Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Kot żyjący w domu: Trzymanie kota w domu

27.07.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Katze sitzt auf einem Schreibtisch.

Niestety w dzisiejszych czasach nie każdy ma luksus posiadania domu na wsi lub dużego ogrodu. Potrzeba zwierzęcego towarzystwa jest jednak duża także wśród mieszkańców miast. Dzięki dużej zdolności adaptacyjnej kot okazuje się idealnym zwierzakiem dla miłośników zwierząt mieszkających w mieszkaniu. W przeciwieństwie do psa, kota nie trzeba wyprowadzać na spacer, jego koszty utrzymania są umiarkowane, może on sam zajmować się sobą przez wiele godzin, a współczynnik przytulania jest wysoki. Ale jak wygląda odpowiednie dla gatunku mieszkanie z perspektywy futrzaka? Tego dowiedzą się Państwo z tego artykułu.

Loading...

Warto przy tym w miarę możliwości zaplanować również drugiego kociego towarzysza – oczywiście pod warunkiem, że Państwa kot jest uspołeczniony i dogaduje się z innymi zwierzętami. Wtedy koty mogą zająć się sobą, kiedy zostają same w domu.

Czy mogę trzymać kota w wynajmowanym mieszkaniu?

Zanim przygarną Państwo tygryska do wynajmowanego mieszkania lub przeprowadzą się Państwo z kotem do nowego mieszkania: należy zapoznać się z umową najmu i zwrócić uwagę na dokładne sformułowania. Koty nie są wszędzie tolerowane jako współlokatorzy. Jeżeli umowa najmu wyraźnie stwierdza, że ​​psy i koty nie mogą być trzymane, zasada ta jest wiążąca.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy dzierżawa zabrania jakiejkolwiek hodowli zwierząt. Obejmowałoby to również zwierzęta, tj. ryby ozdobne lub papużki faliste – byłoby to niedopuszczalne naruszenie dóbr osobistych najemcy. Jeżeli posiadanie kotów nie jest wyraźnie wyłączone w umowie najmu, jest to dozwolone zgodnie z obowiązującą opinią prawną. W umowach najmu najczęstszym sformułowaniem jest to, że trzymanie kotów wymaga zgody właściciela, jednak może być zabronione tylko w uzasadnionych przypadkach. Dopuszczalne uzasadnienie znowu zależałoby od indywidualnego przypadku. Trzymanie więcej niż dwóch kotów w wynajmowanym mieszkaniu również może być problematyczne; nie tylko ze względu na zasady najmu.

Jak mam dzielić mieszkanie z kotem?

Jeżeli dzielą Państwo wynajmowane mieszkanie z futrzakami, wielkość mieszkania naturalnie odgrywa rolę. Minimalna powierzchnia mieszkalna wynosi 60 metrów kwadratowych dla domu z dwoma kotami. Należy również pamiętać, że potrzebują Państwo kuwety, dodatkowej toalety i odpowiednio dużego drapaka dla każdego kota: Rzeczy, które zajmują miejsce na podłodze. Ustawienie kuwety w małej łazience może być problemem. Jednak z kociego punktu widzenia przestrzeń jest mniej ważna niż jakość mieszkania. Jeżeli zapewnią Państwo zwierzętom wystarczającą zachętę do ćwiczeń i zajęć umysłowych, koty czysto domowe mogą prowadzić zrównoważone życie w wynajmowanym mieszkaniu.

Warunkiem tego jest wystarczająca aktywność zwierzęcia lub, w przypadku kota towarzyskiego, obecność kociego przyjaciela do zabawy: Nuda prowadzi do stanu zahamowania umysłowego, co z kolei może prowadzić do złych nawyków. Kotom należy poświęcić długie godziny zabawy i przytulania. Ważne jest, aby zwierzęta mogły uczestniczyć w tym, co dzieje się na zewnątrz.

Dla wszystkich kotów patrzenie przez okno jest ekscytujące. Nie bez powodu parapet jest ulubionym miejscem wielu domowych tygrysków. Zadbaj o to, aby dostępny był przynajmniej jeden parapet z interesującym widokiem, niezasłonięty przez rośliny pokojowe lub dekoracje. Przytulna poduszka do leżenia sprawi, że kocia loża będzie idealna. Najlepiej jest oczywiście, jeśli mieszkanie ma bezpieczny dla kota balkon i w ten sposób ma on dostęp do świeżego powietrza. Alternatywnie można osłonić okno siatką zabezpieczającą.

Balkon zewnętrzny: na co zwracać uwagę?

Koty, które nie znają możliwości wychodzenia, z reguły dobrze się czują trzymane w mieszkaniu. Mimo to wolny dostęp do balkonu lub przynajmniej zabezpieczonego okna, które czasami jest otwarte, jest wspaniałym urozmaiceniem dla kota, oferującym mu wiele interesujących atrakcji jak dźwięki, zjawiska atmosferyczne, zapachy, a przede wszystkim ekscytujące obserwacje. Balkon musi być jednak odpowiednio zabezpieczony. Ważne jest to w związku z umową najmu, bo może się okazać, że trzymanie kota w wynajętym mieszkaniu jest dozwolone, ale wynajmujący zabrania zakładania siatki ochronnej dla kotów. Siatka ochronna dla kota lub krata jest jednak istotna, jeśli pupil ma swobodny dostęp do balkonu. Niewiele brakuje, aby kot stał się nieuważny i spadł, na przykład rozproszony przez lecącego motyla. Koty nie mogą mieć możliwości przeciśnięcia się przez barierkę balkonową, ani wspięcia się lub przeskoczenia przez nią. Również przejście na sąsiedni balkon musi być zamknięte, aby zwierzęta nie mogły rozszerzyć swojego rewiru o mieszkanie sąsiada.

NOWOŚĆ: ROYAL CANIN INDOOR Karma mokra dla kotów domowych

Dostosowana do indywidualnych potrzeb kotów trzymanych w mieszkaniu mokra karma ROYAL CANIN INDOOR zawiera profil składników odżywczych instynktownie preferowany przez koty, z odpowiednimi proporcjami białka, tłuszczu i węglowodanów. Jest również odpowiednia dla kotów wykastrowanych. Z nową technologią wilgotności, jako kąski w sosie i w galaretce.

Czy kot będzie miał dość miejsca w małym mieszkaniu, czy apartamencie?

Możliwe jest także trzymanie kota w małym mieszkaniu lub jednopokojowym apartamencie – pod warunkiem, że jego powierzchnia jest do tego celu wystarczająca.

Sztuczki i podpowiedzi przy mniejszych powierzchniach mieszkalnych:

  • Miejsca do przebywania w samotności: za ogólną zasadę można przyjąć, że w mieszkaniu muszą być dwa pomieszczenia z wolnym dostępem dla kotów. Taka możliwość istnieje również w kawalerce, gdzie wydzielone są z reguły łazienka, korytarz, a często i kuchnia.
  • Obchodzenie rewiru: dla jakości życia kota ważne jest, aby jego przestrzeń życiowa podzielona była na obszary, a więc przynajmniej przestrzennie oddzielone od siebie miejsca do spania, jedzenia i toalety. W ten sposób kot otrzymuje bodziec, aby się przemieszczać i badać rewir, który zamieszkuje. W mieszkaniach jednoosobowych tego rodzaju przestrzenie można wydzielić również za pomocą parawanów. Ważne jest, aby kot nie mógł na raz objąć wzrokiem całego swojego terytorium.
  • Kompaktowe meble: istnieją niezabierające wiele miejsca kocie meble do mniejszych mieszkań: wieża do drapania w miejsce drapaka łączy w sobie możliwość wspinania z wyściełaną kryjówką, a narożne WC jest kompromisowym rozwiązaniem do mniejszych łazienek.
  • Poszerzenie przestrzeni w górę: jeżeli można za pomocą desek w formie półek powiększyć koci obszar do wspinaczki o kolejne piętro, poszerzona zostaje tym samym przestrzeń mieszkalna kota.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Cię zainteresować

Dalsze tematy w skrócie