Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00 -17:00

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00 -17:00

Zwalczanie glonów w akwarium: tak należy ruszyć do walki z zieloną plagą!

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Algen im Aquarium.

Jeżeli w akwarium tworzą się glony, jest to pierwszy znak, że ekosystem został zachwiany lub nawet wytrącony z biologicznej równowagi. Wymagane jest szybkie i ukierunkowane działanie, aby nieproszone glony nie rozmnażały się w niekontrolowany sposób. Glony można zazwyczaj skutecznie zwalczać za pomocą naturalnych środków i uniknąć ich dzięki odpowiedniej pielęgnacji akwarium.

Loading...

Dlatego w akwarium rozwijają się glony

Przyczyn rozwijania się glonów można szukać głównie w niedostatecznej pielęgnacji mini biotopu, ale powodem może być również bezpośrednie działanie światła słonecznego lub słaby wzrost roślin. Zbyt duża populacja ryb również prowadzi do wzrostu poziomu azotanów i fosforanów w wodzie, co z kolei stanowi podstawę dla wzrostu glonów. Nieodpowiednie lub zbyt długie codzienne doświetlanie akwarium może sprzyjać rozwojowi glonów, podobnie jak nadmierne nawożenie wody lub nadmierne dokarmianie.

Gatunki glonów w skrócie: nieszkodliwe czy niebezpieczne?

Istnieje wiele różnych rodzajów glonów, z których wiele jest nieszkodliwych – jednak są również odmiany niebezpieczne. Do nieszkodliwych gatunków należą zielenice i brunatnice, czy też okrzemki. Nie należy lekceważyć tzw. zakwitu glonów (zakwitu wody), tj. nagłego wzrostu glonów lub cyjanobakterii (sinic). Ich rozprzestrzenianie się w wodzie wskazuje na to, że akwarium nie jest odpowiednio pielęgnowane i zawiera za dużo składników odżywczych (tj. azotany i fosforany). Z powodu zakwitu glonów powierzchnia wody zmienia kolor na zielony, a w rzadkich przypadkach woda staje się mętna.

Zwalczanie glonów w akwarium: chemikaliom mówimy zdecydowane nie!

Najlepszym środkiem zapobiegającym rozrastaniu się glonów w akwarium jest optymalna pielęgnacja wody. Jeżeli jednak mimo to dojdzie do ich pojawienia się, do walki najlepiej nadają się środki naturalne. Zastosowanie chemicznych środków do zwalczania glonów oznacza nie tylko cierpienie dla mieszkańców akwarium, ale także pogorszenie jakości wody. Umierające rośliny rozkładają się, zanieczyszczając wodę szkodliwymi substancjami, przez co w krótkim czasie może ona ulec degradacji biologicznej i ponownie posłużyć jako pożywka dla glonów.

Jeszcze lepiej!: zwalczanie glonów w naturalny sposób

Glony można zazwyczaj zwalczać środkami naturalnymi. Można do tego zatrudnić różnych zjadaczy glonów – przede wszystkim ślimaki, tj. ślimak Military Helmet, ślimak rogaty czy pospolity neryt plamisty. Na kolejnych miejscach listy znajdują się krewetki i wreszcie niektóre gatunki ryb, tj zbrojnik karłowaty, Gyrinocheilus czy Grubowarg syjamski. Zdrowy i obfity wzrost roślin pomaga przede wszystkim powstrzymać rozprzestrzenianie się glonów. Większość roślin i glonów potrzebuje tych samych składników odżywczych. Dobre nasadzenie zapewnia, że ​​glonom pozostanie niewystarczająco tych ważnych substancji.

Jeszcze lepiej!: zwalczanie glonów w naturalny sposób

Jeżeli dopiero założyli Państwo akwarium, powinni Państwo codziennie sprawdzać je pod kątem glonów. Osad z glonów osadzający się na podłożu lub korzeniach roślin oraz nitki glonów należy natychmiast usuwać. Najlepszym sposobem jest manualne usuwanie glonów z wody. W przypadku zabrudzonych ścian akwarium pomocnym narzędziem jest magnetyczny czyścik do szyb.

Loading...