Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Idealna ilość karmy dla Twojego kociaka

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kot siada przed miskami z jedzeniem i oblizuje pyszczek

Większość kotów lubi spożywać małe posiłki kilkakrotnie w ciągu dnia. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat właściwej ilości karmy odpowiedniej dla kota. Ile mokrej karmy można nałożyć do miseczki? O czym pamiętać, podając karmę mieszaną? Prawidłowe żywienie kota nie jest skomplikowane, jeśli zastosujemy się do paru wskazówek.

Loading...

Karmienie kotów – niewielkie, ale częstsze posiłki

Wiele kotów domowych wydaje się stale głodnych. W domu przekąszą trochę suchej karmy, miaucząc i dopominając się przysmaków, a u miłej sąsiadki znajdzie się jeszcze mała przekąska. Te nieco dziwaczne nawyki żywieniowe naszych mruczków mają prostą przyczynę – jeśli koty są pozostawione same sobie, bez właściwie napełnionej jedzeniem miski, coś do jedzenia trafia im się tylko wtedy, gdy uda im się coś upolować. Tu mysz, tam ptaszek lub inny łup – kot przyjmuje w ten sposób od dziesięciu do dwudziestu miniposiłków w ciągu dnia. Koty jedzą zatem tak często, jak tylko mogą, i dlatego mają tendencję do zjadania mniejszych porcji. Jednakże nasuwający się nam wniosek, że koty jedzą tylko tyle, ile naprawdę potrzeba, okazuje się nieprawdziwy; uczucie sytości u kotów domowych bywa zawodne.

Nie ma jednak przeciwwskazań, aby podawać kotu dzienną porcję suchej karmy w misce tak, aby w ciągu dnia mógł pobierać sobie pokarm porcjami. W tym przypadku należy jednak dokładnie obliczyć ilość karmy, jakiej kot wymaga, i nie podawać już futrzakowi dodatkowego jedzenia.

Jeśli Ty – czy Twój zwierzak – preferujecie mokrą karmę, należy podzielić ją na kilka mniejszych posiłków. Kota trzeba karmić przynajmniej dwa do trzech razy dziennie; resztki jedzenia należy za każdym razem wyrzucać, ponieważ mogłyby się szybko zepsuć.

Ile karmy dziennie potrzebuje kot?

To, ile karmy dziennie naprawdę wymaga twój kot, zależy od wielu czynników:

  • Wiek: młody kot w wieku 6 miesięcy, o wysokim poziomie energii, potrzebuje większej ilości karmy niż kot starszy, który spędza cały dzień, śpiąc na kanapie.
  • Styl życia: koty domowe, które nie wychodzą na łono przyrody, mają niższe zapotrzebowanie na kalorie.
  • Kastracja: kastrowane zwierzęta mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, ale odczuwają więcej głodu. Zmniejszenie ilości karmy u wykastrowanych kotów nie jest optymalne. Aby zapobiec nadwadze u kastratów, opracowano dla nich specjalną karmę, która odpowiednio zaspokaja głód i pokrywa potrzeby żywieniowe.
  • Rodzaj karmy: karma sucha jest bogatsza w energię niż karma mokra, zatem ilość karmy suchej wymaganej dla kotów powinna być odpowiednio mniejsza.
  • Jakość: kocia karma wysokiej jakości jest zazwyczaj wymagana w mniejszej ilości

Podpowiedź mogą stanowić zalecenia producenta danej karmy dotyczące żywienia kotów.

W skrócie: ilość karmy dla kota – tabela

Kot o zwykłej aktywności potrzebuje dziennie około 65 gramów mokrej karmy na kilogram masy ciała. Kocięta w fazie wzrostu i kotki karmiące mają większe zapotrzebowanie na kalorie. W przypadku karmienia wyłącznie suchą karmą zapotrzebowanie jest odpowiednio niższe – wtedy w misce powinna znaleźć się tylko jedna czwarta, a nawet jedna trzecia dziennej porcji. Wielu właścicieli zwierząt miesza suchą i mokrą karmę. W takim przypadku należy odpowiednio dostosować ilość podawanego pożywienia. W internecie można znaleźć kalkulatory właściwej ilości kociej karmy. Pomocne dane można również znaleźć w naszym poradniku „Zasady prawidłowego żywienia kotów”.

Poniższe dane wyszczególnione w tabeli to wartości orientacyjne, które należy odpowiednio dostosować:

Masa kota w kg
Zalecana ilość karmy mokrej w gramach na dzień
do 2 kg
do 160 g
do 3 kg
do 210 g
do 4 kg
do 260 g
do 5 kg
do 320 g
do 6 kg
do 360 g

Ważne w przypadku karmienia wyłącznie suchą karmą: Twój kot musi mieć dostęp do odpowiedniej ilości świeżej wody, ponieważ sucha karma niemal nie zawiera wilgoci. Wiele kotów ma tendencję do przyjmowania zbyt małej ilości wody. Pomocne są pewne małe chwyty: nie należy stawiać miski z wodą do picia bezpośrednio przy misce z jedzeniem; mruczka należy zachęcać do picia większej ilości wody dzięki zastosowaniu fontanny pokojowej z wodą do picia.

Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Inne tematy w skrócie: