Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Inteligentne zabawki dla kota – tak wspomogą Państwo rozwój swojego futrzaka

03.08.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Katye spielt mit Intelligenzspielzeug.

Każdy właściciel kota wie, że jego tygrysek potrafi być sprytny. Jeśli czegoś chce, skutecznie dąży do celu. Dochodzi do niego poprzez uważną obserwację, ciekawość i tworzenie związków przyczynowo-skutkowych między różnymi zdarzeniami. Jest to tak zwana zwierzęca inteligencja, którą można rozwijać, np. za pomocą inteligentnych zabawek dla kotów. Czy wiedzieli Państwo, że koty syjamskie uchodzą za szczególnie inteligentne? Jednak podobnie jak u ludzi, wszystko zależy od danego osobnika.

Loading...

Dlaczego inteligentna zabawa jest tak istotna dla kotów trzymanych w domu?

Koty wolno żyjące, a także te koty domowe, które mają możliwość buszowania po ogrodzie, są poddawane licznym bodźcom z otoczenia. Ich inteligencja jest stymulowana na wielu poziomach. Zamknięte mieszkanie to środowisko znacznie uboższe w bodźce, a zbyt mała stymulacja — nie tylko u kotów — wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie. Za pomocą inteligentnych zabawek można zadbać o urozmaicenie kociej codzienności, które wykracza poza czysto motoryczne zabawy w polowanie.

Jakie inteligentne zachowania przejawiają koty?

Koty są uważnymi zwierzętami, którym nie umkną detale, drobne ruchy czy delikatne zmiany. To, co my interpretujemy jako inteligentne zachowania i co ma znaczenie dla zabawy z kotem, w dużej mierze zależy od następujących kwestii:

Intelektualne osiągi kotów

  • Stała obecność przedmiotów: kot rozumie, że przedmiot, który w danym momencie stracił z oczu, nie rozpłynął się tak po prostu w powietrzu. Kot „zapamiętuje” sobie jego istnienie. Jeśli na przykład schowamy w jego obecności jego ulubioną zabawkę, to będzie jej szukał. Jednakże: Jednak świadomość stałej obecności przedmiotów jest wyraźnie lepiej rozwinięta u psów. Z nimi można się więc dłużej bawić w szukanie przedmiotów.
  • Związki przyczynowo-skutkowe: koty rozumieją zasadę przyczyny i skutku w odniesieniu do otaczających je przedmiotów — np. wiedzą, że muszą się uwiesić na klamce, aby otworzyć drzwi.
  • Rozumienie liczb: badania naukowe dowiodły, że koty potrafią — w bardzo ograniczonym stopniu — rozróżniać ilości.
  • Zdolność kojarzenia: koty potrafią sięgać do zdobytej już wiedzy i wykorzystywać ją w nowych, podobnych sytuacjach.

Jakie kocie zabawki nadają się do wspomagania rozwoju intelektualnego?

Najlepszym bodźcem dla kota jest i zawsze będzie pożywienie. Aby dopaść smakołyk, futrzaki zrobią wszystko, co w ich mocy. Istnieją różne warianty inteligentnych zabawek, w przypadku których kot musi rozwiązać „zadania”, aby dotrzeć do upragnionej nagrody. Zwierzę będzie się przy tym na początku posługiwało metodą „prób i błędów”. Gdy tylko odkryje, jak funkcjonuje zabawka, będzie sobie z nią radzić coraz lepiej i szybciej.

Aby zabawka nie stała się po chwili zbyt prosta i nie zaczęła nudzić kota, warto mieć w zanadrzu więcej różnych zabawek, które będzie można naprzemiennie wykorzystywać.

Kule do karmienia i labirynty

Kulę — lub podobny wydrążony przedmiot — wypełnia się smakołykami lub suchą karmą. Niekiedy wewnątrz kuli znajduje się labirynt lub nierówne powierzchnie. Aby więc dostać się do pożywienia, nie wystarczy zwykłe toczenie kuli. Obiektem trzeba manipulować tak, aby jego zawartość wydostała się na zewnątrz. Jedną z możliwości jest wyciągnięcie smakołyka pazurami.

Zabawka interaktywna

Zabawki interaktywne działają na podobnej zasadzie, są jednak z reguły bardziej skomplikowane. Składają się z różnych kryjówek, rurek, szyn, wypustek i szpar, z których kot musi wydobyć smakołyki łapami, pazurami i językiem. Niektóre z nich wymagają też połączenia różnych działań, aby osiągnąć cel.

Mata węchowa

Takie maty to materiałowa wersja interaktywnej zabawki. W kawałek tkaniny wszyte są różnorakie kieszonki, które można wypełnić smakołykami, a także ciekawie pachnącymi przedmiotami, np. kocimiętką. Przy matach węchowych należy zwracać szczególną uwagę na materiał — nie może mieć zbyt dużych oczek, aby kot nie zaczepiał się o nie pazurami.

Karuzele

W tego rodzaju inteligentnych zabawkach kulki lub inne elementy do łapania są tak dopasowane, że kot może ich dosięgnąć i poruszyć łapą, ale nie może ich wyciągnąć. Dodatkowe efekty dźwiękowe, jak pobrzękiwanie w kulach, pobudzają instynkt łowiecki.

Istotna wskazówka: wypełniając inteligentne zabawki smakołykami, należy dopasować ilość przysmaków do dziennej racji żywieniowej pupila.

Wskazówka dla szybkożerców: labirynty z karmą wspaniale nadają się do karmienia kotów, które mają skłonność do łapczywego łykania pokarmu.

Icon Hund Ausstattung

 

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo odpowiednią inteligentną zabawkę dla swojego kota.

Do sklepu internetowego

Czy mogę samodzielnie przygotować inteligentną zabawkę dla kota?

Oczywiście zabawki dla kota można zrobić samodzielnie. Przy odrobinie fantazji i zręczności można zbudować własne interaktywne zabawki lub uszyć własne maty węchowe. Można przy tym wykorzystać np. rolki po papierze toaletowym czy stare kartony.

Samodzielne przygotowanie zabawek interaktywnych

  • Przysmak na wędce: należy umocować smakołyk na sznurku w taki sposób, aby kot musiał go pociągnąć, żeby dostać się do jedzenia. Następnie wyłożyć także inne sznurki bez przysmaków i obserwować, czy kot sięgnie po ten „prawidłowy”. Uwaga: Nie należy jednak pozostawiać kota samego podczas zabawy, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku ze sznurkiem.
  • Mniej czy więcej: pokrywki identycznych puszek należy wyraźnie oznaczyć różną liczbą kropek — jedną, dwiema lub trzema. Następnie chować smakołyk zawsze w tej samej puszce i obserwować, czy kot nauczy się wybierać zawsze puszkę z „większą” lub „mniejszą” liczbą kropek.

Czy mogę połączyć inteligentną zabawkę z klikerem?

Kilka prostych sztuczek pozwoli dodatkowo urozmaicić zabawy z domowym tygrysem. Mogą Państwo na przykład wypełnić płaską miskę lub dużą podstawkę wodą i wrzucić do niej kolorowe piłeczki pingpongowe lub małe papierowe stateczki, których wyłowienie będzie dla zwierzaka ekscytującym wyzwaniem. Również wywąchiwanie i wyskubywanie jedzenia sprawia kotu przyjemność. Można więc na oczach kota schować przysmak w kartonie wypełnionym zgniecionymi kulkami papieru lub w pudełku z wyciętymi dziurami o różnej wielkości. Dobra zabawa na wieczór: można przyciemnić oświetlenie w pokoju i zachęcić kota do pogoni za światłem latarki. Zawsze pamiętajmy o nagrodzie!

Loading...

Inne artykuły na temat kotów, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?