Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Skoki królików przez przeszkody: coś dla bystrych chrupaczy

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Króliki potrafią o wiele więcej niż tylko stale coś chrupać i wyglądać uroczo: zwierzęta te są z natury zwinne, i to bardzo! Króliki potrafią poruszać się z niesamowitą prędkością, są bardzo skoczne i cechuje je niebywała zwinność. Podczas biegania, kluczenia i pokonywania przeszkód króliki zdają się być niedoścignione. Ponadto króliki są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Nic dziwnego – aby przetrwać na wolności, muszą być stale uważne i wykazywać się ogromnymi umiejętnościami przystosowawczymi. Są to cechy, które posiada także królik domowy, ale z których bardzo często nie korzysta, żyjąc wygodnie w swoim wybiegu. Zachęcaj króliki do aktywności i baw się z nimi: zdziwisz się, kiedy zobaczysz, co naprawdę potrafią.

Loading...

Dlaczego należy bawić się z królikiem?

Absolutnie błędne jest kultywowane przez laików przekonanie, że króliki są zwierzętami pasywnymi. Obserwując króliki w ciągu dnia, wydaje się, że przeważnie odpoczywają. W rzeczywistości króliki są zwierzętami aktywnymi o zmierzchu, a szczyt ich aktywności przypada wczesnym rankiem i wieczorem. Kiedy dasz królikowi wolną rękę, możesz zaobserwować, jak bada otoczenie, wskakuje na meble, sprawdza otwarte szafki i ogólnie wykazuje duże zainteresowanie całym swoim otoczeniem.

Króliki należy zachęcać do zabawy, aby ta chęć eksploracji nie zboczyła na niewłaściwe tory, jak choćby dopuszczanie się „aktów wandalizmu” na drewnianych meblach lub ciągłe próby ucieczki. Wzmacnia to również Twoją więź ze zwierzętami. Podobnie jak koty, większość królików to zwierzęta lubiące zabawę, które chętnie wchodzą w interakcje ze swoimi właścicielami – szczególnie wtedy, gdy jest szansa na smakołyk. Króliki mogą nauczyć się wykonywania drobnych sztuczek i zazwyczaj okazują zainteresowanie ekscytującym torem przeszkód. Dzięki atrakcyjnym wyzwaniom umysłowym króliki pozostają sprytne i żywiołowe, a przy wystarczającej ilości ćwiczeń zwierzęta pozostaną sprawne fizycznie i zdrowe. Warto jest w codziennym planie dnia przewidzieć czas na wspólną zabawę z królikiem.

Jakie są zabawy dla królików?

Każdy królik ma swój charakter i bardzo indywidualne umiejętności. Dowiedz się, jakie są Twoje zwierzęta. Jeżeli królik jest nad wyraz inteligentny, zabawy w chowanego, zabawki do manipulowania lub zadania do rozwiązywania będą dla niego idealne. Zwierzę nie jest szczególnie mądre, ale za to uwielbia poruszać się tak szybko, jak to możliwe? Tory przeszkód będą wyzwaniem dla tego długouchego sportowca. Dzięki odpowiednim zabawkom do chowania, wspinania i gryzienia króliki będą mogły przez chwilę się czymś zająć. Wypróbuj kilka gier:

Zabawy dla królika

  • Zabawy w poszukiwanie i odnajdywanie
  • Otwieranie bramy, popychając ją lub pociągając
  • Reagowanie na imię i słuchanie komend
  • Zabawki zręcznościowe, tj. kulki z jedzenia i siana
  • Tunele, mosty lub rury (koniecznie wykonane z naturalnego materiału odpowiedniego dla małych zwierząt)
  • Maty do wąchania
  • Zabawna w chowanego i w ganianego (ta ostatnia tylko dla ufnych i odważnych królików)
  • Przeskakiwanie lub pokonywanie poszczególnych przeszkód
  • Wykonuj małe sztuczki, tj. stanie na tylnych łapkach lub podawanie łapy
  • Skakanie królików przez przeszkody – króliczy parkour

Nawet codzienne karmienie może przyjmować formę zabawy i zapewniać zwierzętom dobrą kondycję. Zawieszony bukiecik ziół, po który króliki muszą sięgać, lub smakołyk ukryty głęboko w pudełku pełnym gazet motywuje je do zdobywania swojego pożywienia.

Jakie przeszkody nadają się do aktywności, jaką jest skakanie królików przez przeszkody?

Skakanie królików przez przeszkody do aktywność opracowana z myślą o naszych długouchych pupilach: w latach 80. ubiegłego wieku skandynawscy hodowcy królików odkryli, że ich zwierzęta interesują się torami przeszkód i chętnie wypróbowują na nich swoje umiejętności. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku dobrze znanej aktywności zręcznościowej dla psów, okazało się, że króliki doskonale radzą sobie z takimi wyzwaniami. Aby zmotywować króliki, wykorzystuje się ich naturalną potrzebę poruszania się i ciekawość, które, jak w przypadku każdej zabawy ze zwierzętami, okiełznuje się cierpliwością, nagrodami i przysmakami. Skakanie królików przez przeszkody jest odpowiednie tylko dla zwierząt posiadających silne nerwy, niedających się szybko przestraszyć i sprawnych fizycznie. Odbywają się oficjalne turnieje skoków przez przeszkody, podczas których króliki są prowadzone na specjalnej smyczy, aby mogły pokonać tor przeszkód wspólnie ze swoim właścicielem.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku agility dla psów, sprzęt, jaki potrzebny będzie chcącym sprawdzić się w skakaniu królików przez przeszkody, to płotki, tunele, równoważnie i pachołki do slalomu. Są one dostępne w sklepach specjalistycznych w odpowiednim rozmiarze, ale można je również w prosty sposób wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i stabilności: przeszkody wykorzystywane podczas skakania królika przez przeszkody muszą być lekkie i solidne, aby zwierzę nie mogło się zranić ani przestraszyć, i mogło czerpać radość z treningu. Króliki są zwierzętami płochliwymi i w sytuacji zagrożenia szukają schronienia – dokładnie zapamiętują one wszystkie nieprzyjemne dla nich sytuacje i unikają ich w przyszłości. Ważne jest, aby podejście do poszczególnych przeszkód odbywało się w zabawny, wesoły sposób, a zwierzę zostało zmotywowane pozytywnym wzmocnieniem. Możesz na przykład zachęcić zwierzę przysmakiem, aby przeskoczyło przez małą przeszkodę, i nagrodzić je, kiedy ją pokona. Zwierzę szybko połączy tą czynność z liściem mniszka lekarskiego i wkrótce będzie ją wykonywało samo z siebie.

Czy trening z klikerem sprawdza się w przypadku królików?

Gdy tylko minie okres szczenięcy, tj. między czwartym a ósmym miesiącem życia, królik powinien być w stanie się skoncentrować i zaangażować w trening. Króliki dobrze reagują na znany trening z klikerem. Pożądane zachowanie jest wzmacniane poprzez nagradzanie w czasie, kiedy rozbrzmi sygnał dźwiękowy. Sygnał ten jest zwykle generowany przez wydający trzaskający dźwięk kliker, ale odpowiednie mogą być również inne odgłosy, które nie pojawiają się przypadkowo w otoczeniu zwierzęcia, lub specjalne hasło.

Zwierzę uczy się kojarzyć dźwięk z potwierdzeniem swojego zachowania; sygnał łączy punkt w czasie między pożądanym działaniem a przyznaniem nagrody. Trening z klikerem jest szczególnie odpowiedni do uczenia królików sztuczek i komend. Oprócz zabawnych sztuczek, tj. stanie na tylnych łapkach lub obracanie się, bardzo praktyczne jest, gdy zwierzę uczy się takich komendy, jak „Przyjdź” lub „Nie”, lub reagowanie na własne imię.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować