Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Żywienie królików: z traw i marchwi

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Kaninchen Schlappohren frisst.

Wielu właścicieli królików uważa, że żywienie ich pupili zgodnie z potrzebami gatunku jest bardzo proste. W końcu istnieje niezliczona ilość pełnowartościowych produktów spożywczych, którymi można po prostu napełnić króliczą miseczkę. Czyż nie? Tak naprawdę jest to nieco bardziej skomplikowane. Tutaj dowiesz się, co smakuje Twoim królikom i co jest dobre dla ich zdrowia.

Loading...

Przez dziesięciolecia w wielu umysłach utrwalił się obraz zwierzęcia domowego chrupiącego praktyczną karmę suchą. Jednak w przypadku gotowej karmy nasz mały chrupacz jest daleki od kompleksowego i odpowiedniego do potrzeb gatunku odżywiania: w rzeczywistości karma dla królików powinna w większości składać się ze świeżych składników. Tym puchatym wegetarianom możesz zaproponować wiele z tego, co ląduje na Twoim talerzu. Jeszcze ważniejsza jest wszelkiego rodzaju pożywne zielona żywność z łąki i zielnika.

Jak króliki oceniają pokarm?

Aby zdecydować, jaki pokarm jest odpowiedni dla królików, należy zdobyć podstawową wiedzę na temat fizjologii ich układu trawiennego. Pod pewnymi względami różni się on w znacznym stopniu od układu trawiennego innych zwierząt domowych czy ludzi. Zacznijmy od tego, że króliki są wyłącznie roślinożercami. Cały ich przewód pokarmowy jest przystosowany do metabolizowania żywności pochodzenia roślinnego, w tym głównie ziół, traw i roślin liściastych. W mniejszym stopniu są to również żywność bogata w błonnik, tj. drewno w postaci świeżych przekąsek do gryzienia, i niektóre rodzaje warzyw. Dla królików żyjących na wolności ważnym składnikiem diety są warzywa korzeniowe. Zapotrzebowanie energetyczne królików jest bardzo wysokie, a preferowany przez nie pokarm jest raczej niskokaloryczny. W związku z tym zwierzęta spędzają dużą część dnia na chrupaniu, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość energii.

Żołądek i jelita królika są przystosowane do trawienia bardzo dużych ilości materiału i odfiltrowania przy tym niezbędnych składników odżywczych: niestrawne składniki są szybko wydalane. Tylko drobniejsze cząstki pokarmu, skrócone przez królika poprzez żucie do właściwego formatu, docierają do wyrostka robaczkowego, gdzie są dalej rozkładane. Ze składników odżywczych strawionych w wyrostku robaczkowym jelito królika tworzy pewien rodzaj kału, który królik wydala i zwykle ponownie zjada — w ten sposób ponownie pobiera wstępnie strawione substancje i może je wprowadzić do organizmu dopiero w tym drugim procesie trawienia. Ponieważ mięśnie jelit królika są bardzo słabe, ważne jest również regularne dostarczanie pożywienia w celu utrzymania ruchu jelit. u królik, który przez pewien czas nie spożywał pokarmu, szybko rozwinie się niestrawność. Od momentu zjedzenia pożywienia do wydalenia kału mija około czterech do sześciu godzin. Drugim aspektem jedzenia gruboziarnistego pokarmu jest to, że zęby są równomiernie ścierane.

Gdzie znajdę pożywienie dla królika?

Trawy i zioła, które możesz uprawiać we własnym ogrodzie: w sklepach specjalistycznych dostępne są mieszanki nasion pozwalających na stworzenie „króliczej łąki”, z której możesz zbierać plony lub pozwolić królikom samodzielnie po nich buszować. Jeżeli króliki hodowane są w domu lub mają do dyspozycji jedynie balkon, opłaca się hodowanie dużej ilości ziół w skrzynkach na kwiaty. Oczywiście rośliny można również zrywać bezpośrednio na łące lub z pobocza – należy jednak unikać bezpośredniego sąsiedztwa dróg i niekoniecznie wykorzystywać do zbiorów łąki, z których korzystają psy. Świeże pożywienie należy bardzo dokładnie myć. Jeżeli podajesz królikom warzywa i owoce, nie mogą one być pryskane.

Co króliki mogą jeść?

Układ trawienny królika jest stosunkowo złożony i wysoce wyspecjalizowany: jest doskonale przystosowany do wykorzystania pokarmu roślinnego, który królik zjadałby w swoim naturalnym środowisku. Wynika z tego: króliki potrzebują świeżego pożywienia, w miarę możliwości bezpośrednio z łąki, oraz właściwych składników, które odpowiadają ich przewodowi pokarmowemu.

Pożywienie odpowiednie dla królika obejmuje:

  • Zioła i trawy: króliki potrzebują dwa razy dziennie świeżo zebranego zielonego pożywienia, tj. trawa, zioła i kwiaty łąkowe, pod warunkiem, że nie mają one dostępu do króliczej łąki. Uwaga: niektóre rośliny łąkowe są dla królików niestrawne, a nawet trujące. Przed zbiorami postaraj się zasięgnąć informacji. Bezpiecznie są takie zioła domowe, jak pietruszka, bazylia czy natka marchewki.
  • Warzywa: króliki lubią warzywa, ale nie wszystkie rodzaje warzyw są dla nich zdrowe. Również w tym przypadku należy wcześniej ustalić, co zwierzęta mogą jeść oprócz marchewki, sałaty, selera i brokułów.
  • Owoce: króliki chętnie jedzą owoce. Należy jednak podawać je tylko w małych porcjach, ponieważ zbyt duża ilość zawartej w nich fruktozy może prowadzić do zaburzeń pracy układu trawiennego i sprzyjać cukrzycy.
  • Świeże gałązki: króliki lubią skubać gałązki różnych drzew, zwłaszcza gdy są na nich jeszcze świeże pąki, które stanowią dla nich prawdziwy przysmak.
  • SianoMusi być dostępne przez cały czas. Króliki wypełniają czas między dwoma karmieniami suchym sianem jako włóknem surowym. Jest to ważne, aby utrzymać aktywność jelit, a także służy ścieraniu zębów. Kupując siano, upewnij się, że jest doskonałej jakości: nie może być przeleżałe, zbyt suche czy spleśniałe.

Króliki wprawdzie chętnie jedzą suchą karmę i granulki, ale praktycznie nie trzeba ich żuć i nie mają one większego znaczenia dla pielęgnacji zębów i ich ścierania. Ponadto sucha karma ma tendencję do pęcznienia w żołądku królika, co z kolei może prowadzić do zaburzeń trawienia. Karma sucha powinna być podawana jedynie w niewielkich ilościach jako pokarm uzupełniający, a nie jako pożywienie pełnoporcjowe. Dobrym wyznacznikiem ilości jest jedna łyżka stołowa dziennie na zwierzę. Nasiona i zboża nie są częścią naturalnej diety królików: zbyt duża zawartość zbóż w karmie suchej wpływa niekorzystnie na metabolizm królika.

Na co należy zwrócić uwagę, karmiąc króliki?

Króliki pokrywają dużą część swojego zapotrzebowania na płyny dzięki spożywaniu świeżych pokarmów. Upewnij się również, że zawsze dostępna jest czysta, świeża woda do picia. Porcjuj jedzenie na mniejsze kawałki i, jeżeli będzie to konieczne, rozstawiaj miski, aby każde ze zwierząt otrzymało swoją część pożywienia w sytuacji, gdy dominujące osobniki próbują zagarnąć wszystko dla siebie.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować