Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Trawa dla kota – suplement diety dla kotów domowych

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Katze schnuppert am Katzengras

W przypadku kotów codzienna pielęgnacja sierści jest stałym elementem dnia. Futrzaki połykają jednak przy tym włosy, które pozostają niestrawione w układzie trawiennym. Kiedy koty nie pozbywają się powstałych kul włosowych, dochodzi u nich do problemów zdrowotnych, jak choćby do zaparć – a w najgorszym wypadku do niedrożności jelit. Koty wychodzące na zewnątrz jedzą źdźbła trawy, aby spowodować wydalenie niestrawionych kul włosowych. Niektóre koty domowe ryzykują życiem, kosztując roślin domowych, które mogą być dla nich trujące. Dzięki trawie dla kota zapewnią Państwo swojemu pupilowi właściwą alternatywę.

Loading...

Jakie działanie ma trawa dla kotów?

Koty są bardzo porządnickie i podczas pielęgnacji zbierają sierść swoim szorstkim językiem. Włosy są zwykle wydalane podczas wypróżniania. Jeżeli jednak w żołądku uformują się zwarte kule włosowe, kot nie będzie w stanie wydalić ich wraz z kałem. Jeżeli zjada on trawę dla kota, źdźbła podrażniają błonę śluzową żołądka i wywołują nudności. W najlepszym razie zwierzę wydali kulę włosową wraz z trawą. W ten sposób wydalane są także niestrawione fragmenty jego ofiary.

Wskazówka: Podczas regularnego czesania usuwają Państwo wszelkie luźne włosy, które dzięki temu nie dostaną się do układu jelitowo-żołądkowego kota. W ten sposób minimalizują Państwo ryzyko powstawania kul włosowych w żołądku.

Czym dokładnie jest trawa dla kota?

Termin trawa dla kota obejmuje różne rodzaje roślin i traw, które są dobrze tolerowane przez futrzaki:

  • pszenica
  • jęczmień
  • żyto
  • owies
  • proso
  • zielistka Sternberga

W sklepach dostępne są rośliny lub mieszanki traw dla kota, dzięki którym samodzielnie i bez większych problemów wyhodują Państwo własne rośliny. Zboża takie, jak pszenica i jęczmień przekonują bardzo szybkim wzrostem, ponieważ ich ziarna szybko kiełkują. Odpowiednie są mieszanki różnych rodzajów zbóż.

Uwaga: Cibora jest bardzo ostra i nie zaleca się jej stosowania. Podczas spożywania jej łodyg może dojść do powstawia urazów. Także cibora zmienna (Cyperus alternifolius ‘Nana’), często polecana jako trawa dla kota, również nie nadaje się dla kotów.

Zielistka Sternberga świetnie prezentuje się nie tylko jako ozdobna roślina doniczkowa, ale także służy pomocą jako trawa dla kota. Rośliny te filtrują jednak zanieczyszczenia z powietrza – jeżeli kot połasi się na kilka listków, pochłonie szkodliwe substancje. Szczególnie gospodarstwa domowe, których członkowie są osobami palącymi, powinny sięgać po alternatywę.

Optymalna pielęgnacja trawy dla kota

Trawa dla kota lubi wilgoć, dlatego zawsze należy zapewnić jej odpowiednią ilość wody. Dobre dla rośliny jest również regularne spryskiwanie wodą. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, ponieważ zalanie może prowadzić do rozwoju pleśni.

Trawa łatwo rośnie w (nieprzetworzonej) ziemi doniczkowej, którą miesza się z odrobiną piasku. Nawożenie to temat tabu. Rośliny lubią jasne stanowisko o dość wysokiej temperaturze otoczenia wynoszącej pomiędzy 20 a 25°C. Latem trawa dla kota dobrze czuje się na balkonie lub na tarasie.

Jeżeli kot nie skubie regularnie trawy dla kota, jej końce staną się brązowe i ostre. Nadszedł czas na skoszenie trawy dla kota. Mogą Państwo spokojnie skrócić ją do długości kilku centymetrów, ponieważ są szybko rosnące rośliny, które po przycięciu wypuszczają nowe źdźbła. Trawa wyhodowana z nasion zbóż po kilku tygodniach stanie się brązowa i nieapetyczna. Najpóźniej wtedy trzeba się jej pozbyć.

Jak często kot może jeść trawę dla kota?

Z reguły koty instynktownie zjadają wyłącznie tyle trawy, ile potrzeba, dlatego mogą Państwo zapewnić swojemu futrzakowi wolny dostęp do roślin. Koty wychodzące na zewnątrz także spożywają trawę, chociaż jej ilość w żaden sposób nie może być monitowana przez człowieka.

Jeżeli jednak zauważą Państwo, że Państwa kot w niekontrolowany sposób pochłania znaczne ilości trawy dla kota, należy dokładnie go obserwować. Być może futrzak nie ma zapewnionej odpowiedniej stymulacji i dopadła go nuda. Może to być jednak objaw niedoboru składników odżywczych lub przejadanie się świadczy o chorobie. Jeżeli kot w dalszym ciągu stale spożywa trawę dla kota, należy udać się na wizytę u weterynarza.

Czy trawa dla kota jest dla niego niebezpieczna?

Może się zdarzyć, że źdźbła trawy utkną w nosie lub w gardle kota i muszą zostać usunięte w gabinecie weterynaryjnym. W takiej sytuacji należy dokładnie rozważyć zrezygnowanie z podawania trawy dla kota. Należy pamiętać, że koty wychodzące na zewnątrz również jedzą trawę bez jakiejkolwiek kontroli i że zwykle nie będzie to stanowiło problemu. Jeżeli nadal maja Państwo wątpliwości, zachęcamy do sięgnięcia po alternatywy, jak np. pasty słodowe (tzw. pasty przeciw kulom włosowym).

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować

Inne tematy w skrócie