Agility dla kotów: zajęcie dla kocich sportowców

03.08.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Katze streckt sich.

O treningach agility dla psów z pewnością już coś wiesz. Ale może w głębi ducha zastanawiasz się, czy taki „kurs zręczności” nie byłby również odpowiednim zajęciem dla Twojego aktywnego i zwinnego tygryska? Technicznie rzecz biorąc, koty bardzo dobrze radzą sobie z ćwiczeniami agility. Nie brakuje im też niezbędnej do tego inteligencji. Prawdziwe wyzwanie związane z agility dla kotów stoi przed człowiekiem: aby skłonić kota do współpracy, trzeba się naprawdę postarać. Ale warto! Wiele kotów entuzjastycznie angażuje się w tę formę zabawy z człowiekiem, która dodatkowo wzmacnia więź między opiekunem a zwierzęciem.

Loading...

Co rozumie się pod pojęciem Cat Agility?

Agility dla kotów nie różni się w zasadzie od wariantu dla psów: celem jest pokonanie na czas toru przeszkód, na który składają się różne ćwiczenia — bieg slalomem, pokonywanie przeszkód czy przejście przez tunel. Sport ten miał swoje początki na wystawach psów w Wielkiej Brytanii, gdzie w czasie przerwy organizowane były właśnie pokazy agility. Pomysł ten tak dobrze się przyjął, że z biegiem lat stał się uznanym sportem turniejowym dla psów i ich opiekunów.

Dziś treningi agility stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli kotów, a nawet królików. Kocie agility polega na tym, że zwierzę pokonuje wspólnie ze swoim człowiekiem tor przeszkód i rozwiązuje odpowiednie dla siebie zadania. W Stanach Zjednoczonych sport ten jest już tak popularny, że odbywają się turnieje. Agility jest dla kotów optymalnym programem treningowym i jednocześnie zajęciem, które stymuluje ich inteligencję i zręczność. To dobry sposób na zagospodarowanie czasu kota domowego: jego energia jest spożytkowana we właściwy sposób, dzięki czemu maleje prawdopodobieństwo, że z nudów zacznie rozrabiać.

Jakie wymagania powinien mieć mój kot wobec agility?

Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy kocie agility to coś dla Państwa futrzaka — radzimy po prostu spróbować! Warunkiem jest to, że kot musi być zdrowy, a tor przeszkód musi być dostosowany do jego wieku, kondycji i stopnia zaawansowania. Trening jest łatwiejszy, jeżeli zwierzę wykazuje się sprytem, cierpliwością i chęcią współpracy. Za czynnik motywujący służą ulubione smakołyki. Głównym celem kociego agility nie jest perfekcyjne przejście toru przeszkód, lecz radość z zabawy — zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka. Wiele kotów czerpie wielką przyjemność z nauki trików i wspólnego spędzania czasu ze swoim człowiekiem.

Jeżeli kot dobrze sobie radzi podczas treningu z klikerem, można wykorzystać ten przyrząd do prowadzenia zwierzęcia przez tor przeszkód. Kocie agility stymuluje inteligencję i kondycję fizyczną zwierzęcia. Prosimy jednak pamiętać, że w żadnym wypadku nie można go do niczego zmuszać. Kotom — zupełnie inaczej niż większości psów — nie zależy tak bardzo na tym, aby przypodobać się człowiekowi.

Jeżeli dla danego kota ulubioną aktywnością jest ucinanie sobie drzemki na parapecie i jedynie sporadyczna zabawa wędką z czystej uprzejmości, będzie bardzo trudno zmotywować go do sportowych wyczynów. Inne futrzaki z kolei bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy, szczególnie gdy wiążą się one z pochwałą i przysmakiem. W agility korzystne jest również posiadanie przez zwierzę umiejętności koncentracji, aby wykonać kilka zadań, nie tracąc w międzyczasie zainteresowania. Nie należy przeciążać zwierzęcia, które dopiero zaczyna przygodę z agility — może je to zniechęcić. Należy ponadto zaakceptować decyzję kota, jeśli przerwie on trening i zajmie się czymś innym.

Jakie ćwiczenia agility nadają się dla kotów?

W przypadku agility nacisk kładziony jest na umiejętności i manewry, które odpowiadają naturalnym ruchom zwierzęcia. Agility nie polega na wykonywaniu sztuczek cyrkowych. Kot nigdy nie powinien być zmuszany do czegoś, co nie jest zgodne z jego naturą.

Odpowiednie ćwiczenia:

  • Przeskakiwanie nad przeszkodami
  • Przechodzenie po mostku
  • Przeskakiwanie przez opony
  • Slalom
  • Pokonanie huśtawki
  • Przechodzenie pod przeszkodami
  • Pokonanie tunelu
  • Szybki bieg na wolnym odcinku

Specjalistyczne sklepy oferują „sprzęt sportowy” specjalnie zaprojektowany dla kotów: płotki, huśtawki, tunele i kijki do slalomu. Warto w nie zainwestować dopiero wtedy, kiedy zwierzę zacznie okazywać prawdziwe zainteresowanie nowym zajęciem. Do pierwszych prób można użyć przedmiotów dostępnych w domu: z pustej rolki po ręcznikach kuchennych i dwóch książek można szybko zbudować płotek do przeskoczenia, a z kilku kartonów — niewielki tunel. Domowi majsterkowicze mogą za pomocą prostych środków zbudować także bardziej złożone przeszkody. Należy jednak zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo: nie można dopuścić, aby kot się zakleszczył w zbyt wąskim tunelu lub aby przewracająca się przeszkoda go zraniła. Przed pierwszym treningiem prosimy dać zwierzęciu szansę na dokładne sprawdzenie i wypróbowanie nowego sprzętu. W razie potrzeby można pokazać kotu, na czym polega ćwiczenie, na przykład przenosząc go nad przeszkodą.

Zwierzę należy powoli zaznajamiać z ćwiczeniami. Dopiero kiedy kot zrozumie lekcję, można przejść do nauki kolejnej sztuczki. Tor przeszkód należy rozbudowywać stopniowo. W ten sposób nie przeciążymy zwierzęcia i nie namieszamy mu w głowie.

Wspinaczka: sztuka godna mistrza

Koty potrafią rzeczy, które psy muszą sobie odpuścić — na przykład wspinanie. Dlatego na torze agility warto uwzględnić stacje, które wymagają wykorzystania tych typowo kocich umiejętności, lecz są przy tym także dostosowane do stanu zdrowia zwierzęcia.

Oto odpowiednie dla kota przeszkody:

  • Rampy: Kot przebiega po pochyłych płaszczyznach o różnym kącie nachylenia.
  • Pnie do wspinania: Koty są prawdziwymi mistrzami wspinania. Wspinaczka po drapaku należy do najprostszych ćwiczeń. Zejście w dół — ale nie zeskoczenie! — stanowiłoby ćwiczenie wolne. Alternatywnie można ustawić niewielką drabinę do wspinaczki.
  • Pokonywanie przepaści: Przeskoczenie z podwyższenia na nieco oddalone miejsce jest dla kota dziecinnie proste. Nie należy jednak przeceniać sił zwierzaka i przesadzać z odległością.
  • Skok wzwyż: Skok z pozycji stojącej do celu, na przykład do zabawki lub dzwoneczka, to kolejne ćwiczenie, jakie kot może wykonać.
  • Ćwiczenie z utrzymaniem równowagi: Anatomia pozwala kotu ustawiać łapy blisko siebie podczas chodzenia. Umożliwia mu to swobodne utrzymywanie równowagi. Niezbyt wąska listwa łącząca dwa znajdujące się na podwyższeniu punkty stanowi przeszkodę odpowiednią dla kota.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?