Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Królik nie pije wystarczająco dużo? Wskazówki dotyczące zdrowego pragnienia

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Zwei Kaninchen trinken aus einem Napf.

Każdy organizm, aby móc prawidłowo funkcjonować, wymaga regularnego przyjmowania określonej ilości płynów. Nie inaczej jest z królikami. Chociaż chrupacze zaspokajają dużą część swojego zapotrzebowania na wodę poprzez spożywanie świeżej żywności, jednak nadal ważne jest, aby zwierzęta miały zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody.. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu królik nie przyjmie wystarczającej ilości płynów, istnieje ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Tutaj przeczytasz, jak możesz sprawdzić, czy Twoje zwierzęta piją wystarczająco dużo i jak w razie potrzeby sprawić, aby woda wydawała się królikom smaczniejsza.

Loading...

Ile króliki piją w ciągu dnia?

Królik miniaturowy potrzebuje około ćwierć litra wody dziennie, aby utrzymać równowagę płynów. Możesz sporadycznie widzieć swoje króliki podczas picia, dlatego ustalenie, ile wody rzeczywiście one piją, może okazać się trudne. Jeżeli podajesz królikom duże ilości pożywienia zielonego i zwierzęta przyjmują płyny z warzyw zawierających wodę, jak np. sałata lub ogórek, bardzo możliwe, że miska na wodę będzie przez pewien czas całkowicie ignorowana. Nie ma się czym martwić, dopóki jest wystarczająco dużo świeżej wody, a zwierzęta mogą i gaszą pragnienie.

Układ trawienny królika pracuje bardzo wydajnie, jeżeli chodzi o ilość płynów pobieranych z pożywienia: w jelicie wszelka wilgotność jest wyciskana z tłuczonego pokarmu i dostarczana do organizmu. Wynikiem tego procesu są dobrze znane stałe odchody królika, w których pozostaje niewiele wilgoci. Z reguły króliki karmione zgodnie z potrzebami gatunku nie piją dużo. Może jednak stać się zupełnie odwrotnie: zapotrzebowanie królika na wodę może nagle wzrosnąć. Zwierzę staje się bardziej spragnione przez ogrzewanie powietrza, wahania klimatyczne, nieznane jedzenie lub tym podobne. Choroba może również prowadzić do znacznie zwiększonego uczucia pragnienia. Należy regularnie sprawdzać, czy w miskach jest jeszcze wystarczająca ilość wody, i niezwłocznie dolewać wodę, jeżeli jest ona na wyczerpaniu. Jeżeli podejrzewasz, że za nadmierną potrzebą picia stoi choroba, skonsultuj się z weterynarzem.

W naszym poradniku “Królik nie je“ dowiesz się, co możesz zrobić, kiedy królik nie chce jeść.

Jeżeli dochodzi do zaburzenia procesu zaopatrywania w płyny i królik pije za mało, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych problemów:

  • Zaburzenia metabolizmu
  • Niedobór minerałów
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Zaburzenia funkcji narządów

Szczególnie narażone na niedobór odpowiedniej ilości płynów, co lekarz weterynarii określi mianem odwodnienia, są króliki ssące oraz zwierzęta wystawione na działanie ekstremalnych temperatur. Pierwszymi objawami odwodnienia są niepokój i zmniejszony przepływ moczu, który jest bardziej skoncentrowany i ma bardziej intensywny zapach. Zmienia się również konsystencja kału – staje się on bardziej suchy. Dotykając zwierzęcia, można zauważyć zmniejszoną elastyczność skóry. W miarę pogłębiania się stanu odwodnienia niespokojne zachowanie może przekształcić się w osłabienie i apatię, a nawet doprowadzić do śpiączki. Zwierzę potrzebuje pomocy weterynaryjnej nawet przy niewielkich oznakach odwodnienia, ponieważ utrata płynów zagraża życiu.

Jeżeli królik stale ma do dyspozycji wystarczającą ilość świeżej wody, istnieje kilka możliwych przyczyn odwodnienia:

  • Brak apetytu: kiedy zwierzę zjada za mało, a co za tym idzie spożywa mniejsze ilości zielonego pożywienia, mogą wystąpić u niego deficyty w bilansie wodnym. Możliwe przyczyny to choroba zwierzęcia, związana z wiekiem niechęć do jedzenia lub stres .
  • Biegunka: podczas biegunki organizm królika traci płyny szybciej niż możliwe jest ich ponowne dostarczenie. Biegunka może występować jako objaw towarzyszący chorobom, może być wynikiem zatrucia lub może być spowodowana zepsutym jedzeniem.
  • Choroby nerek: króliki tracą płyny szczególnie w przypadku, gdy nerki są uszkodzone z powodu chorób spowodowanych nowotworami, kamieniami moczowymi lub infekcjami.

Niezależnie od tego, co może być przyczyną utraty płynów, należy niezwłocznie zaprowadzić zwierzę do lekarza weterynarii. Badając i analizując krew, mocz i kał, może on zawęzić przyczyny odwodnienia i wdrożyć leczenie.

Jak mogę zachęcić mojego królika do picia?

Odpowiednim napojem dla królika jest zwykła woda z kranu, pod warunkiem, że zawartość chloru nie jest zbyt wysoka. Jeżeli chcesz rozpieścić swoje króliki, możesz podawać im także niegazowaną wodę mineralną. Od czasu do czasu zaleca się uatrakcyjnienie wody pitnej dla królika poprzez dodanie do niej odrobiny soku z jabłek lub marchwi. Niektórym królikom do gustu przypada rozcieńczona herbatka rumiankowa lub koperkowa. W sklepach specjalistycznych dostępne są specjalne soki multiwitaminowe stanowiące uzupełniający środek spożywczy dla królików. Jeżeli zwierzę rzeczywiście niewiele pije, możesz sięgnąć po te metody. Stale dostępna powinna być jednak także zwykła woda, aby zwierzę miało możliwość wyboru. Nie jest to jednak konieczne w ramach normalnego, odpowiedniego dla potrzeb gatunku żywienia królików. Innym sposobem na poprawienie przyjmowania płynów jest zwilżanie zielonego pożywienia.

Jakie są zalety miski i poidełka?

Dużą zaletą poidełka jest to, że woda pozostaje czysta i nic nie może się rozlać. Taka konstrukcja jest przydatna w przypadku małych gryzoni, tj. myszy czy szczury. Jednak poidełko jest mniej zalecane dla królików, przynajmniej jako jedyne źródło wody. Z wąskiej rurki wypływa tylko kilka kropel wody, dlatego spragnione zwierzę potrzebuje dużo czasu, aby wypić odpowiednio duży łyk.

Poidełka są szczególnie niebezpieczne w przypadku zwierząt żyjących na zewnątrz, zwłaszcza zimą, ponieważ woda zamarza lub zwierzę może przymarznąć do rurki językiem i się zranić. Ponadto podczas picia królik musi przyjmować nienaturalną dla niego pozycję głowy. Lepiej zaopatrzyć chrupaczy w konwencjonalne miski na wodę, najlepiej wykonane z ciężkiego materiału ceramicznego lub metalu, których nie będą mogły łatwo przewrócić. Kolejna wskazówka: miskę na wodę należy zawsze umieszczać nieco wyżej, aby woda nie została zabrudzona ściółką. Alternatywnie możesz użyć dystrybutorów lub poidełek dla zwierząt domowych.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować