Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Kot birmański – subtelne piękno

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Święty kot birmański siedzi uważnie w ciemności

Jeżeli potrzebują Państwo eleganckiego i wiernego przyjaciela o aksamitnym futrze, być może właśnie kot birmański będzie dla Państwa odpowiednim zwierzakiem domowym. Jest przepiękny i mocno zżywa się ze swoimi opiekunami. Według legendy rasa wywodzi się od białego kota świątynnego, który czuwał przy umierającym arcykapłanie. W chwili jego śmierci kot birmański miał przybrać znany dziś tak dostojny wygląd: oczy zmieniły kolor na błękitny, głowa, ogon i nogi stały się złotobrązowe, łapy zaś białe.

Loading...

Kot birmański: charakter

Koty te różnią się charakterologicznie od większości przedstawicieli swojego gatunku: zupełnie nietypowo starają się przypodobać swojemu opiekunowi. Jest to doskonały wybór dla miłośników kotów, którzy nieszczególnie cenią sobie indywidualizm tych zwierzaków. Kot birmański jest łatwy w wychowaniu i nader spokojny – typowe kocie psoty to w tym przypadku rzadkość. Co nie znaczy, że koty te są leniwe czy nudne. Chętnie wścibiają nos tam, gdzie jest coś do odkrycia, podążają za swoim opiekunem jak cień i mają obsesję na punkcie zabawy z ruchomymi przedmiotami. Ujmujące usposobienie kota birmańskiego sprawia, że jest to idealny towarzysz rodziny. Lubi także dzieci i jest towarzyski w stosunku do innych zwierząt domowych, np. nieagresywnych psów.

Kot birmański: chów i pielęgnacja

Pielęgnacja kota birmańskiego jest stosunkowo łatwa. Sierść kota birmańskiego należy szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu, przy czym szczególnej uwagi wymagają charakterystyczne kręcone włosy na szyi. Ponieważ kot birmański ma minimalny podszerstek, tendencja do kołtunienia jest niewielka, jednakże szczotkowanie wpływa pozytywnie na samopoczucie kota i wzmacnia więź z opiekunem. Ogon kota birmańskiego ma sierść puchową, która nie wymaga dodatkowej pielęgnacji.

Kot birmański to idealny kot domowy. Jeżeli właściciel jest w ciągu dnia w pracy, należy zapewnić kotu towarzystwo osobników tego samego gatunku, ponieważ samotność nie wpływa na niego dobrze. Kot birmański wymaga wiele uwagi ze strony swojego opiekuna, ale jest przy tym również chętny do współpracy. Jego wychowanie nie nastręcza problemów i z zainteresowaniem reaguje na trening z klikerem. Wypuszczanie kota raczej nie jest zalecane: ze względu na swą ufność wobec obcych ludzi kot birmański może łatwo sprowadzić na siebie zagrożenie.

Kot birmański: kolory

Spektrum umaszczenia kota birmańskiego jest bardzo zróżnicowane. Kot birmański ma wiele wariantów kolorów pointowych, tj. kremowy, czerwony, liliowy i czarny. Ostatnio w europejskich liniach hodowlanych coraz popularniejsze staje się umaszczenie pręgowane i szylkretowe. Wspólną cechą wszystkich kotów birmańskich są wyraźnie połyskujące niebieskie oczy i białe łapy, których symetria należy do istotnych kryteriów oceny hodowli. Na tylnych łapach powinien występować wzór „ostróg“.

Święty birman leżący na ławce

Historia kota birmańskiego

Systematyczna hodowla kota birmańskiego zaczęła się z początkiem dwudziestego wieku we Francji, a rasę uznano tam w roku 1925. W Europie rasę wyhodowano prawdopodobnie przez krzyżowanie kotów syjamskich i/lub perskich z kotami sprowadzonymi z Birmy. W zasadzie kot birmański nawiązuje wizualnie do kota perskiego i syjamskiego. W latach trzydziestych rasa zyskała na popularności również w Niemczech, jednakże wojna zastopowała jej hodowlę w całej Europie. Dopiero w 1955 r. ponownie ustabilizowano we Francji zasób osobników zarodowych. Obecnie hodowla kota birmańskiego nie jest zagrożona.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?