Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Królik nie je – przyczyny i pomocne działania

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Kaninchen frisst ein Blatt

Pyszczek królika jest prawie cały czas w ruchu: małe żarłoki jedzą wiele niewielkich posiłków w ciągu dnia i spędzają dużo czasu na szukaniu kolejnego smacznego kąska. Jeżeli królik nagle zje znacznie mniej niż zwykle lub całkowicie przestanie jeść, powinien być to dla Państwa powód do niepokoju: w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych, u królika „dzień postu” nie ma racji bytu. Wrażliwy organizm może załamać się w ciągu kilku godzin. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie królika podczas jedzenia, aby od samego początku zauważyć odmowę przyjmowania pokarmu lub niechęć do jedzenia.

Loading...

Co i ile je królik?

Króliki są wegetarianami, a dokładniej – foliofagami. Oznacza to, że ich naturalnym pożywieniem są głównie liście i rośliny liściaste: trawy, zioła, liście roślin drzewiastych. Na ich menu w mniejszej części składają się korzenie oraz ewentualnie dostępne warzywa. W miseczkach królików hodowanych jako zwierzęta domowe znajdują się również określone rodzaje owoców – w mniejszych ilościach ze względu na zawartą w nich fruktozę. Co dokładnie spożywa królik miniaturowy i w jaki sposób pokrywa swoje dziennie zapotrzebowanie na pokarm, zależy od wieku, wagi i aktywności zwierzęcia, i jest trudne do przedstawienia w postaci ogólnej reguły. Około 250 gramów jedzenia na kilogram masy ciała to właściwa wartość orientacyjna. Na około 70% racji żywieniowej powinno składać się wysokiej jakości siano, które zwierzę powinno mieć stale do dyspozycji, a około 25% to pożywienie zielone (zioła, trawa, trochę warzyw). Pozostałe 5% to pozostałe składniki, jak owoce i bezzbożowa karma sucha podawana w niewielkiej ilości. To, jakie składniki preferuje królik, zależy od jego indywidualnych preferencji i może się różnić w zależności od pory roku. Im lepiej znasz swojego królika, tym lepiej będziesz wiedzieć, jakie zioła i warzywa najbardziej mu odpowiadają – są to informacje, które mogą Ci się przydać, aby pobudzić apetyt zwierzęcia.

Jaki wpływ ma trawienie na organizm królika?

Ze względu na fakt, że mięśnie żołądka i jelit są u królika bardzo słabo rozwinięte, pokarm jest transportowany przez przewód pokarmowy w taki sposób, że zwierzę stale je, a pokarm już zjedzony jest „wypychany” do przodu, aż opuści organizm zwierzęcia w postaci kału. Opisujące taki szczególny rodzaj trawienia określenie „żołądek bez dna” nie jest z fizjologicznego punktu widzenia do końca prawidłowe w przypadku królika, który bez przerwy musi jeść. Spowolnienie lub nawet zatrzymanie pracy układu trawiennego i czynności jelitowych królika spowodowane brakiem materiału przechodzącego przez jamę ustną i przełyk może szybko mieć dramatyczne konsekwencje. Króliki, które odmawiają przyjmowania pokarmów, stanowią nagłe przypadki medyczne i wymagają niezwłocznej pomocy weterynaryjnej. Najczęstszym powodem, dla którego królik przestaje jeść, jest ból. Ponieważ króliki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych zwierząt, starają się jak najdłużej ukrywać choroby i dokuczające im dolegliwości, uszczerbek na zdrowiu w chwili, kiedy zauważysz brak apetytu u swojego pupila, może być już znaczny. Aby prawidłowo zdiagnozować zaburzenia trawienia, weterynarz powinien przeprowadzić badanie rentgenowskie.

Krolik miniaturowy nie je — jakie mogą być tego przyczyny?

Jeżeli zauważysz, że Twój chrupacz ignoruje zarówno swoją miskę, jak i siano, a także nie daje się skusić nawet na ulubione przysmaki, ważne jest, aby niezwłocznie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.

Możliwie przyczyny:

  • Jakość pożywienia: jeżeli królik odrzuca oferowane mu jedzenie bez żadnych oznak dyskomfortu, należy sprawdzić, czy z jedzeniem jest wszystko w porządku. A może jest to pokarm, którego królik nie zna lub uważa za niejadalny? Czy pokarm może być brudny, spleśniały lub w inny sposób zanieczyszczony? Zielone pożywienie zebrane na skraju drogi lub pola może być skażone i negatywnie wpłynąć na apetyt zwierzęcia. W razie wątpliwości należy wymienić pokarm.
  • Problemy z zębami: królicze zęby stale rosną. Jeżeli zwierzęciu brakuje odpowiednich sposobów na ich ścieranie lub jeżeli rosną one nieprawidłowo z powodu złego ułożenia, królik może nie być w stanie prawidłowo gryźć. Jeżeli zauważysz problemy z zębami dopiero wówczas, kiedy zwierzę zacznie odmawiać przyjmowania pokarmu, musi ono zostać niezwłocznie zabrane do weterynarza, który skróci zęby.
  • Problemy żołądkowo-jelitowe: są one zdecydowanie najczęstszą przyczyną niechęci królików do przyjmowania pokarmu i zazwyczaj powstają w wyniku zatrucia lub choroby, lub uszczerbku o charakterze mechanicznym, jak bolesne zaparcia. Zwykle królik wykazuje przy tym inne objawy złego samopoczucia, tj. zgrzytanie zębami, gorączka lub apatia. Jeżeli dojdzie do załamania się układu trawiennego królika i nie podjęte zostaną kroki medyczne, układ krążenia królika szybko się załamuje – dla małego zwierzęcia z szybkim metabolizmem jest to kwestia kilku godzin. Nie czekaj zatem, aż stan Twojego chrupacza się poprawi – niezwłocznie zabierz go do weterynarza.

Jak mogę zachęcić swojego królika do jedzenia?

Jeżeli niechęć do jedzenia była wynikiem problemu natury mechanicznej lub zdrowotnej i została ona zniwelowana przez lekarza weterynarii w oparciu o odpowiednie środki medyczne lub chirurgiczne, króliki zazwyczaj bardzo szybko ponownie zaczynają jeść. Aby przywrócić królikowi apetyt, poczęstuj go ulubionymi ziołami prosto z ręki. Króliki często ulegają pokusie ponownego jedzenia dzięki cierpliwej interakcji z ludźmi. Także zielona żywność o intensywnym zapachu może na nie działać pobudzająco. Jeżeli królik zmaga się z problemami z żuciem lub z żuchwą, możesz podawać mu pokarm w postaci papki lub uprzednio startego pożywienia. W ciężkich przypadkach nieuniknione może okazać się karmienie zwierzęcia przez kilka dni papką podawaną za pomocą strzykawki, aż do ponownego uruchomienia metabolizmu. Pod żadnym pozorem nie można stosować karmienia przymusowego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii – określenie dokładnych ilości i składników zależy od stanu zwierzęcia, jego wieku i wagi, a ponadto wiąże się ze znacznym stresem dla zwierzęcia.

W naszym poradniku “Królik nie pije wystarczająco dużo“ dowiesz się, co możesz zrobić, kiedy królik nie chce pić.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować