Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Zasady prawidłowego żywienia kotów: Karma mokra i karma sucha

03.08.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Biała metalowa miska pełna kociej karmy

Czy Państwa mały tygrys z niecierpliwością nasłuchuje kuszącego dźwięku rozrywanego opakowania z karmą lub magicznych odgłosów podczas otwierania puszki? To nie dźwięk gra tu pierwsze skrzypce, lecz zapowiedź zbliżającej się uczty. Wśród rozmaitych nut smakowych, które są oferowane na rynku karm dla kotów, należy przede wszystkim wyróżnić karmy suche i mokre. Każda z nich ma swoje zalety. Podpowiadamy, jak dbać o zrównoważone odżywianie swojego ulubieńca.

Loading...

Co oznacza odżywianie karmą mokrą i suchą?

Karma dla kota musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczy zwierzęcych i takich składników, jak fosfor, wapno, magnez, arginina, podstawowe kwasy tłuszczowe, witamina A, niacyna i tauryna. Odpowiedni pokarm dla kota stanowi idealnie zrównoważone połączenie wszystkich składników odżywczych i gwarantuje posiłki ubogie w węglowodany, a bogate w białka.

Porównanie karmy mokrej i suchej:

  • Karma mokra jest dostępna w formie miękkiego pokarmu w puszkach, torebkach lub tackach, ale również galaretki, pasztety i tym podobne zaliczają się do karmy wilgotnej.
  • Karma sucha nie zawiera wody i jest tłoczona w formie krokietów, groszków i innych małych chrupiących kawałków.

Im bardziej wartościowa karma dla kotów, tym większa zawartość składników odżywczych. Koty nie potrzebują ich aż tak dużo. Wraz z nimi rośnie jednak cena zakupu.

Na czym polega prawidłowe karmienie mieszane?

Zasada żywienia mieszanego zakłada, że podajemy naszemu futrzakowi zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Takie rozwiązanie zda egzamin, jeżeli dany pokarm będzie serwowany w oddzielnej miseczce o określonej porze dnia. Poniżej podajemy przykład, jak można podzielić pełną dzienną porcję karmy dla dorosłego, zdrowego kota: dwie porcje karmy mokrej, na przykład rano i wieczorem, oraz stały dostęp do karmy suchej przez cały dzień. Spożywanie wielu drobnych kąsków w ciągu dnia jest zgodne z naturalnym sposobem żywienia, a potrzebę tę znakomicie zaspokaja karma sucha dla kotów. Poza tym czas trawienia karmy suchej i mokrej jest różny, dzięki czemu taka forma odżywiania sprawi, że koci brzuszek będzie równomiernie zaspokojony przez cały dzień.

Ważne, aby nasz milusiński spożywał obydwa rodzaje karmy. Ma to taką zaletę, że zwierzę nie wyrobi sobie nawyków żywieniowych, które utrudniają karmienie, gdy z jakiegokolwiek powodu trzeba będzie zacząć podawać mu tylko jeden rodzaj karmy lub gdy będzie to konieczne ze względów medycznych.

Podczas karmienia należy zwrócić szczególną uwagę na zrównoważoną ilość substancji odżywczych i składników w dziennej porcji karmy. Może to być trochę skomplikowane w przypadku żywienia mieszanego, opartego na karmie suchej i mokrej lub ewentualnie świeżej karmie z dodatkiem łakoci, gdyż niektórzy producenci nie umieszczają odpowiednich informacji na opakowaniach. W takich przypadkach z pomocą przychodzą profesjonalni sprzedawcy w sklepach z artykułami dla zwierząt lub weterynarze. Dostępna jest również obszerna literatura na ten temat.

Jeżeli przygarną Państwo do swojego domostwa kota, któremu w przeszłości podawano tylko jeden rodzaj karmy, należy go przyzwyczaić do nowego pokarmu, mieszając go kawałek po kawału ze znaną mu żywnością, do momentu, gdy zaakceptuje obydwie formy żywienia.

Jak dawkować przysmaki?

Równie urozmaicony jest wybór przysmaków i łakoci dla kotów: Od faszerowanych poduszeczek przez kiełbaski po suszoną rybkę – każdy koci smakosz znajdzie coś dla siebie. Dzięki tak dużej ofercie nie ma powodu, by dokarmiać tygryska przysmakami ze swojego stołu. W przeciwnym razie będą dzielić Państwo z nim swój talerz. Z łakociami dla kotów jest podobnie jak ze słodyczami: Co za dużo, to niezdrowo. w związku z tym dzienna porcja karmy powinna uwzględniać przysmaki, przy tym po roladki serowe lub inne łakocie należy sięgać, by nagrodzić kociaka lub po prostu sprawić mu przyjemność. Najlepiej, jeżeli przysmak posłuży jako zachęta do ruchu tygryska, na przykład jako zwieńczenie trudów polowania lub smakowita zawartość piłki na łakocie. Tym sposobem mały tygrys wykorzystuje energię ze smakołyków i spala kalorie już podczas zabawy.

Co wybrać dla kota – karmę mokrą czy suchą?

Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy dla Państwa kota lepsza jest karma sucha czy mokra, odpowiedź brzmi: ani jedna, ani druga. Warto zastanowić się nad łączonym sposobem żywienia. Dzięki połączeniu pokarmu suchego i mokrego można zrównoważyć wzajemne niedobory jakościowe i podwoić korzyści.

Koncepcje żywienia kotów

Dowiedzcie się Państwo, jak zapewnić swojemu ulubieńcowi optymalne żywienie na każdym etapie jego życia, od kociaka do seniora, od karmy suchej, przez mokrą, aż po dietę BARF.

Karmy mokre i suche w skrócie

Karma mokra

Karma sucha

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie