Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Beauceron: francuska tradycja i doceniana „wszechstronność”

01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Czarny pies biegnący przez śnieg

Beauceron lub „Berger de Beauce” to rasa psów hodowana we Francji od dawna i zgodnie ze ścisłymi standardami. Tego czworonoga nazywa się także Bas Rouge („czerwona pończocha”), co odnosi się do umaszczenia jego nóg. Ze względu na swoje wiejskie pochodzenie i dobry charakter ten pasterski pies z równin cieszy się dziś rosnącą popularnością nawet poza Francją.

Loading...

Historia beaucerona

Region pochodzenia beaucerona, od którego rasa uzyskała swoją nazwę, to Beauce, w okolicach przygranicznych w północno-zachodniej części Francji, gdzie hoduje się najwięcej owiec. Do opanowania stada pasterze potrzebowali niezawodnego czworonożnego pomocnika. Systematyczna hodowla beaucerona nie wynikała z krzyżówek innych ras; rasa ta jest blisko spokrewniona z francuskim briardem. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy beauceron został opracowany w 1889 roku. W 1963 roku rasa ta uznana została przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Wraz ze zmniejszaniem zapotrzebowania na owczarki do wypasu owiec organizacja „Les Amis Du Beauceron” zadbała o utrzymanie tej rasy. Beauceron stawał się dzięki niej coraz popularniejszym psem stróżującym, obronnym i towarzyszącym. Od tej pory sprawdza się jako wszechstronny pies rodzinny, a także pracujący w wojsku.

Charakter beaucerona

Beauceron jest uosobieniem spokoju: pies ten promieniuje uczciwością, opanowaniem i oddaniem. Nic nie wydaje się go denerwować, nie wykazuje ani nerwowości, ani agresji. Chyba że zbliża się niebezpieczeństwo lub obcy: W takim przypadku w psie obudzi się czujność i uważnie ocenia on sytuację. Wobec obcych okazuje się nieufny, ale przyjazny, w stadzie ludzi jest przywiązany i zawsze obecny, kiedy coś się dzieje. Dobrze zachowujący się beauceron jest grzecznym psem rodzinnym, ale potrzebuje konsekwencji w wychowaniu.

Wychowanie i hodowla beaucerona

Próg pobudliwości beaucerona jest wysoki. Zazwyczaj mają Państwo do czynienia z grzecznym, po prostu naturalnie zachowującym się psem. Jeśli jednak przekroczy się limit tolerancji zwierzęcia, beauceron zareaguje błyskawicznie i trochę na wyrost. Jako właściciele powinni Państwo mieć siłę fizyczną, aby opanować zwierzę w razie potrzeby.

Podczas wychowywania: Dzięki wyczuciu, czułej stanowczości i empatii właściciela wobec sposobu, w jaki „rozumuje pies”, beauceron staje się przyjemnym i towarzyskim psem. Socjalizacja z innymi przedstawicielami gatunku motywuje psa podczas wizyt w szkole dla szczeniąt i spotkań z innymi psami oraz ich dwunogimi opiekunami na wybiegu. Poza tym psy te są kandydatami do egzaminu na psa towarzyszącego.

Beaucerony to psy użytkowe, które tradycyjnie sprawdzają się jako psy pasterskie lub stróżujące przy domu i gospodarstwie. Jeśli takie psy nie mogą się rozwijać, to wymagające aktywności z człowiekiem stają się koniecznością, aby te czworonogi mogły zaspokoić chęć ruchu i wykazać swoje talenty Sport dla psów, agility i długie wędrówki stanowią odpowiednią alternatywę. Uwaga: Beauceron ma imponującą kondycję i wciąż pełno pary, gdy panu lub pani na dalekim spacerze brakuje już oddechu.

Cechy szczególne beaucerona

Charakterystyczną cechą beaucerona jest podwójny wilczy pazur, wpisany w standard hodowli.

Aby kupić beaucerona, nie trzeba jechać do Francji czy Belgii. Także w Polsce jest już kilku hodowców tej rasy. Związek Kynologiczny w Polsce udziela informacji i podaje adresy renomowanych sprzedawców.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego beaucerona!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Beauceron

Rasa
Beauceron
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
od 65 do 70 centymetrów (psy), od 61 do 68 centymetrów (suki)
Waga
od 30 do 50 kilogramów
Budowa ciała
wiejski, silny, umięśniony, prostokątna oprawa, prosty grzbiet z lekko skośnym zadem, głowa z niezbyt rozbudowanym czołem i z szerokim pyskiem, długi, ogon w kształcie litery „J”
Oczy
owalne, położone w poziomie, od ciemnych do orzechowych i ciemnobrązowych
Uszy
wysoko osadzone, płaskie i szerokie; na wpół postawione lub zwieszone, ale nieprzylegające do policzków
Sierść i umaszczenie
krótka na głowie, mocna i gruba na tułowiu, frędzle na ogonie i łapach; czarny podpalany, niebieskie cętki ze znaczeniami (typ „harlekin”), tricolor
Cechy szczególne
Podwójny wilczy pazur
Charakter
pewny siebie, dominujący, zdolny do przystosowywania się, inteligentny
Zdrowie
wytrzymały, bez znanych chorób dziedzicznych specyficznych dla rasy

Inne popularne francuskie rasy, które mogą Ci się spodobać:

  • Coton de Tulear: Nazywany również bawełnianym psem. To bardzo trafne określenie zewnętrznego wyglądu tej uroczej kuleczki futra. Ten wesoły, ruchliwy towarzysz codzienności jest prawdziwą sensacją. To idealny współlokator szczególnie dla singli lub aktywnych seniorów.
  • Spaniel bretonski: Epagneul Breton ma swoje korzenie w sercu Bretanii. W całej Francji jest używany jako pies do polowań. Do dziś Breton to pies pracujący, który powinien być prowadzony jak najbardziej myśliwsko. Jako pies rodzinny potrzebuje odpowiedniego wysiłku i aktywności, by być szczęśliwym.
  • Buldog francuski: Od jakiegoś czasu buldog francuski należy do najpopularniejszych ras psów. Nic dziwnego! Mało kto może się oprzeć jego urokowi i humorowi. Zrównoważony charakter tego czworonoga sprawia, że nadaje się on również do życia w mieście.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa beaucerona

Loading...

Dalsze tematy w skrócie