Zabawa dla kociąt – odpowiednie zabawki

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Kitten spielt mit einem Spielzeug.

Pojawienie się w domu małego kotka to źródło nieustannej rozrywki. Słodki wygląd i nieporadne zachowanie dostarcza opiekunom mnóstwo radości. Z punktu widzenia kociaka wygląda to jednak inaczej. Jeśli nowy dom nie zapewnia wystarczająco dużo wyzwań zachęcających do zabawy, biegania i nauki, zwierzę może się nudzić i nabierać złych nawyków. Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest więc zapewnianie maleństwu interesujących zajęć. Pomaga to również kształtować zrównoważony charakter kota. Tutaj dowiedzą się Państwo, czym najlepiej zająć małego kotka.

Loading...

Jak sprawić, aby kotek sam znalazł sobie zajęcie?

W idealnym przypadku przygarną Państwo kociaka razem z jego siostrą lub bratem lub mają już Państwo w domu futrzaka w zbliżonym wieku. Koci senior może być przytłoczony obecnością nowego, hałaśliwego przybysza, a aktywny dorosły kot może próbować zdominować malucha.

Ewentualnie inne przyjazne zwierzę, jak na przykład pies, może być dla kociaka urozmaiceniem. Jeśli jednak jest on jedynym zwierzęciem domowym, to Państwo muszą się nim zająć Każde dziecko — także kocie — chce się bawić. Zabawy z małym tygryskiem należą do Państwa obowiązków. Nie zawsze jest to jednak możliwe przez cały czas i kotek musi się sam sobą zająć, przynajmniej przez chwilę.

Które zabawki szczególnie nadają się dla kociąt?

Zasadniczo kocie zabawki dla maluchów nie różnią się od tych dla dorosłych kotów. Sposób zabawy z małymi kotami jest jednak inny. Ich nieporadne zachowanie i zapał do zabawy polega jeszcze na ćwiczeniach i odkrywaniu całkiem nowych wrażeń. Przy wyborze zabawek dla kotka wartą wymienienia różnicą jest co najwyżej format.

Wskazówki dotyczące zabawek dla kociąt:

  • Drapak: to nie tylko zabawka, ale też przedmiot niezbędny dla rozwijania umiejętności motorycznych kotów. Kotek ostrzy na nim pazury, ćwiczy wspinaczkę, a także używa go jako miejsca do spania i obserwowania otoczenia. Jednak drapak dla małego kota nie powinien osiągać zawrotnych wysokości. W sklepach specjalistycznych dostępne są mniejsze drapaki w wersji junior, przeznaczone specjalnie dla kociąt. Z nich mały kot — dopóki nie opanuje koordynacji ruchowej — może nawet bezpiecznie spaść.
  • Ćwiczenia z gryzienia: od trzeciego miesiąca życia, czyli kiedy kocięta trafiają zwykle do nowych domów, następuje też wymiana uzębienia na stałe. Kociak ma w tym czasie zwiększoną potrzebę gryzienia, ponieważ łagodzi to dolegliwości związane z ząbkowaniem. Udostępnij kotkowi zabawki nadające się do gryzienia – w przeciwnym razie instynktownie będzie szukać zastępczych gryzaków, takich jak buty lub meble. Potrzeba gryzienia wszystkiego zmniejsza się, gdy kociakowi wyrosną stałe zęby.
  • Forma: zabawki dla kotów nie mogą być zbyt małe, aby zajęty zabawą kot przypadkiem ich nie połknął.
  • Stabilność: nie dawać kotkowi do zabawy nic, co mógłby samodzielnie rozmontować lub zniszczyć i połknąć małe części.
  • Zabawa z karmą: nawet małe kociaki lubią bawić się specjalnymi kulami, z których wypadają pyszne przekąski. Upodobanie do takich zabawek mają także dorosłe koty.
  • Bezpieczeństwo: nie należy zostawiać kociaka bez nadzoru z zabawkami ze sznurkami lub drutem. Dotyczy to również przedmiotów codziennego użytku, takich jak kłębek wełny. Ryzyko zaplątania się kotka, zranienia, uduszenia lub zjedzenia wstążki jest znacznie większe niż w przypadku dorosłego kota. Takie przedmioty nie powinny też trafiać w łapy dorosłych kotów.

Dlaczego podczas zabawy z kociakami tak ważna jest zmiana?

Ponadto: Małe kotki są wprawdzie zawsze aktywne, ale ich umiejętności koncentracji nie są jeszcze tak rozwinięte jak u starszego zwierzęcia. Tak samo jak u ludzkich dzieci. Dlatego nie należy się dziwić, jeśli kotek z entuzjazmem rzuci się do zabawy, ale po krótkim czasie znów straci zainteresowanie, odwróci się i będzie szukał nowego zajęcia.

Należy zaoferować maluchowi urozmaicone wrażenia, od czasu do czasu zmieniając zabawkę. Im bardziej różnorodna oferta, tym lepiej. Dla kotka przy tym nie gra roli, czy jest to kupiona zabawka, czy przedmioty codziennego użytku, takie jak korek, rolka papieru czy szeleszcząca bibuła. Nie wystarczy jednak tylko położyć zabawki. Kociak nie powinien mieć dostępu do zbyt wielu atrakcji jednocześnie – zbyt wiele możliwości może go przytłoczyć.

Jak poradzić sobie z kotkiem w nocy?

W miarę dorastania fazy aktywności kociąt są coraz dłuższe. Podczas gdy małe kocięta spały przez większą część dnia, okresy przebudzenia u dorastających kotów są zauważalnie dłuższe. Ponadto koty są aktywne po zmierzchu. Zdarza się więc, że kotek w nocy nie śpi i chce się bawić – i to natychmiast! Ponieważ w interesie wszystkich jest, by kotek zrozumiał, że nie ma dwunożnych towarzyszy do zabaw w ciemności, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Obejmuje to całkowite zabezpieczenie mieszkania. Delikatne rzeczy muszą być poza zasięgiem kota, a kable odpowiednio zabezpieczone przed atakami zębów nudzącego się zwierzaka.

Aby zapewnić kotu zajęcie nocą, można wykorzystać jego zmysł odkrywcy. Przed położeniem się spać proszę ukrywać w różnych miejscach mieszkania atrakcyjne przedmioty, takie jak mała porcja karmy, kilka smakołyków lub nowa (bezpieczna) zabawka. Jeśli kotek uda się w nocy na odkrywczą wyprawę po mieszkaniu, takie obiekty będą dla niego interesującym zajęciem. Dla nieśpiącego kota fascynujące może być też łatwo dostępne miejsce przy oknie, jeśli coś dzieje się na zewnątrz – na przykład przed domem ktoś chodzi lub jeżdżą samochody. Z wiekiem większość kotów stopniowo dostosowuje swoje fazy aktywności do ludzi.

Jak rozwijać inteligencję kociaka?

Czy to zajęcie w dzień, czy w nocy, aby przyciągnąć uwagę kociaka i jednocześnie utrzymać go w formie, warto skorzystać z popularnych mat i torów do zabawy czy innych inteligentnych zabawek. Labirynty i podobne zabawki, które zmuszają kota, aby „ruszył głową”, by zdobyć upragnione przysmaki, to znakomite wyzwania dla małego domowego tygryska. Informacje o inteligentnych zabawkach można znaleźć w tym poradniku. Jednakże: Zbyt skomplikowane łamigłówki mogą jednak przytłoczyć małe kocie dziecko. Należy zacząć od prostszych modeli, w których kotek nie musi łączyć wielu czynności, a potem stopniowo zwiększać poziom trudności. W ten sposób pupil nie straci zbyt szybko zainteresowania zabawą w razie niepowodzenia.

Eine Katze spielt mit ihrem Spielzeug.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?