Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Toyger: inteligentny i zabawny tygrys w wersji mini, w którym można się zakochać

27.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Toyger sitzt auf einem Baum.

Prawie tak tygrysi jak sam tygrys: Toyger to rasa, która wyglądem powinna możliwie jak najbardziej przypominać swojego krewniaka z dżungli. Charakterystyczny prążkowany wzór jest natychmiast zauważalny. Zgodnie z definicją jest to „designerski kot”, u którego ukierunkowane krycie powinno prowadzić do uzyskania pożądanego wyglądu. Ale te zwinne koty to coś więcej niż tylko piękno i egzotyka: pod skórą tygrysa kryje się rozbrykany, milusiński futrzak.

Loading...

Podsumowanie Toyger

Rasa
Toyger
Pochodzenie
USA
Rozmiar
średniej wielkości, około 50 długości od głowy do ogona, do 36 cm wysokości w kłębie
Waga
4,5 kg (kocur), 3,5 kg (kotka)
Budowa ciała
wydłużona, atletyczna i muskularna, szeroka klatka piersiowa, średniej długości nogi, mocne łapy
Kształt głowy
długa i szeroka, małe uszy
Oczy
okrągłe, głęboko osadzone; żółte lub zielone
Sierść i umaszczenie
Krótkowłosy, brązowy rysunek tabby
Pielęgnacja sierści
od czasu do czasu czesać szczotką do sierści
Charakter
inteligentny, zabawny, przywiązany, pewny siebie, zrównoważony
Cechy szczególne
ostro zarysowany, kontrastujący wzór tygrysich pręg
Hodowla
Mieszkanie – zdecydowanie zaleca się zabezpieczenie balkonu w sposób odpowiedni dla kota

Toyger: charakter

Chociaż mając na uwadze wzorzec, jaki posłużył do stworzenia tej rasy, trudno jest uwierzyć, że toyger wcale nie jest niedostępny. To prawdziwa przytulanka, która od swojego właściciela domaga się głaskania i zazwyczaj dobrze dogaduje się z dziećmi i psami. Jedną z wyróżniających cech jest przebiegłość kota rasy toyger.

Zwierzęta potrzebują wyzwania intelektualnego w postaci inteligentnych zabawek – są idealnymi kandydatami do kociej wersji agility lub treningu z wykorzystaniem klikera. Dzieci, które potrafią bawić się z kotami, znajdą w toygerze wspaniałego towarzysza. Ponadto zwierzęta zachwycają pewnością siebie i zrównoważonym usposobieniem, rzadko zachowują się jak obrażona diwa i nie dąsają się, jeżeli coś nie idzie po ich myśli.

Hodowla i pielęgnacja toygera

Nie wiadomo, czy koty rasy toyger mają szczególne predyspozycje do chorób (dziedzicznych). Są one uważane za dość wytrzymałe. Pielęgnacja nie stawia przed hodowcami żadnych specjalnych wymagań: wystarczy od czasu do czasu przeczesać krótką, grubą sierść grzebieniem. Koty tej rasy są hodowane jako koty domowe, dlatego toygery są idealnymi zwierzętami domowymi, które dobrze odnajdą się w mieszkaniach w mieście, najlepiej z zabezpieczonym balkonem lub ogrodem.

Nawet jeżeli nie mają niepohamowanej potrzeby wolności, w małych tygrysach jest dużo mocy. Chcą, żeby coś się działo, i potrzebują urozmaicenia. Codzienne, długie sesje zabawy z właścicielami są dla nich koniecznością.

Ubarwienie toygera

Jedynym dopuszczalnym umaszczeniem dla kota rasy toyger jest brązowy prążkowany wzór tabby z szarym, brązowym i czekoladowo-brązowym włosem oraz czerwono-pomarańczowy odcień podstawowy; prowadzone są działania mające na celu uznanie innych kolorów podstawowych (tzw. „ Snow-Toyger” i „Silver-Toyger” z biało-szarym kolorem podstawowym. Pręgi powinny być możliwie jak najbardziej zamknięte i przebiegać losowo; w żargonie fachowym mówi się o wzorze „makrela”. Wiele kotów rasy toyger ma – podobnie jak ich kuzyn z Azji – jaśniejszy brzuch i wewnętrzne strony ud w białym kolorze.

Historia toygera

Kot, który zewnętrznie przypomina tygrysa – taki był cel hodowlany miłośniczki kotów, Judy Sudgen, na początku lat dziewięćdziesiątych. Poprzez ukierunkowane kojarzenie chciała wzmocnić wzór pręgowany w taki sposób, aby był on kontynuowany na twarzy i nogach. W tym celu Sudgen sprawdzała w oparciu o symulacje komputerowe możliwe krzyżówki różnych ras kotów.

Początkowi rasy dały dwa koty – kocur bengalski i „zwykły” amerykański pręgowany kot krótkowłosy. W 1993 roku uliczny kot z Indii dodał do puli genów swoje cętkowane uszy. Rasa została oficjalnie uznana jako „Californian Toyger” dopiero od 2007 roku, ale jak dotąd tylko przez amerykańskie stowarzyszenie The International Cat Association (TICA).

Także w Niemczech dostępni są hodowcy kotów rasy Toyger. Koty rasowe są drogie: zwierzęta do kochania – tzn. zwierzęta, które nie są wykorzystywane jako zwierzęta hodowlane z powodu niewielkich odchyleń od standardu rasy, np. niepożądane znaki – kosztują około 1300 euro, osobniki hodowlane znacznie więcej.

Cechy szczególne toygera

Koty rasy Toyger są pręgowane od czubka głowy po koniuszek ogona – w przeciwieństwie do klasycznych kotów pręgowanych, ich tygrysie pręgi nie zlewają się ze sobą, biegnąc w kierunku głowy i łap, ale są wyraźnie zdefiniowane. Ich sierść jest zauważalnie gruba, co nadaje jej aksamitną, pluszową teksturę. Inną charakterystyczną cechą jest wysoki poziom inteligencji: koty nieustannie potrzebują nowych wyzwań, ale chętniej przebywają w domu i niekoniecznie muszą wychodzić na zewnątrz. Nawiasem mówiąc, wielu przedstawicieli rasy Toyger, w sposób zupełnie nietypowy dla kotów, zupełnie nie boi się wody.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa toygera

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować

Inne tematy w skrócie