Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Urlop dla kota: Opieka na czas urlopu czy wspólny wyjazd?

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Katze in Transportbox neben Koffer

Co roku dwunożni z niecierpliwością czekają na wakacje: Ci, którzy mogą, chwytają za plecak i walizkę, aby na kilka dni udać się na plażę, w góry lub na sam koniec świata! Właścicielom zwierząt domowych jest na ogół trudniej wyjechać na wakacje, ponieważ większości z nich nie można tak po prostu zabrać ze sobą na urlop. Jako właściciele kota stają Państwo jednak przed problemem!

Loading...

Czy zabrać ze sobą kota na wakacje?

Jeżeli pomyślą Państwo o histerii, jaką niektóre koty potrafią zrobić podczas krótkiej wizyty u weterynarza, mogą Państwo wyobrazić sobie, co kotek myśli o wakacyjnym wyjeździe. Jeżeli istnieje taka możliwość, prosimy oszczędzić kotu takiej wyprawy. Poirytowanie związane z podróżą w transporterze, pobyt w miejscu pełnym nowych bodźców oraz zachwianie rutyny są źródłem ogromnego stresu dla pupila.

Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie godnego zaufania zastępstwa na wakacje, aby zapewnić zwierzęciu należytą opiekę. Ewentualnie mogą Państwo zaangażować profesjonalnego opiekuna lub zapewnić kotu miejsce w pensjonacie dla zwierząt.

Czy istnieją domy wakacyjne dla właścicieli kotów?

Jeżeli zapewnienie opieki na czas urlopu lub pobyt w pensjonacie dla zwierząt nie wchodzi w grę, a Państwa futrzak ma otwarty i nieskomplikowany charakter, istnieje pewien kompromis. W ostatnim czasie coraz więcej osób wynajmujących mieszkania i domy wakacyjne postrzega właścicieli kotów jako grupę docelową. Bezpieczny dla kota dom wakacyjny z wybiegiem dla kotów i specjalnie wyposażonymi pokojami może być alternatywą dla kociego pensjonatu, jak pokazuje nasz przewodnik „Urlop z kotem – w domu wakacyjnym z wybiegiem dla kotów”.

Jednak dla kotów żyjących na zewnątrz i większości tygrysków domowych ten rodzaj zakwaterowania również stanowi mało praktyczne rozwiązanie. W większości przypadków wakacje z kotem nie są dobrym pomysłem. Oczywiście nie oznacza to, że jako właściciele kota już nigdy nie będą Państwo mogli wyjechać na wakacje. Wystarczy wcześnie zadbać o odpowiednią opiekę na czas urlopu.

Na co powinienem zwrócić uwagę, jadąc na urlop z kotem?

Jeżeli w żaden sposób nie da się uniknąć zabrania kota na urlop, na wakacyjną podróż z kotem należy przygotować się w następujący sposób:

  • Dokumenty: W przypadku wyjazdów za granicę wymagany jest unijny paszport dla zwierząt domowych i karta szczepień.
  • Szczepienia: Szczepienia przeciwko wściekliźnie, wirusowi panleukopenii kotów i grypie kotów są obowiązkowe podczas wyjazdów za granicę oraz w przypadku niektórych kwater.
  • Tabliczka ostrzegawcza na drzwi: Należy poinformować personel, że w pomieszczeniu znajduje się zwierzę.
  • Ćwiczenia z transporterem sprawiają, że podróż jest mniej stresująca.
  • Bagaż: Należy tak spakować walizkę dla swojego kota, aby znalazły się w niej miska, toaleta podróżna, znane legowisko dla kota, ulubione jedzenie i ściółka.
  • Apteczka podróżna: Powinny znaleźć się w niej środki przeciwbiegunkowe i zapobiegające chorobie lokomocyjnej, maści oraz środki dezynfekujące. O poradę mogą Państwo zwrócić się do weterynarza.

Jak znaleźć dla kota opiekuna na czas urlopu?

Najlepszy dom wakacyjny dla kota to własny dom. W przeciwieństwie do psów kot nie potrzebuje stałej obecności ludzi, zwłaszcza jeżeli mieszka z przedstawicielem własnego gatunku. Należy jednak zapewnić zwierzętom opiekę: Koty wymagają regularnego karmienia i czyszczenia kuwety. Ponadto od czasu do czasu potrzebują ludzkiej uwagi w postaci pieszczot i zabawy. Jeżeli znajomi lub pomocni sąsiedzi, którzy są dobrze znani zwierzętom, zobowiążą się do zapewnienia takiej opieki, to jest to idealne rozwiązanie. W przeciwnym razie mogą Państwo wynająć opiekuna dla kota. Opiekuna dla kota można znaleźć w Internecie lub korzystając z ogłoszeń i rekomendacji. Takiego pomocnika należy jednak wybierać bardzo ostrożnie: Powierzają Państwo takiej osobie swoje koty, a także zapewniają nienadzorowany dostęp do mieszkania.

Po tym poznają Państwo dobrego opiekuna dla kota

  • Kwalifikacje: Czy opiekun ma odpowiednie wykształcenie (np. opiekun zwierzęcia, pomocnik weterynarza) lub solidne doświadczenie, wynikające z posiadania własnych kotów?
  • Solidność: Czy opiekun dla kota robi sympatyczne i budzące zaufanie wrażenie?
  • Zakres usług: Jak często opiekun będzie zaglądał do Państwa zwierząt, czy potrafi w razie potrzeby podać im leki, czy jest gotowy, aby w nagłym wypadku udać się ze zwierzęciem do lekarza?
  • Wynagrodzenie: Czy wyobrażenia opiekuna odnośnie wynagrodzenia są realistyczne?
  • Referencje: Warto zasięgnąć opinii innych właścicieli.

Jakie zalety ma pensjonat dla zwierząt?

Jeżeli nie mogą Państwo skorzystać z opcji zapewnienia kotu opiekuna, mogą Państwo pozostawić kota w pensjonacie dla zwierząt. Prosimy mieć na uwadze, że aby skorzystać z takiej opieki, należy odpowiednio wcześnie wysłać swoje zgłoszenie. Szczególnie w okresie wakacyjnym ilość miejsc w pensjonatach dla zwierząt jest ograniczona. Ponadto większość pensjonatów dla zwierząt przyjmuje tylko te zwierzęta, które posiadają aktualne (oraz dodatkowe) szczepienia, a także zostały poddane leczeniu przeciwpasożytniczemu.

Warto wcześniej sprawdzić następujące punkty

  • Wyłącznie koty: czy objęte opieką są jedynie koty, czy też inne zwierzęta, jak na przykład psy? Czy może to być przyczyną stresu?
  • Sposób trzymania zwierząt: czy koty trzymane są pojedynczo, czy w grupie?
  • Oględziny: renomowany pensjonat dla zwierząt powinien zapewnić Państwu możliwość rozejrzenia się po terenie. Mogą Państwo sami się przekonać, czy pokoje są wystarczająco duże, przyjazne dla zwierząt i higienicznie urządzone.
  • Opieka zdrowotna: należy ustalić, czy pensjonat przeszedł kontrolę weterynaryjną, czy w razie potrzeby Państwa zwierzęciu zapewniona zostanie opieka medyczna, oraz czy w nagłym przypadku jest do dyspozycji weterynarz.
  • Usługi spersonalizowane: czy pensjonat przewiduje możliwość odrębnego karmienia, na przykład przy specjalnej diecie?
  • Profesjonalizm właścicieli i personelu: warto zapytać o wykształcenie i kwalifikacje oraz poprosić o pokazanie referencji.
  • Stosunek ceny do jakości: czy usługi i cena są w rozsądnej relacji? Czy mogą powstać ukryte koszty? Czy podejrzewają Państwo, że mogą powstać ukryte koszty?

Zlecenia należy udzielić wyłącznie wtedy, gdy mają Państwo dobre przeczucie co do pensjonatu i dobrze się w nim czują.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie