponieważ młode zwierzę nie stanowi dla drugiego zagrożenia.

Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?

Jeśli planują Państwo spotkanie psa z kotem, wszystko zależy od tego, które zwierzę mieszka w domu. Jeśli salon to terytorium należące do kota, uzna on nowego towarzysza za intruza. Psy, jako zwierzęta stadne, są z reguły bardziej otwarte wobec nowych współlokatorów. Proszę już przed spotkaniem przyzwyczaić zwierzęta do zapachu i dźwięków wydawanych przez drugie zwierzę: można odtwarzać kotu szczekanie psów – z początku oczywiście cicho – i podstawiać mu do powąchania próbkę zapachu psiej sierści. W ten sposób zwierzę dowie się o obecności drugiego już przed pierwszym spotkaniem. Spotkanie to powinno odbyć się na neutralnym gruncie, to znaczy w pokoju, w którym nie ma ani kociej miski, ani legowiska, ani kuwety. Oba zwierzaki należy przed spotkaniem nakarmić – pełny brzuch pomoże rozładować nieco napięcie.

Jeśli to kot pojawia się po raz pierwszy w mieszkaniu, proszę zostawić go w transporterze, trzymając przy tym psa na smyczy. W przeciwnym razie proszę zamknąć drzwi i upewnić się, że kot może obserwować psa z bezpiecznej odległości. Zwierzęta powinny zbliżyć się do siebie z własnej woli – tak, aby kot miał możliwość ucieczki, jeśli spotkanie nie przebiegnie zgodnie z planem i rozpocznie się gonitwa. Proszę nie trzymać kota psu pod nosem, ale poczekać, aż oba zwierzaki zaczną się obwąchiwać z własnej woli. Proszę spróbować zachowywać się przy tym jak najspokojniej: zwierzęta wyczują Państwa niepokój i zareagują w podobny sposób. Jeśli zarówno ludzie, jak i zwierzęta będą zdenerwowane, nie wróży to dla spotkania dobrze.

Proszę chwalić zwierzęta, rezygnując przy tym jednak z podawania smakołyków jako nagrody, aby nie pojawił się powód do zazdrości. Proszę nie przejmować się też za bardzo, jeśli kot machnie pazurem na powitanie, lub pies głośno pogoni futrzaka na szafę – zwierzęta muszą mieć najpierw możliwość pokazania swojej pozycji w domu. Pokojową tolerancję uznać można za sukces. Pierwsze spotkania nie powinny trwać więcej niż kilka minut i powinny odbywać się pod nadzorem właścicieli. Proszę stopniowo wydłużać spotkania, aż zwierzaki zaczną reagować na siebie ze spokojem.

Ernährung Hund und Katze

Na co muszę zwrócić uwagę, jeśli pies i kot mają stać się drużyną?

  • Doświadczenia: Jest to korzystne, jeśli oba zwierzęta mają już pozytywne doświadczenia z innymi gatunkami. Szczenięta i kocięta z gospodarstw domowych, w których były socjalizowane z psami lub kotami, na ogół nie mają problemów z tolerancją. W przypadku zwierząt schroniskowych zwykle wiadomo, czy istnieją doświadczenia z innymi gatunkami zwierząt.
  • Charakter: Kot i pies powinni być podobni do siebie z temperamentu, jeśli to możliwe. Żywiołowy pies może nie rozumieć, dlaczego wyciszony tygrys domowy może z nim się nie bawić. Z drugiej strony pies i kot, którzy lubią się przymilać, mogą spotykać się na sofie.
  • Obszary prywatne: Podczas karmenia, przyjaźń często się kończy. Upewnij się, że pies i kot mają wystarczająco jedzenia. Karm je jednocześnie i, jeśli to możliwe, w oddzielnych pomieszczeniach. Ustaw miskę tak, aby pies nie mógł do niej dosięgnąć, na przykład uniesioną lub w trudno dostępnym rogu pomieszczenia. Kuweta powinna być również niedostępna dla psa.
  • Rasa: Podczas gdy wszystkie rasy kotów są spolaryzowane w podobny sposób pod względem instynktu łowieckiego, psy mają specyficzne cechy, które zostały szczególnie wzmocnione podczas hodowli w zależności od rasy. Z tego względu niektóre rasy psów mają szczególnie silny instynkt łowiecki, co utrudnia im tolerowanie kotów. Inne rasy psów są znane ze swojego łagodnego charakteru, a w razie potrzeby będą potrafiły tolerować nadmierną aktywność kota. Z drugiej strony, różnice w wielkości psów i kotów są mniej istotne.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?