Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak uczynić balkon bezpiecznym dla kota

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme einer Katze vor einen Balkonnetz.

Z punktu widzenia kota wyjście na zewnątrz to z pewnością najciekawszy sposób na spędzenie dnia. Zapewnienie każdemu kotu takiej swobody może jednak — z różnych powodów — nie być możliwe. W przypadku budynków wielorodzinnych w środowisku miejskim o dużym natężeniu ruchu bezpieczniej żyje się wewnątrz. Jednak swobodny dostęp do balkonu jest doskonałym kompromisem pozwalającym na zapewnienie kotom niewychodzącym rozrywki na świeżym powietrzu. Słowem-klucz jest w tym przypadku „ochrona”: Proszę uczynić swój balkon miejscem bezpiecznym dla kota.

Loading...

Co daje kotu balkon?

Uprzedźmy od razu: kot trzymany w mieszkaniu nie jest w żaden sposób pokrzywdzony. Jeśli nigdy wcześniej nie wychodził, a jego opiekun zadbał o odpowiednie wyposażenie, pożywienie, pielęgnację i rozrywkę, również domowy mruczek może wieść szczęśliwe życie zgodne z kocią naturą w swoim małym rewirze.

Balkon to jednak prawdziwy bonus, który ma dla kota wiele dodatkowych wartości:

  • Odgłosy: śpiew ptaków i głosy dzieci na placu zabaw są dla kociego ucha pasjonującymi wrażeniami.
  • Pogoda: wiatr, ciepłe promienie słońca, śnieg — zmienna pogoda urozmaica kocie życie.
  • Zapachy: my, ludzie, z naszym ograniczonym węchem możemy sobie jedynie wyobrażać, jak cudowne zapachy docierają do kocich nosów.
  • Obserwacja ptaków, liści, przechodniów i samochodów jest dla kota jak kino. Balkon z dobrym widokiem pozwala mu rozwijać intelekt.
  • Polowanie: mucha przelatuje obok balkonu, a wiatr igra z suchym liściem? To dla kota świetna rozrywka. Nieprzewidywalne ruchy zwierząt i przedmiotów na dworze są ciekawsze niż zabawa jakąkolwiek sztuczną myszką.

 

Jednak także tutaj obowiązuje zasada: bezpieczeństwo jest najważniejsze. Siatka zabezpieczająca jest niezbędna na każdym kocim balkonie.

Dlaczego potrzebuję siatki na balkonie?

Siatka ochronna służy do ogrodzenia balkonu dla bezpieczeństwa kota. Zapobiega spontanicznemu wychodzeniu pupila, a nawet upadkom. Koty wprawdzie poruszają się i skaczą z zadziwiającą sprawnością, jednak przechadzki na wysokości drugiego piętra czy wypady na dach to niebezpieczne przygody. Ponadto siatka uniemożliwia kotu przedostanie się na balkon sąsiadów — w ten sposób mruczek nie złoży nikomu niezapowiedzianej wizyty. Jej najważniejsza funkcja to jednak zapobieganie wypadkom. Może do nich dojść, kiedy kot się wystraszy i zacznie uciekać lub kiedy spróbuje skoczyć za ptakiem lub motylem. Warto też zabezpieczyć np. szerokie szczeble balkonowego ogrodzenia, przez które kot może się prześlizgnąć. Niebezpieczne może być także okno balkonowe.

Akcesoria i zabezpieczenia na balkon dla kotów: na co zwracać uwagę?

Sposoby zabezpieczenia balkonu zależą od miejscowych uwarunkowań. W pierwszej kolejności należy się dowiedzieć u administratora budynku, czy założenie siatki zabezpieczającej jest w ogóle dozwolone. Niekiedy przepisy ograniczają możliwości, szczególnie kiedy nie wolno wbijać haków lub gdy wygląd fasady budynku musi pozostać jednolity.

Jeżeli ta sprawa jest już wyjaśniona, mają Państwo wybór między różnymi kocimi zabezpieczeniami:

  • Siatka zabezpieczająca: tego rodzaju siatki dostać można w różnych wymiarach, nawet z metra. Należy zwrócić uwagę na rozmiar oczek: zaleca się wielkość od 3 do 4 cm przy zwinnych, szczupłych kotach; przy osobnikach mocniej zbudowanych lub starszych wystarczy 5 cm. Siatka musi być założona tak, aby całkowicie okalała balkon. a w przypadku loggii — odgradzała ją od frontu. Montaż wykonuje się najczęściej za pomocą haków i pasów naciągających.
  • Pełna osłona: jeżeli odstępy między szczeblami barierki balkonu są spore, można przewlec przez nie na przykład bambusową matę jako osłonę.
  • Zabezpieczenie okien: często na balkon wychodzi okno. Należy założyć na nie zabezpieczenie, aby kot nie próbował przez nie wyjść, kiedy jest uchylone. Uchylone okna są niezwykle niebezpieczne — nigdy nie wolno zostawiać kota samego podczas wietrzenia.
  • Klapka dla kotów: nawet w szklanych drzwiach można — z pomocą szklarza — zamontować klapkę dla kota. W przypadku balkonu wystarczy prosty model mechaniczny, przez który futrzak będzie wychodził na balkon bez pomocy człowieka.

O bezpieczeństwo na balkonie trzeba zadbać nie tylko pod względem konstrukcji. Dotyczy to również wyposażenia i sposobu korzystania z balkonu. Nie należy składować na nim plastikowych worków, pojemników ze śmieciami, środków czystości, nawozów ani też przedmiotów, które mogą się stłuc.

Kot na balkonie: wybieg idealny

Aby zapewnić kotu na balkonie piękną, relaksacyjną oazę, warto pozwolić się zainspirować:

  • Punkt widokowy: bardzo ważny na balkonie jest podwyższony punkt widokowy — idealnym rozwiązaniem jest drapak przeznaczony do zastosowań zewnętrznych lub ładny naturalny pień. Należy zwrócić uwagę na solidne zamocowanie!
  • Roślinność: na balkonie należy hodować wyłącznie rośliny bezpieczne dla kotów. Mogą to być jednoroczne rośliny pnące, które znajdą podporę w siatce zabezpieczającej (np. nasturcja lub chmiel), oraz rośliny mrozoodporne, jak bambus czy drzewka owocowe. W balkonowych skrzynkach można hodować zioła, bezpieczne kwiaty albo kocimiętkę. Pestycydy i sztuczne nawozy są na balkonie absolutnie zabronione.
  • Kocia łączka: z małej „łączki” Państwa futrzak ucieszy się szczególnie. W płytkiej donicy lub drewnianej skrzynce wyłożonej folią do oczek wodnych można zasiać zwykłą trawę, trawę dla kota albo polne kwiaty. Na dużym balkonie można ustawić wysokie rabaty — w ten sposób kot zyska jednocześnie podwyższony punkt obserwacyjny.
  • Zacienione miejsce: na nasłonecznionym balkonie kot musi mieć możliwość schowania się w cieniu.
  • Coś do drapania: na balkonie powinna się znaleźć deska do drapania lub inny przedmiot owinięty sizalem do ostrzenia pazurów.
  • Podłoże: jeden z narożników balkonu można wyłożyć płytkami z drewna lub korka. Magazynują one ciepło, dzięki czemu kot chętnie na nich leży.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie