Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Zostawianie kotów samych: tak to działa!

03.08.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Katze sitzt halb auf Fensterbank und schaut aus Fenster

Koty są ogólnie uważane za mało towarzyskie. To jednak nie do końca prawda! Większość kotków bardzo ceni sobie bliskość ludzi i zwierząt. Mimo tego potrafią zostawać same w domu. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak można przyzwyczaić kotka do samotności i jakie narzędzia pomogą Państwu zapewnić, że „wolna chata” mu się spodoba.

Loading...

Zostawianie kota samego - dzięki małym wskazówkom i trikom

Przez długi czas koty były postrzegane jako samotnicy, którzy nie zwracali uwagi na towarzystwo, czy to ludzi, czy zwierząt. Ale teraz ten mit został obalony: Większość kotów to zwierzęta niezwykle towarzyskie. Uwielbiają bawić się, wspólnie dbać o higienę i przytulać się ze swoimi towarzyszami. Przede wszystkim cieszą się czasem spędzonym ze swoimi ludźmi, dają się pieścić i zabawiać. Ale jeżeli nie pracują Państwo zdalnie, na czas Państwa pracy kot musi pozostać sam w domu.

Nie stanowi to problemu, jeżeli Twój kot jest na zewnątrz – może wybrać się na spacer po okolicy i odwiedzić znajomych, jeżeli ma na to ochotę. W przypadku kotów przebywających wyłącznie w domu warto jest zastanowić się nad dwoma kotami, aby samotność i nuda nie wkradły się do kociego życia. Aby nie musieli Państwo martwić się o kota podczas swojej nieobecności, powinni Państwo przyzwyczajać kota do samotności już od najmłodszego wieku. Prosimy zapewnić swoim zwierzętom różnorodne zabawki oraz możliwość wspinania się, aby czas za nadto im się nie dłużył.

W ten sposób przyzwyczają Państwo kota do samotności

Niezależnie od tego, czy futrzak pochodzi ze schroniska, czy od hodowcy: Jeżeli to możliwe, nie powinni Państwo zostawiać kota samego w domu przez kilka pierwszych tygodni. Nawet jeżeli w domu jest już zwierzęcy towarzysz. W tym początkowym okresie powinni Państwo zapewnić kotu swoją obecność, aby mógł on nabierać zaufania, a także odkrywać i badać swoje nowe otoczenie.

Aby przyzwyczaić kota do samotności, najlepiej jest postępować bardzo powoli. Poczałkowo mieszkanie można opuszczać tylko na kilka minut. Jeżeli kot jest spokojny, mogą Państwo wrócić do mieszkania i nagrodzić swojego małego tygryska. Z drugiej strony należy zignorować krzyki i zawodzenia kociaka – choć może to być trudne – i ponownie wejść do mieszkania tylko wtedy, gdy kotek się uspokoi. Należy stopniowo wydłużać okres swojej nieobecności i pamiętać o nagrodzie dla kota – może to być ulubiony przysmak, głaskanie lub wspólna zabawa. Nawet jeżeli muszą Państwo zostawić kota samego na czas pracy, warto jest rano odbyć wspólną sesję zabawy. W ten sposób Państwa futrzak będzie zmęczony, kiedy będą Państwo opuszczać dom.

Na jak długo można pozostawić koty same?

Nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde zwierzę reaguje inaczej. Po starannej aklimatyzacji i zapewnieniu kotu odpowiedniej atmosfery, całkiem możliwe będzie pozostawienie kotów samych w ciągu dnia lub na noc. W końcu koty śpią od 12 do 16 godzin dziennie.

Dzięki kilku pomocnym narzędziom mogą Państwo umilić swojemu kotu czas:

  • Należy usunąć spoza zasięgu kota wszystkie potencjalne źródła zagrożenia. Należą do nich np. trujące rośliny, środki czyszczące, leki. Okna nigdy nie powinny być uchylone, ponieważ ciekawskie koty mogą utknąć w nich podczas próby wyjścia – zagrożenie życia! Należy zamontować odpowiednie zabezpieczenie okna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.
  • Należy upewnić się, że kot ma wystarczająco dużo miejsc do leżenia, drapania i wspinaczki. Wiele kotów uwielbia patrzeć przez okno – poduszka zamienia parapet w przytulne miejsce do prowadzenia bacznych obserwacji. Specjalne zestawy do wspinania się po ścianach lub drapak łączący jaskinie do spania, liny do zabawy i radość ze wspinania umożliwiają w równym stopniu ruch, urozmaicenie i odpoczynek.
  • Co jakiś czas należy chować w różnych częściach mieszkania przysmaki lub zabawki, lub napełniać nimi deski z labiryntami (inteligentna zabawka) Dzięki temu koty nie będą się nudzić podczas Państwa nieobecności.
  • Prosimy nie zapominać, aby pozostawić kotu wystarczającą ilość wody do picia oraz czystą kuwetę dla kotów. W przypadku dłuższej nieobecności polecamy automatyczny karmnik, który podaje zwierzętom pokarm w ustalonych porach. Fontanna do picia zapewni dostęp do wody. Bulgoczące źródła zachęcają niektóre koty do picia większej ilości wody.

Ważne: Pod zadnym pozorem nie można zostawiać kota samego na kilka dni. W przypadku dłuższych nieobecności należy zapewnić kotu opiekuna lub miejsce w pensjonacie dla kotów.

Zostawianie kota samego po operacji

Po niektórych operacjach koty muszą nosić kołnierz do czasu zagojenia się rany. Wiele kotów jest bardzo gibkich, a przede wszystkim podstępnych, jeżeli chodzi o dostanie się do ran pooperacyjnych – nawet pomimo takiego „lejka”. W tym czasie należy pozostać z kotem, aby monitorować ewentualne skutki uboczne znieczulenia. Jeżeli tygrysek będzie próbował pozbyć się kołnierza, należy odwrócić jego uwagę.

Zostawienie kota samego - podsumowanie

  • Mogą Państwo nauczyć kota pozostawania samemu w domu przez kilka godzin.
  • Mieszkanie powinno być dostosowane do potrzeb kota i odpowiednio urozmaicone, a przyzwyczajanie do samotnego pozostawania w domu należy rozpocząć od małych kroczków.
  • Dla zapewnienia równowagi, po powrocie z pracy warto jest poprzytulać i pobawić się z futrzakiem – będzie to dobre zarówno dla kota, jak i dla Państwa!
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie