Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Laser dla kota — polowanie na światełko

27.10.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Kot podkrada się do punktu wskaźnika laserowego

Nawet w najbardziej rozpieszczonym mruczku tkwi prawdziwy tygrys. Chociaż twój kociak nie musi samodzielnie zdobywać pożywienia, polowanie leży w jego naturze. Zabawy, podczas których może trenować potrzebne do polowania umiejętności, należą do jego ulubionych. Oprócz takich zabawek, jak piłeczki czy wędki z piórkami, laser stanowi nowoczesne akcesorium, za pomocą którego łatwo można w kocie wzbudzić instynkt łowcy. Być może zakup wskaźnika laserowego dla kota okaże się dobrą inwestycją także w twoim przypadku. W niniejszym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Loading...

Co to jest wskaźnik laserowy?

Wskaźnik laserowy to małe urządzenie, za pomocą którego można wskazywać przedmioty. Dostępne na rynku akcesoria tego typu to nic innego jak nowoczesne wskaźniki. Początkowo takie lasery zostały opracowane, aby skierować wzrok widzów na miejsca, które nie były dotychczas dostępne za pomocą tradycyjnych metod wskazywania. Intensywne światło mocnej wiązki lasera można stosować na przykład podczas wykładów w salach z dużymi projektorami.

Pierwotnie wskaźnik laserowy miał czerwoną wiązkę, ale teraz dostępne są modele z kolorem zielonym, niebieskim i pomarańczowym. Wskaźnik laserowy można wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem jako zabawkę dla kota, aby stworzyć mu możliwość do ekscytujących polowań. Należy przy tym jednak uważać: wskaźnik laserowy nie jest zasadniczo zaprojektowany jako zabawka i przy niefachowym użyciu może być niebezpieczny. Należy się dokładnie zapoznać z urządzeniem i sposobem jego użycia.

Czy laser jest szkodliwy dla kota?

Promienie laserowe są falami elektromagnetycznymi, które są jaśniejsze od „normalnych” źródeł światła, ponieważ ich promienie świetlne są ekstremalnie intensywnie, a wiązka silna. Ponadto ograniczają się do małego zakresu częstotliwości. Zależnie od specyfikacji technicznych lasery są dzielone na różne klasy według stopnia wiążącego się z nimi zagrożenia. Silne promieniowanie laserowe może doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry i oczu.

Oczywiście dostępne na wolnym rynku wskaźniki laserowe nie są wysokowydajnymi urządzeniami. Dokonując zakupu lasera, należy jednak zwrócić uwagę na klasę, do której jest przyporządkowany. Za bezpieczne uchodzą urządzenia klasy 1. Natomiast wskaźniki laserowe klasy 1M lub 1C mogą być ryzykowne, jeśli światło lasera jest dodatkowo modyfikowane optycznie. Ma to na przykład miejsce, gdy osoba nosząca okulary przypadkowo spojrzy na światło emitowane przez laser.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że oko kota znacznie się różni od ludzkiego, od razu zrozumiemy, że zagrożenie uszkodzenia wzroku czworonoga jest większe. Wrażliwe oczy kota przyjmują za pomocą tapetum lucidum, błony odblaskowej znajdującej się za siatkówką, znacznie intensywniej światło. Ponadto refleks zamykania powieki jest inny u kotów, więc nawet odblask wskaźnika laserowego na odblaskowej powierzchni może stanowić ryzyko. W najgorszym wypadku nieprawidłowe posługiwanie się wskaźnikiem laserowym może oślepić kota lub poważnie uszkodzić jego wzrok.

Dlaczego koty polują na wskaźnik laserowy?

Gdy koty bawią się wskaźnikiem laserowym, ruchomy punkt świetlny, który jak szalony śmiga po powierzchniach, wzbudza ich ciekawość i nie mogą się mu oprzeć. Dochodzi tutaj także do efektu nierozpoznawalnego dla ludzkiego oka — koty widzą znacznie więcej obrazów na sekundę niż człowiek, więc rejestrują różnorodne fazy fali świetlnej, przez co w ich odczuciu światło migocze.

Niektóre koty jednak w ogóle nie są podekscytowane wskaźnikiem laserowym i szybko tracą nim zainteresowanie. Powodem tego jest fakt, że polowanie na punkt świetlny nie stanowi pełnego doświadczenia. Nie ma tutaj zapachów ani dźwięków, a ponadto łapki kota nie doświadczają niczego zmysłem dotyku, gdy rzuca się on na świecący cel.

Z tego powodu laserowy punkt jako „zdobycz” jest dla wielu kotów źródłem frustracji, którego nie można porównać z wyczuwalną pod łapkami piłeczką czy wędką dla kota, ponieważ zabawki te zapewniają zwierzakowi więcej doznań sensorycznych. Ponadto skradanie się i czajenie trwa zbyt krótko, podczas gdy etap rzucania się na „ofiarę” znacznie pobudza kota. A to właśnie przechwycenie celu, wgryzienie się w niego i „uśmiercenie” stanowią sedno zabawy.

Krótka zabawa, która pobudzi u kota instynkt łowcy, ale zostanie zakończona, zanim odczuje frustrację wywołaną brakiem powodzenia, może być bardzo ekscytująca dla domowego tygrysa. Skaczące światełko pozostanie wtedy dla kota tajemnicze i interesujące, ale nie skupi jego uwagi na zbyt długi czas. Jeśli kot bawi się wskaźnikiem laserowym, na koniec zabawy jako „zdobycz” powinien zawsze dostać przysmak, aby zabawa w polowanie nie była nieudana.

Na co zwrócić uwagę podczas zabawy wskaźnikiem laserowym?

Wybierając laser dla kota, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Odpowiedni wskaźnik laserowy dla kota powinien być przyporządkowany do klasy 1 (bez dodatkowej litery) normy DIN.
  • Zwyczajowe przestrogi producenta dotyczące „braku szkodliwości dla zmysłu wzroku” laserów tej klasy mają zastosowanie do oka ludzkiego. Ryzyko dla kotów jest znacznie większe.
  • W żadnym wypadku nie świeć wskaźnikiem laserowym kotu w pyszczek!
  • Nie używaj wskaźnika na odblaskowych powierzchniach, takich jak płytki, laminat czy parkiet.
  • Wyłączaj wskaźnik laserowy, gdy go nie używasz i trzymaj go poza zasięgiem kota.
  • Dzieci nigdy nie powinny używać wskaźnika laserowego do zabawy z pupilem.
  • Na koniec zabawy skieruj wskaźnik na przedmiot, który kotek może „uśmiercić” (na przykład mysz do zabawy) i daj mu nagrodę w postaci przysmaku.

Krótka pogoń za punktem świetlnym nie stanowi problemu, jeśli obchodzisz się ze wskaźnikiem laserowym ostrożnie i masz świadomość, że jest to urządzenie niezaprojektowane jako zabawka. Dużo intensywniejsza jest jednak zabawa z „prawdziwym” przedmiotem, który pobudza wszystkie zmysły kota. Wskaźnik laserowy może uzupełniać wędkę dla kota i inne zabawki, ale nigdy nie powinien ich zastępować.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?