• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Ragdoll – imponujący kot o łagodnej zwierzęcej naturze

06.12.2022 - Czas czytania: 3 minuty

Zbliżenie na kota rasy Ragdoll

Gdy ragdoll wisi bezwładnie na ręce swojego opiekuna, wygląda niemal jak pluszak. Tej uroczej cesze zawdzięcza również swoją nazwę: szmaciana lalka. W rzeczywistości ta puszysta istota o przyjaznym usposobieniu to największy rasowy kot świata

Loading...

Niebanalny mruczek w formacie XXL trafił ze Stanów Zjednoczonych do Europy i do serc rosnącego grona fanów. Jeżeli mają Państwo dość miejsca w mieszkaniu i poszukują kota o psim charakterze, ragdoll będzie idealnym wyborem: zyskają Państwo przyjaciela na długie lata.

Ragdoll: charakter i chów

Ragdolle to koty łagodne i zrównoważone, które źle znoszą brak towarzystwa. Samotność? Nie z ragdollem w pobliżu, ponieważ futrzak będzie zawsze przy nodze. Jeżeli nie będą Państwo mogli zapewnić mu stałego towarzystwa, trzeba koniecznie pomyśleć o kocim koledze. Ponieważ ragdoll bardziej ceni sobie skupianie na nim uwagi niż możliwość swobodnego wychodzenia, może być śmiało trzymany w mieszkaniu. Jednak ze względu na słuszne rozmiary musi mieć do dyspozycji sporo miejsca. Mimo imponującej postury ragdoll jest bardzo zwinny i nie ma tendencji do potykania się o własne nogi, brawurowych manewrów podczas przemieszczania się po mieszkaniu czy do niekontrolowanych wybryków. Jest jednak wyjątkowo skoczny, wesoły i uwielbia dzieci. Ragdoll to raczej cichy kot. Ale jeżeli ma powody do miauczenia, przykładowo w ramach protestu lub zwrócenia na siebie uwagi, potrafi być naprawdę głośny.

Pielęgnacja ragdolla

Sierść ragdolla tylko pozornie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Prawie w ogóle nie ulega filcowaniu ani kołtunieniu. Z reguły wystarczy okazjonalne szczotkowanie, aby utrzymać jedwabiste futerko w należytym stanie. Podczas linienia zaleca się codzienne szczotkowanie celem usunięcia luźnego włosia. Ragdolle mają tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej w podbrzuszu. Dlatego należy regularnie kontrolować wagę dorosłych osobników. Młode w okresie szybkich skoków rozwojowych mogą mieć częściowo zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie. W zakresie wyposażenia dla Państwa “kociego olbrzyma” trzeba zwrócić uwagę na szczególną stabilność i odpowiednie wymiary drapaka i leżanek.

Kolory ragdolla

Spektrum kolorystyczne sierści ragdolla obejmuje barwę czarną, niebieską, liliową i czekoladową. Do tego dochodzą oznaczenia colourpoint, bicolour i mitted, – czyli z białymi łapami. Jako „kot z maską“ ragdoll ma ciemne zabarwienie na głowie, uszach, nogach i ogonie. Umaszczenie jest ostatecznie ukształtowane, gdy kot osiągnie wiek mniej więcej dwóch lat.

Dwa kocięta Radgoll leżące na białym dywanie

Historia ragdolla

Patentowany kot: imponujący ragdoll to jedyna kocia rasa, w odniesieniu do której zgłoszono patent. Jej systematyczną hodowlę rozpoczęto w latach sześćdziesiątych w Kalifornii. Pramatką wszystkich ragdolli była długowłosa kotka o imieniu Josephine. W jej miocie znalazły się nadzwyczaj duże koty o półdługiej sierści i niebieskich oczach. Miłośniczka kotów Ann Baker przejęła kocura i wdrożyła chronioną prawnie hodowlę liniową. Tak rozpoczęła się historia sukcesu rasy ragdoll: od lat osiemdziesiątych te wyjątkowe koty zadomowiły się także u nas.

Osobliwe cechy ragdolla

To, że jego ciało wiotczeje podczas podnoszenia, nie ma nic wspólnego z obniżoną wrażliwością na ból tych zwierząt, jak początkowo przypuszczali badacze. Cechę tę należy raczej tłumaczyć wyjątkowym zaufaniem, jakim ten kot obdarza ludzi. Podobnie, jak przedstawiciele innych dużych kocich ras, także ragdolle, szczególnie kocury, są podatne na choroby serca. Zatem przy wyborze zwierzęcia warto skontaktować się z renomowaną hodowlą. Oczywiście nie da to gwarancji, że będzie ono zawsze zdrowe.

Podsumowanie Ragdoll

 • Rasa
  Ragdoll
 • Pochodzenie
  Kalifornia/USA
 • Rozmiar
  bardzo duży, do 40 cm wysokości w kłębie, długość od głowy do ogona do 120 cm
 • Waga
  Kotka: od 4,5 do 6,5 kg, kocur: od 6,5 do 10 kg
 • Budowa ciała
  mocna, muskularna, długie nogi, wysokość w kłębie do 40 cm, szeroka klatka piersiowa, puszysty ogon, okrągłe łapy
 • Kształt głowy
  średniej wielkości, trójkątna, uszy z małymi kępkami włosów, okrągły pysk z wyraźnym podbródkiem
 • Oczy
  owalne, jasnoniebieskie
 • Sierść i umaszczenie
  półdługowłosy, jedwabiście gładka tekstura; uznawane kolory to czarny, liliowy, niebieski i czekoladowy z różnymi wzorami
 • Pielęgnacja sierści
  czesanie kilka razy w tygodniu
 • Cechy szczególne
  w momencie podniesienia kota jego ciało się rozluźnia i „zwisa”
 • Charakter
  uczuciowy, łagodny, chętny do zabawy, silny charakter
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?