• Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Ponad 8.000 produktów
 • Program PAYBACK
Zwei Kitten sitzen auf der Wiese

Wyjątkowe imiona dla kotów dla wyjątkowych futrzaków

Brytyjski poeta T.S. Eliot wiedział już, że nadawanie kotom imion to „trudna sprawa”. W końcu trudno jest znaleźć dla futrzaka idealne imię, które dokładnie pasowałoby do jego charakteru. Z jednej strony imię dla kota powinno być chwytliwe i łatwe do wypowiedzenia na co dzień, a z drugiej strony powinno odzwierciedlać osobowość zwierzęcia. Aby znaleźć kreatywne imię, zachęcamy Ciebie do poszukania inspiracji.

Loading...

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając imię?

Mit, że kot i tak nie zwraca uwagi na swoje imię, już dawno został obalony. Prawdą jest jednak to, że wołany nie spieszy się z przyjściem, jeżeli ma już inne plany. Kto dokładnie obserwuje swojego kota, wie, że zawsze rejestruje on, kiedy pada jego imię. Wówczas drga koniuszek jego ucha lub czubek ogona – albo zwierzę szuka kontaktu wzrokowego.

 

Odbiór (akustyczny) kota jest lepszy, jeżeli jego imię zawiera wiele samogłosek, ale mniej głosek syczących. Imię nie powinno zawierać zbyt wielu sylab – lub na co dzień powinno być używane w skróconej formie. Dźwięczne imię o intelektualnym komponencie, jak „Mefistofeles”, stałoby się na przykład ksywką „Meffi”. Idealne są samogłoski długie (a, e lub i) na końcu imienia.

 

Kiedy w Twoim domu zamieszka kot, prosimy dać sobie trochę czasu zanim dasz mu imię. Należy w pierwszej kolejności poznać osobowość kota, a następnie zdecydować, jakie imię będzie odpowiednie dla cech jego charakteru.

Imiona odpowiednie do charakteru kota

Oto podstawowa wyprawka dla kota:

Kiedy w Twoim otoczeniu przez pewien czas przebywa kot, wkrótce zaczniesz dostrzegać jego cechy. Posiadające określone znaczenie imię dla kota może stanowić pewien powiązany termin w języku obcym. Możesz nazwać kota na cześć pewnej osoby lub postaci, która uosabia takie cechy. Oto kilka przykładów:

 • Kot jest małym klownem, który może rozbawić Ciebie do łez. Odpowiednim imieniem może być zatem Chaplin (jako odniesienie do sławnego komika filmowego). Allegra lub Felicyta są wybierane jako imiona dla kotek (z języka włoskiego „pogodna” lub „wesoła”).
 • Masz do czynienia z tygryskiem skorym do bijatyk? Co powiesz na imię Hogan (na cześć gwiazdy wrestlingu Hulka Hogana) lub Andarta (celtycka bogini wojny) dla kociej dziewczynki?

Imiona dla kotów rasowych i imponujących osobowości

Możesz również zasugerować się wyglądem zewnętrznym Twojego współlokatora. Na przykład w przypadku kotów rasowych odpowiednie jest imię, które tworzy odniesienie językowe do historii zwierzęcia. Zabawa internetowym tłumaczem także może Tobie podsunąć pomysły na egzotyczne imiona dla kotów.

 •  Jeżeli przetłumaczysz słowo „kot” na języki obce, w informacji zwrotnej otrzymasz chociażby Mæw dla kota syjamskiego (w języku tajskim; wymowa tego słowa rzeczywiści przywodzi na myśl miauczenie kota) lub Dimeti dla kota abisyńskiego (w języku amharskim, tj. języku obowiązującym w dzisiejszej Etiopii).
 • Dla brytyjskiego kota krótkowłosego odpowiednie byłoby imię zaczerpnięte z języka angielskiego lub z innych języków spotykanych na wyspach. Pięknie brzmiącym imieniem dla kociej damy jest Pawen, które w języku walijskim oznacza „łapę”. Imieniem pasującym do dumnego kocurka wychodzącego na zewnątrz byłoby chociażby imię Sealgair (co w języku gaelickim oznacza „myśliwego“)
 • Czy kot posiada jakąkolwiek szczególną cechę fizyczną, jak choćby charakterystyczne umaszczenie? Imieniem odpowiednim dla przedstawicieli obu płci byłoby chociażby Boots, jeżeli umaszczenie nóg zwierzęcia zwraca szczególną uwagę, Stripes, jeżeli futro kota zdobią tygrysie pasy, lub Camo, jeżeli trafił nam się łaciaty kotek.

Imiona dla kotów czerpiące z kultury

Być może wybierając imię dla kota chcesz poszukać inspiracji w świecie filmu, literatury i muzyki lub nazwać swojego futrzaka na część sławnych kocich prominentów?

 • Tom i Garfield to klasyka.
 • Z kolei fikcyjne kocie osobowości o nietypowych imionach to Salem (czarny kot z serialu „Sabrina, nastoletnia czarownica”), Cringer (tygrys walczący u boku bohatera akcji He-Mana) czy Panna Minoes, tajemnicza kocia agentka ze słynnej książka dla dzieci.
 • Cytowany na wstępie zbiór „Wiersze o kotach” (tyt. oryg. Old Possum’s Book of Practical Cats) to także katalog dziwacznych i niepowtarzalnych imion dla charakternych kotów.
 • Imiennikiem Twojego tygryska może być uparty Rum Tum Tugger lub Kotka Grizabella.
 • Szalony duet w składzie Mungojerrie i Pumpernikiel, jaki prezentuje książka, podsuwa nam imiona dla pary kotów.
 • Dla entuzjastów nauki odpowiednie mogą być imiona dla kotów posiadające czynnik kujona: Nazywając kocura Schrödinger, odnosisz się do słynnego eksperymentu myślowego, którego bohaterem był kot, przeprowadzonego przez fizyka o takim nazwisku.

Międzynarodowe poszukiwania imienia: Imiona dla kotów o określonym znaczeniu

Imiona dla kotów, które brzmią śmiesznie w języku polski, mają do zaoferowania takie języki, jak język fiński lub holenderski.

 • Popularne imiona dla kotek w Finlandii to Nöpö („słodka”), Pipsa lub Pippuri („pieprz”); fińskie kocury noszą imiona Paavo lub Nipsu.
 • W Holandii można spotkać kocice o takich imionach, jak Minoes czy Poes, a wśród samców popularne są Tijgertje (“mały tygrys”) lub Guus.

Dźwięcznymi i posiadającymi piękne znaczenie są imiona dla kotów zaczerpnięte z języków bogatych w samogłoski.

 • Szczególnymi imionami dla kocich dam mogą być Alamea (co w języku polinezyjskim oznacza „drogocenna“), Mahana (co w języku tahitańskim oznacza „budzący się dzień“) lub Kaiulani (co w języku hawajskim oznacza „królewska“)
 • Przykładami imion dla kocich dżentelmenów mogą być Nael (co w języku hawajskim oznacza „syna lwa”) lub Kahurangi (co w języku maoryskim oznacza „niebieski”, idealnie pasuje do kotów rosyjskich niebieskich).

Najpopularniejsze tradycyjne imiona dla kotów

Oczywiście nie musisz zgłębiać tajników lingwistyki lub głębin myśli filozoficznej, aby znaleźć wesoło lub ładnie brzmiące imiona dla kotów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi, również w przypadku tygrysków istnieją imiona, które stają się popularne ze względu na ich fantazyjne i melodyjne brzmienie.

Przykłady często wybieranych imion dla kocich kawalerów to Simba (co w języku suahili oznacza: „lew”), Leo (co w języku włoskim oznacza: „lew”), Felix (z języka łacińskiego „szczęśliwy”), Findus (co w języku szwedzkim oznacza: „lojalność”) lub Sammy. Balu (co w języku hindi oznacza „niedźwiedź”) jest odpowiednim imieniem przede wszystkim dla kocura, który, podobnie jak bohater książki „Księga Dżungli”, lubi się przytulać i chętnie wyleguje się w legowisku dla kotów lub koszyku. Rocky lub Tiger to pełne wyrazu imiona czworonożnych śmiałków.

Dla dziewczynek-futrzaków często wybierane są żeńskie imiona, jak Luna (co w języku włoskim oznacza „księżyc”), Nala („lwica” w języki suahili), Mimi, Molly lub Lucy.

Znalezienie odpowiedniego imienia dla kota wcale nie jest takie trudne. Inspiracji można szukać w naturze Twojego czworonożnego towarzysza, w kontekstach kulturowych oraz w językach, jakimi posługują się mieszkańcy zakątków świata, które warto by było odwiedzić.

Loading...

Inne ciekawe artykuły

Inne tematy w skrócie