Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Devon rex – skrzat na drapaku

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kot Devon Rex patrzący prosto w kamerę

Jeśli szukają Państwo chętnego do zabawy i wiernego kota o odważnym wyglądzie, devon rex będzie idealnym wyborem. Wbrew ogólnie rozpowszechnionym plotkom nie jest to jednak kot dla alergików: poprzez specyficzną strukturę włosa faktycznie gubi on mniej sierści, jednak mimo wszystko może uczulać. Za sprawą swoich dużych oczu i pofalowanej sierści devon rex przypomina nietoperza. W rzeczywistości ta wyjątkowa rasa zawdzięcza swoją egzystencję przypadkowej mutacji oraz zaangażowaniu ambitnej miłośniczki kotów.

Loading...

Devon rex: charakter

Poprzez swoje przyjazne usposobienie oraz przywiązanie do człowieka devon rex będzie idealny dla wszystkich, którzy marzą o towarzyskim zwierzątku domowym. Te wierne koty nie odstępują swoich opiekunów na krok. Ze względu na wysoką inteligencję wciąż potrzebują nowych wyzwań i źle znoszą nudę. Chętnie się bawią i są wyjątkowo pojętne. Szybko uczą się nowych trików.

Devon rex: chów i pielęgnacja

Koty devon rex są idealne do trzymania w mieszkaniu, zwłaszcza że ich nietypowa sierść jest wrażliwa na zimno, wilgoć oraz promienie słoneczne. Są niezwykle rozbrykane i uwielbiają ruch, dlatego będą potrzebowały miejsca, aby móc się wyszaleć. Koty devon rex kochają ludzi i źle znoszą dłuższą samotność. Dobrze dogadują się również z innymi kotami, dlatego warto zadbać o to, by miały towarzystwo. Z charakterystycznym dla siebie wdziękiem przejmują dowództwo nad domem i w okamgnieniu zdobywają serca ludzi.

Krótka sierść devon rexa wymaga regularnej pielęgnacji. W tym celu najlepiej jest korzystać z miękkiej szczotki, aby przez przypadek nie wyczesać zbyt wielu włosów. Szczególną uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy zwrócić na duże uszy kota, które należy regularnie czyścić watą. Zapotrzebowanie energetyczne devon rexa jest nieco wyższe niż w przypadku innych kotów, ponieważ cienka sierść nie zapewnia mu dostatecznego ciepła. Koty tej rasy potrzebują zatem odpowiedniej karmy. Jednocześnie należy uważać, aby kot nie zrobił się zbyt pulchny. Ważna jest również regularna kontrola uzębienia: koty devon rex mają skłonności do stanów zapalnych dziąseł.

Umaszczenie devon rexa

Kręcona sierść devon rexa jest krótka, gęsta i nie zawiera zbyt wiele włosów okrywowych. Wzorzec rasy dopuszcza wszelkie kolory i wzory sierści, a także różne kolory oczu.

Kot rasy Devon Rex

Historia devon rexa

Skąd właściwie wziął się „koci skrzat“? W 1960 roku w domu Beryl Cox w angielskim miasteczku w Devonshire na świat przyszedł miot kociąt, których ojciec miał pofalowaną sierść. W miocie był również kędzierzawy kocurek imieniem Kirlee. Ponieważ pani Cox już wcześniej zwracała uwagę na pofałdowane futerko kotów, zorientowała się, że ta niezwykła struktura włosa jest dziedziczna i da się ją osiągnąć w warunkach hodowlanych. Dało to początek licznym próbom, które doprowadziły do powstania średniej wielkości kota o lekko orientalnym wyglądzie i delikatnie krzywych nogach. Już w 1967 roku rasa ta została oficjalnie uznana. Od tego czasu te kocie skrzaty o dużych oczach są prawdziwymi gwiazdami wszelkich wystaw. W 1970 roku rozpoczęto hodowlę w Niemczech.

W przypadku tych kotów jeszcze jedna rzecz zasługuje na uwagę: nazwa rasy „rex“ wywodzi się od królika. W 1870 roku belgijski władca Leopold II postanowił zgłosić kędzierzawego królika na wystawę. Ponieważ królowi się nie odmawia, wystawcy musieli improwizować i nadali mu nazwę “królik rex”, co z kolei zainspirowało później miłośników kotów.

Cechy szczególne devon rexa

Devon rex jest kotem wyjątkowo odpornym na stres. Swoje mocne nerwy dzielnie prezentuje podczas wszelkich wystaw. Ponadto przypisuje mu się dobrą intuicję, dzięki której trafnie ocenia nieznajomych i nowe sytuacje.

Warto również wspomnieć, że w przypadku tej rasy często podejrzewa się nieodpowiednie warunki hodowlane, na co mogą wskazywać pofalowane (okaleczone) wąsy.

Krótka charakterystyka devon rexa

Podsumowanie Kot Devon rex

Rasa
Devon Rex
Pochodzenie
Anglia
Rozmiar
średniej wielkości, długość ciała razem z głową: ok. 50 cm
Waga
Kotka: od 2,5 do 3 kg, kocur: maksymalnie 4,5 kg
Budowa ciała
muskularna, z krótkimi nogami, długim szpiczastym ogonem, drobnymi łapami
Kształt głowy
trójkątny
Oczy
w kształcie migdałów, szeroko rozmieszczone, wszystkie kolory dozwolone
Sierść i umaszczenie
kędzierzawa sierść bez włosa okrywowego, wszystkie kolory dozwolone
Pielęgnacja sierści
szczotkowanie co tydzień bardzo miękką szczotką
Cechy szczególne
wąsy i brwi podkręcone, nietoperzowate uszy, skłonność do zapalenia dziąseł
Charakter
przyjazny, wesoły, lubi ludzi, wrażliwy, chętny do zabawy, inteligentny, niezależny
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?