Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Turecki van: zwinny długowłosy kot o wielkim sercu dla swojego człowieka

27.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Aufnahme einer Türkisch Van.

Turecki Van to przyjazna i delikatna kocia osobowość. Jednocześnie kot tej rasy ma ciekawą i zabawną naturę. Ze względu na fakt, że turecki van jest niezwykle inteligentny, szybko odkrywa, jak otwierać drzwi, szafki czy pokrywy, a także wielokrotnie zaskakuje swojego właściciela drobnymi psikusami. Ta turecka kocia piękność nawiązuje silną więź z ludźmi i nie lubi być sama, dlatego tak ważne jest, aby kot zawsze miał zapewnione towarzystwo swojego pobratymcy.

Loading...

Podsumowanie Turecki van

Rasa
Turecki van (sierść średniej długości)
Pochodzenie
Turcja, okolice jeziora Van
Rozmiar
średniej wielkości
Waga
Kotka ok. 4,5 do 6 kg, kocur ok. 6 do 9 kg
Budowa ciała
silna z szeroką klatką piersiową, puszysty ogon, kryza
Kształt głowy
kształt klinowaty, kępki włosów na uchu
Oczy
niebieski, bursztynowy, różne kolory
Sierść i umaszczenie
jedwabista, lekkie futro letnie i gęste futro zimowe; wodoodporne; barwa podstawowa biała z łatami na głowie i ogonie; ubarwienie wzoru na futrze: w czarne, niebieskie, białe, kremowe, czerwone
Pielęgnacja sierści
sporadyczne szczotkowanie
Charakter
przyjazny, towarzyski, inteligentny, czuły
Cechy szczególne
kocha wodę
Hodowla
nie powinien żyć w pojedynkę, potrzebuje dużo miejsca i uwagi, najlepiej na zewnątrz

Charakter tureckiego vana

Koty rasy turecki van to łagodne i przyjazne stworzenia, które lubią głośno rozmawiać ze swoimi ludźmi. Są bardzo aktywne, ciekawskie i niezwykle inteligentne. Ze względu na fakt, że te eleganckie futrzaki są otwarte na ludzi, innych przedstawicieli swojego gatunku, ale także na psy, idealnie nadają się jako koty rodzinne. Wysoki poziom figlarności, którą turecki van przejawia do późnej starości, a także potrzeba uwagi, sprawiają, że jego potencjalny właściciel musi być gotowy regularnie okazywać kotu uwagę.

Hodowla i pielęgnacja

O ile opieka nad kotem rasy turecki van nie stanowi większego wyzwania, jego wymagania dochodzą do głosu na innych obszarach. Bardzo niechętnie pozostaje sam, uwielbia się bawić i badać swoje otoczenie, a ponadto lubi mieć zajęcie. Ten futrzany szelma koniecznie powinien mieć do towarzystwa innego przedstawiciela swojego gatunku i wychodzić na zewnątrz. Osoba lub rodzina, która zdecyduje się na kota rasy turecki van, powinna spędzać z nim dużo czasu oraz odpowiednio zaspokoić jego potrzebę zabawy. Chociaż mamy tu do czynienia z rasą kota zaliczaną do długowłosych, sierść tego pięknego zwierzęcia jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ nie ma podszerstka.

Ubarwienie tureckiego vana

Sierść kota rasy turecki van ma w 80% barwę białą lub kremową. Tylko okolice uszu i ogona mają inne ubarwienie. Wszystkie kluby ras dopuszczają barwę czerwoną i kremową. Barwy niebieska i czarna są niekiedy uznawane jako dopuszczane barwy z powiązanymi kolorami szylkretowymi. Istnieje wiele białych kotów rasy turecki van bez wzorów na futrze.

Historia tureckiego vana

Jak wskazuje na to jego nazwa, kot rasy turecki van pochodzi z Turcji, z okolic jeziora Wan. Do 1955 r. rasa ta była właściwie nieznana poza Turcją, chociaż zwierzęta te zamieszkują Region Wschodniej Anatolii od wielu tysięcy lat, co potwierdzają relikty bitwy, w której starły się wojska rzymskie i ormiańskie. W 1955 r. dwie Brytyjki zabrały do swojej ojczyzny parę kotów rasy turecki van i rozpoczęły hodowlę. Rasa turecki van została po raz pierwszy uznana w 1969 r.

Cechy szczególne

Rasowy turecki kot posiada szczególne cechy: podczas gdy większość kotów posiada do trzech rodzajów sierści, kot rasy turecki van ma tą samą sierść zimą i latem. W ciepłych miesiącach sierść jest jedwabista, lekka i miękka, a w miesiącach zimnych bardzo gęsta i zapewniająca ciepło.

Sierść jest ponadto wodoodporna. Powód: turecki van ani trochę nie boi się wody i z dużym entuzjazmem bawi się zarówno w chłodnej wodzie, jak i chłodną wodą. W swojej ojczyźnie ten futrzak jest znany jako zapalony łowca ryb. W związku z tym właściciel kota rasy turecki van powinien pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwarte punkty wody w mieszkaniu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ta turecka piękność spróbuje wyłowić coś z akwarium lub zrobić skok na otwartą toaletę, co może być groźne dla życia zwierzęcia.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa tureckiego vana

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować

Inne tematy w skrócie