Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Tabela masy ciała kociąt: ile powinien ważyć Twój kot?

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Jeden kotek siedzi z niebieską uprzężą na wadze w gabinecie weterynaryjnym

W chwili urodzenia mały kotek jest naprawdę malutki — ale w ciągu kilku dni jego waga znacznie wzrasta. Jako opiekun kociąt mogą Państwo obserwować, jak rosną małe tygryski. Ale jaka masa ciała jest normalna i w jaki sposób futrzana kuleczka staje się dorosłym zwierzęciem o idealnej wadze? Tutaj poznają Państwo orientacyjne wartości i dowiedzą się, jak przebiega normalny wzrost wagi kota.

Loading...

Około 100 gramów — koci noworodek

Gdy kociak przychodzi na świat, waży od 80 do 110 gramów. Ważną rolę odgrywa tu też rasa: kociak rasy maine coon będzie w momencie urodzenia cięższy niż nowo narodzony devon rex. Ważniejszy niż „waga startowa” jest zatem przyrost masy ciała w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W pierwszych tygodniach życia kocięta żywią się wyłącznie bogatym w składniki odżywcze mlekiem matki. Nawiasem mówiąc, maluchy rozpoznają zapach swojego ulubionego sutka w maminym „barze mlecznym”. Jeśli z jakiegoś powodu kociak jest karmiony butelką, „sztuczne” mleko trzeba przygotowywać w ilości odpowiedniej do wieku, aby zapewnić mu porównywalną ilość pokarmu i liczbę kalorii.

Jak kontrolować wagę kociaka

Jeśli mają Państwo w domu dorastające kociaki, ważne jest skrupulatne kontrolowanie przyrostów ich masy.

Jak kontrolować wagę kociaka:

 • Codzienne ważenie: aby kontrolować masę ciała kociaka, dwa razy dziennie, najlepiej w ustalonej porze, należy położyć go na wadze. Można zrobić z tego element porannej i wieczornej rutyny.
 • Waga: jeśli to możliwe, pozostawić wagę w pobliżu legowiska kociej mamy lub w pokoju kota. Dzięki temu nie będą Państwo niepotrzebnie przenosić kociąt w pierwszych dniach życia.
 • Narzędzia pomiarowe: do ważenia kociaków wystarcza duża waga kuchenna do użytku domowego lub waga do ważenia niemowląt. Wagi łazienkowe często nie są wystarczająco precyzyjne, aby uchwycić niewielkie zmiany masy ciała kota. Podczas ważenia należy umieścić kociaka w misce lub kartonie — nie należy zapomnieć odjąć jego masy (tary) od odczytanego wyniku.
 • Protokół: notować dokładnie wynik każdego pomiaru. W ten sposób można szybko wykryć niewłaściwe odchylenia.

Dziesiątkami naprzód: średni przyrost wagi

Średni przyrost masy kociaka na dzień powinien wynosić co najmniej 10 gramów, nie mniej niż 100 gramów na tydzień. Trzeba też wziąć pod uwagę, że małe kocurki rosną trochę szybciej niż małe kocie dziewczynki, a kocięta z dużego miotu są zwykle mniejsze. Między czwartym a ósmym tygodniem życia kociaki rezygnują z mleka matki i zaczynają jeść pokarm stały. Tabela masy ciała kociąt w pierwszych tygodniach życia (dla kotów domowych) wygląda następująco:

 • Narodziny: 100 gramów
 • Tydzień 1: 200 gramów
 •  Tydzień 2: 300 gramów
 • Tydzień 3: 400 gramów
 • Tydzień 4: 500 gramów
 • Tydzień 5: 600 gramów
 • Tydzień 6: 700 gramów
 • Tydzień 7: 800 gramów
 •  Tydzień 8: 900 gramów

(Wszystkie wartości mają charakter orientacyjny).

Około dziewiątego i dziesiątego tygodnia życia pojawia się tzw. dymorfizm seksualny, czyli różnice między kociakami różnej płci: kocurki przybierają na wadze szybciej i więcej niż kotki. Reguła „100 gramów na tydzień” przestaje obowiązywać.

Tydzień
Kotka/gramy
Kocur/gramy
8
890
900
9
980
1000
10
1260
1300
11
1520
1520
12
1680
1680
13
1900
1920
14
2070
2140
15
2200
2300
16
2370
2580
17
2500
2720
18
2600
2850
19
2680
3010

Należy pamiętać, że przyrost masy ciała niekoniecznie jest liniowy, a wyniki codziennego ważenia mogą być takie same przez dzień lub dwa. Dopóki waga nie spada, nie ma się czym martwić. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wskazówka wagi odchyla się w dół.

Co zrobić, gdy kociak traci na wadze lub waży za mało?

W ramach codziennej kontroli masy ciała należy porównywać aktualną wagę kociąt z wartościami z tabeli. W razie potrzeby — jeśli Państwa kotki należą do większej lub bardzo drobnej rasy — należy uwzględnić odpowiedni zakres tolerancji w górę i w dół. Gdy zauważą Państwo duże wahania lub znaczące odchylenia w dół, muszą Państwo działać.

Przyczyny utraty wagi:

 • Pasożyty: jeśli kociak traci na wadze, mimo że je normalnie, być może został zarażony pasożytami. Małe kotki mogą zostać zainfekowane na przykład przez mleko matki. Weterynarz określi przyczynę dolegliwości za pomocą badania kału i zapisze odpowiednie leki.
 • Za mało mleka u kotki: zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, kiedy kocięta jedzą tylko mleko mamy, przyrosty masy ciała bywają za małe. Należy zadbać o to, aby kotka otrzymywała wystarczającą ilość wysokobiałkowego pożywienia: podczas laktacji potrzebuje więcej przyswajalnego, wysokoenergetycznego pokarmu i witamin. Jeśli karmiąca kotka nadal nie produkuje wystarczającej ilości mleka, muszą Państwo przygotować pipetę, buteleczki i odpowiedni preparat mlekozastępczy.
 • Odruch ssania: czasem mały kotek nie ma siły, aby wyssać wystarczającą ilość mleka z sutka mamy. Może też mieć rozszczep podniebienia lub cierpieć na jakąś inną dolegliwość. Dlatego ważne jest, aby zbadać kocięta pod kątem rozszczepu podniebienia zaledwie kilka dni po urodzeniu.
 • Biegunka stanowi zagrożenie dla życia kociaka, ponieważ małe ciało szybko się odwadnia. Nie warto tracić czasu – należy poszukać profesjonalnej pomocy weterynarza.
 • Ząbkowanie: wyrzynanie się mlecznych zębów może czasowo zmniejszyć koci apetyt, ponieważ powoduje podrażnienie dziąseł.

Jeśli karmią Państwo kotki butelką i stałą karmą, należy upewnić się, że podawane są im produkty wysokiej jakości, dostosowane do potrzeb kociąt lub młodych kotów, kupowane w sklepach specjalistycznych. Idealny skład takich karm różni się pod pewnymi względami od standardowych karm dla kotów.

Ile waży kociak, gdy dorośnie?

Jak już wspomnieliśmy, na idealną masę ciała kota wpływa rasa i płeć. Zasadniczo po dwunastu miesiącach kociak jest w pełni dorosły i powinien osiągnąć w przybliżeniu wagę dorosłego kota.

Średnia masa ciała kotów niektórych popularnych ras o różnych rozmiarach:

Rassa
Kotka/kg
Kocur/kg
Kot europejski krótkowłosy
4-6
5-7
Kot perski
do 8
do 6
Kot syjamski
3-4
4-5
Maine Coone
5,5 -9
4,5-6
Kot brytyjski-krotkowlosy
6-8
3,5-6
Kot Devon rex
3,5 - 4,5
2,5-3

Jak widać, „idealna” masa ciała kota waha się znacznie w zależności od rasy. Problem pojawia się, jeśli dorosły kot waży znacznie mniej albo znacznie więcej od podanych wartości. U kotów krótkowłosych da się to stwierdzić nawet bez ważenia, patrząc na zwierzę z góry. U kota z niedowagą wyraźnie wystają łopatki, kręgi grzbietowe i kości miednicy. U grubego kota nie widać „talii”, a brzuch jest szerszy niż obszar miednicy.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?