Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?

15.05.2023 - Czas czytania: 10 minuty

Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?

Pojawienie się nowego, czworonożnego członka rodziny powinny poprzedzać odpowiednie przygotowania. Istotne jest nie tylko zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej żywienia i opieki, ale także odpowiednia wyprawka dla kota, w skład której będą wchodzić zapewniające mu komfort i bezpieczeństwo akcesoria. Sprawdź, jaka jest najlepsza karma dla kota, jak dobrać dla niego odpowiedni drapak i w jakim legowisku poczuje się najlepiej!

Jak przygotować dom na przybycie kocięcia?

Kiedy do domu wprowadza się kociak, musisz zadbać nie tylko o zakup odpowiednich akcesoriów. Dom jest miejscem, w którym na Twojego pupila czyha wiele niebezpieczeństw, dlatego musisz sprawić, by każda przestrzeń była dla niego całkowicie bezpieczna. Pamiętaj, że Twój kociak bez względu na wiek będzie lubił się wspinać i eksplorować nowe otoczenie, dlatego musisz zadbać nawet o najmniejsze detale. Poznaj porady dotyczące aklimatyzacji małego tygrysa.

Trujące rośliny

Listę czynności obowiązkowych otwiera oczywiście pozbycie się z domu wszystkich trujących i niebezpiecznych roślin, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne u Twojego kociaka. W internecie z całą pewnością znajdziesz konkretny spis roślin, jakie mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi, a często znajdują się one także na stronach internetowych gabinetów weterynaryjnych.

Śmietniki

Czasem zdarza się, że dla szczególnie ciekawskiego kotka, dobrym pomysłem może być grzebanie w śmietniku. Nie tylko jest to środowisko pełne zagrażających jego zdrowiu bakterii, ale również sposobność do zjedzenia resztek, które mogą mu poważnie zaszkodzić. Decydując się na kotka, zadbaj o to, by wszystkie kubły na śmieci znajdowały się w miejscach dla niego niedostępnych (np. w zamykanych szafkach) i były przykryte specjalnymi wiekami.

Toksyczne substancje

Wszystkie detergenty i środki czystości, podobnie jak kosze na śmieci muszą znaleźć się w miejscach, które będą niedostępne nawet dla bardzo ciekawskiego i upartego kociaka. Pod żadnym pozorem nie mogą znajdować się one w tej samej półce co karma dla kota, ponieważ może dojść do jej zanieczyszczenia toksynami, a samo miejsce ze względu na swój zapach spowoduje, że kotek będzie chciał za wszelką cenę dostać się do środka.

Niewielkie przestrzenie i kryjówki

Pamiętaj, że musisz znaleźć wszystkie możliwe miejsca, w których kotek będzie chciał się schować, takie jak np. przestrzeń pod lub za meblami czy kosz na pranie. Aby właściwie przygotować się na kotka, musisz albo odpowiednio zabezpieczyć wszystkie miejsca, w tym okna sięgając np. po ogranicznik okna uchylnego dla kota, albo uniemożliwić mu przedostanie się do ich środka w inny, zapewniający bezpieczeństwo sposób.

Gniazdka i kable

Choć nie jest to regułą, zdarza się, że kotki obgryzają kable, dlatego bardzo ważne jest ich zabezpieczenie np. przy pomocy korytek lub opasek kablowych. Warto również zasłonić gniazdka odpowiednimi zatyczkami.

Małe elementy

Wszystkie drobne elementy jak np. klocki bądź inne zabawki dziecięce mogą stanowić dla kotka prawdziwe zagrożenie. Zwierzak, chcąc się nimi bawić, może zacząć je podgryzać, co w konsekwencji może prowadzić do zadławienia. Niebezpieczne mogą okazać się też wszystkie szeleszczące przedmioty jak plastikowe worki i folia aluminiowa.

Co to jest wyprawka dla kota i co się w niej powinno znaleźć?

Bez względu na to, czy dysponujesz sporą ilością wolnej przestrzeni, czy też przygotowujesz na przyjście kociaka niewielką kawalerkę, jesteś w stanie zapewnić mu optymalne warunki, dzięki którym poczuje się bezpiecznie i komfortowe. Dobrze skompletowana wyprawka dla kota będzie odpowiadać na wszystkie jego potrzeby, od właściwego karmienia, po polowanie i zabawę. W jakie akcesoria dla kota warto zatem zainwestować?

Legowisko

Podstawę stanowić będzie oczywiście odpowiednie legowisko dla kota. Co dokładnie można rozumieć przez pojęcie, odpowiednie? Dobrane do wielkości, a także preferencji Twojego pupila. Na rynku, dostępnych jest naprawdę wiele modeli, od ciekawych propozycji montowanych na oknach, po legowisko dla kota na kaloryfer. Kociaki uwielbiają obserwować otoczenie, dlatego wybierając idealne miejsce na przestrzeń dla nich, warto zadbać o to, by znajdowało się nieco wyżej.

Legowisko musi być również mięciutkie i ciepłe, dlatego czasem jeszcze lepiej sprawdzi się budka dla kota, która zadba o poczucie intymności i prywatności zwierzaka, kiedy akurat będzie chciał pobyć sam. Tak naprawdę nowoczesne legowisko dla kota może odpowiadać na dosłownie wszystkie potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół, musimy się tylko nauczyć właściwie je rozpoznawać.

Drapak dla kota

Jednym z najczęściej wykorzystywanych, pozwalających zaoszczędzić sporo miejsca rozwiązań jest połączenie legowiska z funkcjonalnym drapakiem. Drapak dla kota jest elementem niezwykle istotnym, spełniającym jego podstawowe potrzeby gatunkowe. Dla kotów ostre pazurki są jednym z najważniejszych atutów pozwalającym im przetrwać, a czasem też stanowią sposób na znaczenie swojego terytorium.

Jaki drapak dla kota warto zatem wybrać? Jak się okazuje zakup odpowiedniego dla naszego mruczka modelu nie jest tak łatwy i intuicyjny jak mogłoby się wydawać. Choć zdecydowanie częściej można spotkać się z modelami pionowymi, zdarza się, że nasz kotek lepiej poradzi sobie z takimi rozmieszczonymi poziomo. Warto dokładnie obserwować zachowanie zwierzaka, jeśli zauważymy, że korzysta z drapaka niechętnie lub wcale, konieczna będzie jego wymiana na nowy.

Miski na karmę i wodę

W przeciwieństwie do innych zwierzątek, miseczki z wodą i pokarmem dla kota powinny stać w dość sporej, ok. 0,5-metrowej odległości od siebie. Koci instynkt został zaprogramowany w taki sposób, aby nie pić wody w pobliżu ofiary, gdyż mogła ona zostać zanieczyszczona jego odchodami. Małym lub zbyt łapczywym zwierzakom zdecydowanie przydadzą się takie akcesoria dla kota jak miska spowalniająca jedzenie, dzięki której zwierzątko nie zadławi się i nie zaszkodzić swojemu układowi pokarmowemu.

Osoby, które pragną adoptować kotka, muszą również wiedzieć, że są to zwierzaki, które bardzo często piją zbyt mało wody. Wyprawka dla kota powinna zatem zawierać jedną miseczkę na jedzenie i nawet trzy bądź cztery miseczki na wodę! Rozstawienie ich w miejscach, w których najczęściej będzie przebywał zwierzak, zachęci go do regularnego picia, poprzez przyciągnięcie jego uwagi m.in. ruchem wody.

Fontanna do picia wody

Choć kilka miseczek z wodą może bardzo dobrze zdać swój egzamin, nie ma lepszego sposobu na zachęcenie mruczka do picia niż przyciągające jego uwagę poidełko fontanna dla kotów, oczywiście umieszczone w odpowiedniej odległości od miski z karmą. Nie dość, że dbają o właściwe nawodnienie Twojego pupila, to jeszcze stanowią dla niego ciekawą zabawkę. Pamiętaj jednak, że woda w fontannie musi być czysta, dlatego najlepiej sięgać po modele wyposażone w specjalne filtry.

Transporter

O akcesoria dla kota ułatwiające jego podróż powinniśmy zadbać już podczas pierwszej wspólnej wyprawy do nowego domu. Transporter to niezastąpiony element wyprawki, dzięki któremu zadbasz o bezpieczeństwo swojego zwierzątka, bez względu na to, czy planujesz podróżować pociągiem, autobusem, czy samochodem. Dzięki niemu kotek nie ucieknie, gdy czegoś się wystraszy i nie stworzy zagrożenia dla siebie lub osoby prowadzącej pojazd.

Kuweta

Co kupić dla kota, aby zadbać o jego komfort i higienę? Oczywiście wśród podstawowych akcesoriów wyprawki dla mruczka musi się znaleźć również kuweta, dostosowana do wielkości zwierzaka. Pamiętaj, że kociak powinien mieć możliwość obracania się w niej, a także kopania, które jest dla niego naturalnym zachowaniem.

Żwirek dla kotów i łopatka do zbierania odchodów

Zdecydowanie lepiej sprawdzą się żwirki naturalne. Nie dość, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla naszych podopiecznych, to jeszcze można je bez większych trudności zutylizować w toalecie. Oczywiście kuweta musi być regularnie czyszczona, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i namnażaniu się bakterii dlatego do podstawowych gadżetów warto dodać też łopatkę do sprzątania odchodów.

Szczotka do czesania

Wybór odpowiedniej szczotki dla kociaka powinien być uzależniony od jego wieku i rodzaju sierści. U małych kociąt zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele z miękkim włosiem, które umożliwią czesanie maluszka na mokro. Dla starszych kotów, zwłaszcza jeśli posiadają długą sierść lepiej sprawdzi się:

  • szczotka druciana,
  • grzebień ułożonymi naprzemiennie krótkimi i długimi zębami,
  • furminator usuwający luźne włosy, ograniczający linienie.

Kosmetyki do pielęgnacji

Co jeszcze warto kupić dla kota? Zdecydowanie nie można zapomnieć o odpowiednich kosmetykach pielęgnacyjnych. Pod żadnym pozorem nie można kąpać mruczka w kosmetykach przeznaczonych dla ludzi, nawet jeśli mają delikatny i naturalny skład. Kosmetyki dla ludzi dostosowane są do naszego pH skóry, które zwierzakom może zwyczajnie zaszkodzić, prowadząc do reakcji alergicznych. Co więcej, produkty takie jak szampony, odżywki, czy nabłyszczacze do futerka najlepiej zadbają o jego miękkość, sprężystość i blask.

Zabawki dla kota

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb kotka, o jakie będziesz musiał zadbać. Angażujące, wzbudzające ciekawość zabawki dla kotów stanowią zatem absolutny must have każdej wyprawki. Mruczki mają bardzo mocno rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego wspólna zabawa powinna stanowić codzienny rytuał.

Niezaspokojenie jego potrzeb może prowadzić do frustracji, a nawet poważnych problemów behawioralnych, dlatego, jeśli z jakiegoś powodu nie zawsze możesz poświęcić swojemu pupilowi tyle samo uwagi, doskonale sprawdzą się zabawki interaktywne dla kota, naśladujące naturalny ruch jego ofiary.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota — na co zwrócić uwagę?

Najlepsza karma dla kota to przede wszystkim taka, która odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Musi zostać dobrana nie tylko do wieku bądź rasy mruczka, ale także jego poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia.

Co ciekawe, zarówno karma sucha, jak i karma mokra dla kotów muszą być urozmaicone pod względem smaku, a nawet swojej tekstury i konsystencji. Jeden z naturalnych mechanizmów obronnych tych zwierząt uniemożliwia im jedzenie przez dłuższy czas tego samego, co w naturze ma chronić ich przed ewentualnym zatruciem.

Wyprawka dla kota musi zatem zawierać przynajmniej kilka różnych produktów, w skład których powinna wejść zarówno sucha karma dla kota, jak i karmy mokre. Mruczki często bywają dość kapryśne dlatego, jeśli jakiś smak nie przypadnie im do gustu, zwyczajnie rezygnują z jej jedzenia. Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoporcjowe posiłki, które zadbają o dostarczenie naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie mokra karma dla kota powinna stanowić zdecydowaną większość jego diety, nie mieszanki suche. Zdecydowaną większość, tzn. nawet do 90% wszystkich podawanych mu w ciągu dnia posiłków. Mokre pokarmy nie tylko są znacznie mniej kaloryczne, co pozwoli Twojemu mruczkowi zachować szczupłą sylwetkę, ale również zawierają sporo wody, która może uzupełnić jej niedobory.

Oczywiście z karmy suchej nie należy całkowicie rezygnować! Wpływa ona bardzo korzystnie na zęby czworonogów, pomagając zredukować ich płytkę bakteryjną. Dietę mruczka można także urozmaicać smaczkami, jednak nie powinny one stanowić więcej niż 10% jego dziennej dawki energii.

Pierwsza wizyta z kotem u weterynarza — o jakich dokumentach dla kota warto pamiętać?

Do pierwszej wizyty u weterynarza warto odpowiednio się przygotować. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu, a całe spotkanie przebiegnie szybko i sprawnie. Podstawowym dokumentem, o którym nie można zapomnieć, jest oczywiście książeczka zdrowia zwierzaka. Zawiera ona wszystkie najistotniejsze informacje o szczepieniach i ewentualnych chorobach, jakie przeszedł nasz kociak. To właśnie do książeczki zdrowia lekarz będzie zapisywał wyniki każdej wizyty w gabinecie.

Do pierwszej wizyty warto także przygotować się pod względem formalny. Lekarz najpewniej zapyta o poziom aktywności zwierzęcia, jego apetyt lub też występowanie ewentualnych objawów alarmujących jak wymioty, czy częste pocieranie przez kotka oczu lub uszu.

Pojawienie się w domu czworonożnego członka rodziny to z całą pewnością spora radość, ale też i zupełnie nowe wyzwania. Pamiętaj, że biorąc pod swój dach kotka, stajesz się za niego całkowicie odpowiedzialny i to właśnie jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny stanowić od tej pory najważniejszy priorytet. Dobrze skompletowana wyprawka dla kota to doskonały start, dzięki któremu mruczek poczuje się kochany i zaopiekowany.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie