Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

W ten sposób opracujesz odpowiednie do potrzeb gatunku żywienie świnek morskich

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Drei Meerschweinchen fressen an einem Stück Wassermelone.

W kwestii żywienia wielu właścicieli zwierząt nadal polega całkowicie na produktach przemysłu paszowego. Jednak zrównoważona dieta dla świnek morskich musi zawierać znacznie więcej niż typowa karma sucha. Niezbędnych składników dostarczają na przykład warzywa i siano. Świeże owoce, tak smaczne i pełne witamin, zalecane są w ograniczonym zakresie ze względu na wysoką zawartość cukru.

Loading...

Siano: najważniejszy element diety świnek morskich

„Dzikie” świnki morskie w południowoamerykańskich Andach żywią się głównie trawą i ziołami. Wędrują godzinami i podgryzają wszystko, co znajduje się przed ich długimi siekaczami. U udomowionych świnek morskich świeże siano zastępuje te trawy i jest podstawą żywienia świnek morskich.

Siano musi być zawsze świeże. Najlepiej jest zamocować w klatce lub na wybiegu stojak na siano, który kilka razy dziennie napełnisz garścią świeżego siana. Wrzucanie siana bezpośrednio do klatki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ spowoduje to zmieszanie go ze śmieciami, moczem i kałem. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych gryzoni, świnki morskie wypróżniają się, kiedy nowy pokarm popycha treść żołądka w kierunku jelit, gdzie jest on trawiony, a następnie wydalany. Jeżeli Twoje świnki morskie skubią siano przez cały dzień, nie robią tego z obżarstwa: jest to konieczne, aby zawartość żołądka i jelit mogła być dalej transportowana. Ponadto siano zapewnia równomierne ścieranie zębów, ponieważ zęby świnki morskiej stale rosną.

Ostatnia wskazówka: Upewnij się, że siano nie jest spleśniałe ani wilgotne, w przeciwnym razie może dojść do poważnych problemow żołądkowo-jelitowych. Codziennie usuwaj niezjedzone siano i zastępuj je świeżym.

Świeże trawy jako karma uzupełniająca dla świnek morskich

Twoje świnki morskie ucieszą się z urozmaiconego menu. Latem możesz pozwolić im skubać bujną trawę i dzikie zioła, tj. mniszek lekarski i dzika gorczyca. Jeżeli Twoje świnki morskie mieszkają tylko w domu, musisz im pomóc i nazbierać trawy.

Zwróć uwagę na następujące punkty dotyczące zbilansowanego żywienia świnek morskich:

  • Nie zbieraj bezpośrednio na skraju pól, ponieważ tamtejsze rośliny są zanieczyszczone nawozami i pestycydami.
  • Trawy przydrożne są również są nieodpowiednie ze względu na zanieczyszczenie.
  • Na obszarach gęsto zabudowanych większość terenów zielonych – nieważne jak małych – jest wykorzystywana jako toalety dla psów. Lepiej zbieraj trawy na dużych łąkach w parkach.
  • Sprawdź dokładnie, czy nie ma w nich przyklejonych pasożytów, tj. kleszcze. Zanim podasz trawy śwince morskiej, dokładnie wszystko wytrząśnij. Jeżeli postanowisz trawy umyć, dopilnuj, aby przed podaniem dokładnie wyschły.

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma lub jest tylko kilka naturalnych łąk, wyhoduj świeżą zieleninę na balkonie na małej podwyższonej grządce lub w skrzynce na kwiaty. Możesz też kupić suszone mieszanki ziół.

Pamiętaj: Nigdy nie możesz mieć pewności, czy mikroskopijnie jaja pasożytów nie ukrywają się w zieleninie. Dlatego wskazane jest regularne badanie kału u weterynarza – zwłaszcza jeżeli podajesz zwierzętom duże ilości zieleniny „niewiadomego pochodzenia”.

Czy świnki morskie jedzą seler? Wskazówki dotyczące postępowania z warzywami

Warzywa są obok siana drugim najważniejszym elementem żywienia świnek morskich. Jednak nie wszystkie rodzaje warzyw nadają się do podawania świnkom morskim. Na pierwszy rzut oka sałata liściasta wydaje się być całkiem dobrym pokarmem. W rzeczywistości zielone liście sałaty zawierają dużo azotanów i niestety za mało witamin. Podawanie sałaty może prowadzić do biegunek. Ponadto świnkom morskim bardzo rzadko należy podawać szpinak, brokuły i boćwinę, ponieważ odmiany te mają wysoki udział kwasu szczawiowego.

Zalecane są warzywa bogate w witaminy, tj. koper włoski, cykoria endywia, pasternak, rzepa, topinambur, a nawet seler. Świnki morskie lubią nawet skubać długie łodygi selera. W ciepłe dni podawaj zwierzętom jako orzeźwienie chłodne, bogate w wodę kawałki ogórka. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość kalorii marchew może być polecana tylko w ograniczonym zakresie jako pokarm dla świnek morskich. Jeżeli Twoje świnki morskie mają mało ruchu (to znaczy nie ćwiczą codziennie), należy karmić je marchewką tylko raz lub dwa razy w tygodniu.

Absolutne tabu to rośliny strączkowe, cebula (w tym pory) i wszelkiego rodzaju kapusta – powodują one u świnki morskiej poważne wzdęcia, a w niektórych przypadkach nawet biegunkę. Ziemniaki skrobiowe i bataty również nie są odpowiednie.

Karma sucha jako element żywienia świnek morskich

Odpowiednio dostosowana do potrzeb gatunku i naturalna mieszanka może być podawana jako karma sucha. Dobra karma jest szczególnie uboga w wapń. Dzięki naturalnie wysokiej zawartości surowego błonnika wspomaga ścieranie zębów i funkcjonowanie układu trawiennego oraz idealnie wspiera florę jelitową. Upewnij się, że wśród wymienionych składników nie ma takich, które zawierają zbyt dużo cukru, i nie posiadają dodawanych konserwantów.

Przekąski odpowiednie dla świnek morskich

Oczywiście świnki morskie uwielbiają słodkie smakołyki tak samo, jak ich dwunożni właściciele. I tak samo, jak ma to miejsce w naszym przypadku, zbyt dużo czekolady i chipsów, prowadzi u gryzoni do otyłości. Jeżeli chcesz uszczęśliwić swoje świnki morskie, podawaj im smakołyki tylko od czasu do czasu. Ogólna zasada brzmi: maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Może to być np. odpowiednia przekąska kupiona w sklepie lub gałązka z drzewa owocowego ze świeżymi liśćmi. Zjadają one zielone liście, a potem mają godziny zabawy, podgryzając gałązkę.

Owoce również nie są najodpowiedniejszą przekąską ze względu na wysoką zawartość cukru. Wystarczy, że raz lub dwa razy w tygodniu umieścisz plasterek jabłka lub truskawki w zagrodzie swoich świnek morskich. Owoce pestkowe, tj. wiśnie i śliwki, są nieodpowiednie ze względu na zawarty w skórze cyjanowodór, który powoduje biegunkę. Unikaj także owoców egzotycznych, do których żołądki zwierząt nie są przyzwyczajone, oraz rabarbaru, który zawiera dużo kwasu szczawiowego.

Loading...