Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Kot savannah – charakter, wdzięk i trening z klikerem

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Kot Savannah leży na stole

Zupełna egzotyka: kot savannah to krzyżówka serwala i kota domowego (w preferowanej wersji kot egipski mau, ocicat lub kot orientalny krótkowłosy). Wskutek takiej kombinacji wykazuje się on z jednej strony instynktem myśliwskim i potrzebą ruchu typową dla dzikiego kota, z drugiej strony jest jednak tak oddany i prostoduszny, jak nasze poczciwe koty.

Loading...

Pochodzenie i chów kota savannah

Pierwszy kot savannah powstał w roku 1980 wskutek skrzyżowania serwala z kotem syjamskim. Było to dość skomplikowane ze względu na różnicę w rozmiarze obu zwierząt, wobec czego trzeba było czekać jeszcze kilka lat, zanim małe dzikusy stały się popularne w USA i Kanadzie. Podczas gdy na początku hodowli krzyżowano wyłącznie serwale z kotami domowymi celem otrzymania kotów savannah pierwszej generacji następczej, od 2007 r. możliwe jest również parzenie ze sobą kotów savannah. Udaje się to dopiero od czwartego pokolenia potomnego, ponieważ kocury savannah do trzeciego pokolenia filialnego są przeważnie bezpłodne. Pokolenie potomne decyduje przeważnie o wyglądzie, zachowaniu, a także cenie zwierząt: im bliżej pokolenia rodzicielskiego są zwierzęta, tym silniejsze są wizualne i behawioralne podobieństwa z dzikim serwalem – i ma to często swoją cenę. Za kota savannah z pokolenia F1, u którego cechy rasowe są szczególnie wyraziste, trzeba zapłacić nawet 10 000 euro. Na marginesie: w Australii i Nowej Zelandii obowiązuje zakaz wwozu kotów savannah.

Wygląd kota savannah

Kot savannah ma beżowo-brunatną sierść pokrytą czarnymi cętkami i prążkami. Rejony wokół pyska, klatki piersiowej i brzucha mogą mieć także jaśniejsze umaszczenie. Ogon jest krótki, smukły i prążkowany w ciemnej tonacji. Korpus kota savannah jest pociągły, umięśniony i przeważnie szczupły. Opiera się na długich, nadzwyczaj sprężystych nogach – zasięg skoku kota savannah to nawet dwa metry z pozycji spoczynkowej! Uszy są wysoko osadzone na głowie i stosunkowo duże w porównaniu z głową. Dorosły kot savannah osiąga wysokość nawet 45 cm i długość dochodzącą do 120 cm, należąc tym samym do największych ras kotów domowych na świecie.

Eine Nahaufnahme einer Savannah-Katze.

Kot savannah: chów i charakter

Widać po nim bezsprzecznie dzikie pochodzenie: kot savannah potrzebuje każdej ilości ruchu i intelektualnych wyzwań. Nie sprawdzi się zatem jako typowy domator. W przypadku zwierząt generacji F1-F4 w Niemczech obowiązuje ponadto obowiązek rejestracji! Zwierzętom generacji F1 zabrania się swobodnego wychodzenia, ponieważ wykazują jeszcze silny instynkt łowiecki i mogłyby polować na rodzime dzikie zwierzęta. Ponadto kontroli urzędowej podlega zapewnienie odpowiedniego wybiegu, przykładowo ogrodzonego terenu, oraz ogrzewanego wnętrza, co jest niezbędne do właściwego chowu kotów savannah. Są one też wymagające pod względem karmy: menu powinno obejmować dużo świeżego mięsa (BARF), aby zapewnić małemu myśliwemu optymalną dietę.

Pod względem charakteru koty savannah zachwycają skłonnością do intensywnej zabawy, żywym usposobieniem i pojętnością: pomniejsze tricki i kreatywne gry ze smakołykiem w nagrodę to właściwy sposób, by utrzymać kota savannah w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej

Podsumowanie Kot savannah

Rasa
Kot Savannah
Pochodzenie
USA
Rozmiar
do 45 cm wysokości i 120 cm długości
Waga
Kotka: 8 kg, kocur: 10 kg
Oczy
żółtozielone
Sierść
krótka
Kolor
Brązowo-beżowy z ciemniejszymi łatami i pręgami
Charakter
bardzo chętny do zabawy, inteligentny, aktywny
Hodowla
kot domowy, wypuszczany na dwór w sposób kontrolowany (albo trzymany wyłącznie w domu); nie może być kotem wychodzącym
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?