Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wymiana uzębienia u kotów - na co należy zwrócić uwagę

27.07.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Osoba przeszukuje zęby kota

Koty są drapieżnikami, dlatego tak ważne jest dla nich mocne uzębienie. Nawet jeśli Twój tygrysek nie musi samodzielnie polować, zdrowe zęby są ważne dla jego zdrowia, ponieważ z wadami uzębienia wiążą się różne choroby. Dlatego tym ważniejsze jest dbanie o stan zębów, gdy Twój pupil jest jeszcze kociakiem. Tutaj dowiesz się, na czym polega wymiana uzębienia u kota i jak dbać o kocie zęby.

Loading...

Kiedy koty wymieniają zęby?

Koty doświadczają w życiu trzech faz związanych z rozwojem uzębienia. Pierwsze dwie fazy przypadają na okres kociego dzieciństwa — szczęki i zęby zmieniają się wtedy radykalnie w ciągu kilku miesięcy.

Okresy wymiany uzębienia:

  • Zęby mleczne: po urodzeniu kociak jest całkowicie bezzębny. Tak zaplanowała to natura — inaczej ssanie byłoby bolesne dla kociej mamy. Zęby mleczne są jednak już wykształcone i wyrzynają się w drugim i trzecim tygodniu życia. Siekacze i kły pojawiają się z około siedmiodniowym opóźnieniem, a po nich wyrastają zęby trzonowe. Kiedy kotek ma osiem tygodni, jego mleczne uzębienie jest zwykle kompletne. Mniej więcej w tym czasie kotki zaczynają jeść stałą karmę dla kotów.
  • Uzębienie dorosłych kotów: kociak nie używa zębów mlecznych zbyt długo, ponieważ już w wieku od czterech do sześciu miesięcy „mleczaki” ustępują zębom stałym. Gdy kociak rośnie, proporcje jego czaszki i szczęki zmieniają się — okrągła głowa zaczyna się wyraźnie wydłużać. Zębów stałych jest o kilka więcej niż mlecznych. To, jak długo trwa wymiana uzębienia kota, jest kwestią dość indywidualną i zależy od rasy. Zęby mleczne nie wypadają wszystkie jednocześnie — cały proces trwa kilka tygodni. Zasadniczo najpóźniej w siódmym miesiącu życia kotek ma już stałe uzębienie.
  • Utrata zębów związana z wiekiem: nawet u starszych kotów ze zdrowymi zębami może dochodzić do naturalnego wypadania zębów w związku z wiekiem. Zwierzęta domowe zwykle dobrze sobie z tym radzą. Znacznie częściej jednak do utraty zębów dochodzi wskutek chorób jamy ustnej i gardła, zapalenia dziąseł lub kamienia nazębnego. W przypadku dorosłego futrzaka ważne są więc właściwa pielęgnacja zębów i regularna profilaktyka.

Co się dzieje podczas wymiany uzębienia u kota?

Uzębienie kociaka składa się z 26 zębów, a w szczęce kota dorosłego znajduje się w sumie 30 zębów (cztery dodatkowe zęby trzonowe). Wymiana zębów to samoczynnie rozpoczynający się proces, w którym korzeń zęba mlecznego jest wchłaniany przez organizm kota. Zęby zaczynają się „kiwać” i są wypychane ze szczęki przez wyrzynające się zęby stałe. Jeśli będziesz mieć szczęście, może uda ci się znaleźć koci ząbek i zachować go na pamiątkę. Ponieważ w wielu przypadkach zęby mleczne zostają przypadkiem połknięte, może się zdarzyć, że opiekun kociaka w ogóle nie zauważy ważnego momentu wymiany uzębienia. Nawiasem mówiąc, po wymianie uzębienia należy zmienić sposób żywienia kociaka i zacząć podawać mu karmę dla kotów dorosłych.

Jakie problemy mogą się pojawić podczas wymiany uzębienia u kociaka?

Zwykle wymiana uzębienia u kota przebiega bezproblemowo. Proces ten może jednak wpływać na zachowanie zwierzęcia, a w rzadkich przypadkach wymagać pomocy weterynaryjnej.

Problemy związane z wymianą uzębienia:

  • „Uparte” zęby mleczne: mleczak, który sam z siebie nie wypadnie, utrudnia wzrost uzębienia stałego i sprzyja wadom zgryzu. Pojawiają się wtedy „podwójne zęby”: zęby mleczne i stałe rosnące obok siebie. U kotów jest to szczególnie widoczne w przypadku kłów. W takich przypadkach ząb mleczny powinien zostać usunięty przez weterynarza.
  • Brakujący ząb stały: czasami zdarza się, że ząb mleczny nie wypadnie. Może to mieć dwie przyczyny: albo korzeń zęba się nie wykształcił, albo ząb mleczny zablokował ząb stały. Czasem jednak pod „mleczakiem” nie „czeka” na swoją kolej żaden ząb stały. Jest to uwarunkowane genetycznie. Przed ekstrakcją mleczaka należy więc to sprawdzić za pomocą badania RTG, ponieważ w takim przypadku zęby mleczne trzeba będzie zachować.
  • Gorączka: niektóre kocięta mają podczas wymiany uzębienia podwyższoną temperaturę i ogólnie czują się gorzej. Aby wykluczyć inne przyczyny tych dolegliwości, w razie wątpliwości należy odwiedzić weterynarza.

Co mogę zrobić, gdy kot zmienia zęby?

Uważny obserwator zauważy, że kotek zmienia zęby: zwierzę zaczyna się bardziej ślinić, trzyma głowę pod kątem i oblizuje dziąsła. Niektóre kocięta wyraźnie pocierają pyszczkiem o przedmioty lub ludzi. Zwierzę wyczuwa, że w jego szczęce dzieje się coś dziwnego. Czasami można zauważyć, że mały futrzak je wolniej niż zwykle. Czasem też kociak — ze względu na wrażenie pojawienia się jakiegoś ciała w pyszczku — może być bardziej niespokojny niż zwykle. W niektórych przypadkach pojawia się też nieświeży oddech, który jest skutkiem obumierania zębów mlecznych. Istnieją pewne sposoby, którymi możesz pomóc kociakowi w okresie wymiany uzębienia.

Sposoby ułatwiające wymianę uzębienia:

  • Stany zapalne: w sklepach specjalistycznych dostępne są specjalne przysmaki, które mają działanie antyseptyczne i mogą łagodzić podrażnienia dziąseł oraz drobne infekcje.
  • Karma: podawaj kociakowi miękką karmę, którą może łatwo przeżuć i strawić. Jednoczesne podawanie suchej karmy lub chrupiących przysmaków pomaga kotu „poluzować” chwiejące się mleczne zęby.
  • Gryzaki dla kotów nie są bardzo powszechne. Pomaga jednak, jeśli kotek ma okazję gryźć jakieś twarde przedmioty (oczywiście takie, które wolno mu brać do pyska). Dostępne są też mniejsze zabawki do żucia przeznaczone specjalnie dla kotów.
  • Masaż dziąseł: kociętom, które nie boją się kontaktu i ufają człowiekowi, może przynieść ulgę ostrożny masaż dziąseł. Przy tej okazji można też od razu ocenić stan uzębienia. Należy przyzwyczajać do tego kociaka przez zabawę, delikatnie głaszcząc jego wargi i naciskając dziąsła opuszkami palców. Jeśli kotek będzie przyzwyczajony do takiego dotyku, ułatwi to Tobie (i weterynarzowi) późniejsze zaglądanie do kociego pyszczka.

W okresie wymiany zębów należy otoczyć małego tygryska odpowiednią opieką i dbać o higienę zębów, aby jako starszy kot był w stanie mocno gryźć.

Loading...

Inne artykuły na temat kotów, które mogą cię zainteresować

Inne tematy w skrócie