Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

oto lista trujących artykułów spożywczych!

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Terier stoi przed miską i patrzy w górę

Psy węszą jedzenie zawsze i wszędzie — to dla nich naturalne. Jednak mogą się przez to natknąć na niebezpieczne pułapki (zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia). Chwila nieuwagi wystarczy, żeby nasz towarzysz spałaszował coś, co może mu zaszkodzić. W tym artykule przedstawiamy produkty, które szkodzą psim brzuchom, i podpowiadamy, jak rozpoznać zatrucie i co zrobić w nagłym wypadku. Rad udzieliła nam weterynarka dr Sabrautzki.

Loading...

Dom pełen „przysmaków-pułapek”

W domu czyha na psa wiele „przysmaków pułapek”. Chipsy, czekolada, a może steki z grilla? Ludzkie smakołyki mogą mieć często fatalne konsekwencje dla psów, o czym niestety nie wszyscy wiedzą. „Dzieci, które potajemnie karmią psa z talerza pod stołem, lub babcia, która od czasu do czasu podtyka psu czekoladę, to nie są wyjątki” — mówi dr Sabrautzki. „Nie tylko psu potrzebna jest nauka, ale przede wszystkim jego ludzkim towarzyszom. Czasami pomóc mogą tylko drastyczne środki, jak niezabieranie psa do tych krewnych, którzy nie reagują na nasze prośby”.

Zjedzona ilość robi różnicę

Najważniejsze jest oczywiście właściwe wychowanie psa. Jak mówi dr Sabrautzki: „Pies, który nie podkrada i nie zbiera niczego po drodze na spacerach, nie otruje się”. Tymczasem w sieci krążą przeróżne informacje na temat produktów, które w żadnym wypadku nie powinny być spożywane przez psy. Często więc zatroskani opiekunowie zwracają się do nas, weterynarzy, z pytaniami na temat tego czy innego produktu, o którym akurat wspomniano na jednym z forów dyskusyjnych. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiele produktów spożywczych może być trujących — również dla nas, a w szczególności dla dzieci — ale to zawsze zależy od ilości, a także od wcześniej przebytych chorób. Należy też rozróżnić substancje trujące i szkodliwe — czyli takie, które stwarzają ryzyko schorzeń określonych organów w wyniku ich częstego spożywania.

Te objawy są najczęściej spotykane w przypadku zatrucia:

  • (Krwawa) biegunka i wymioty
  • Dreszcze i skurcze
  • Gorączka, zbyt niska temperatura
  • Nietypowe zachowanie, np. zasłabnięcia lub napady szału
  • Nadmierna produkcja śliny
  • Punktowe krwawienie na błonach śluzowych

Należy zachować czujność podczas spacerów

Chociaż wielu opiekunom zdarza się karmić swoich ulubieńców szkodliwymi produktami, takimi jak chipsy, pieczywo z przyprawami czy potrawy z grilla, najgroźniejsze zatrucia zwykle zdarzają się poza domem. Jak mówi dr Sabrautzki: „Trzeba zwracać szczególną uwagę na swojego psa podczas spacerów, zwłaszcza jeśli nie idzie na smyczy i nie słucha się dostatecznie swojego opiekuna. W najdalszym zakamarku i w najgłębszej dziurze w ziemi psie nosy wywęszą jedzenie — i wszystko inne, co pachnie tak, jakby nadawało się do spałaszowania”.

Plan awaryjny:

  • Numer alarmowy: czy Państwa weterynarz lub pobliska lecznica posiadają numer alarmowy do obsługi nagłych przypadków? Jeśli tak, to warto go sobie zapisać w telefonie, żeby mieć go zawsze pod ręką i móc szybko reagować w razie wypadku.
  • Weterynarz lub lecznica dla zwierząt: „Jeśli u psa występują nagłe drgawki, wymioty lub zaburzenia równowagi, wszystko wskazuje na zatrucie wysoko toksyczną substancją. W takich przypadkach należy zabrać ze sobą próbkę wymiocin i natychmiast udać się do weterynarza” — radzi dr Sabrautzki.
  • Pogotowie weterynaryjne: w niektórych miastach istnieje całodobowe pogotowie weterynaryjne, które pomaga rannym zwierzętom wszelkiego rodzaju. Być może tego typu organizacja działa również w Państwa okolicy?

Poradnik wychowania psa

Jeśli Państwa pies wciąż zjada z chodnika rzeczy, których nie powinien, mamy dla Państwa kilka specjalnych trików.

Jeśli Państwa pies wciąż zjada z chodnika rzeczy, których nie powinien, mamy dla Państwa kilka specjalnych trików.

  • Jeśli pies nie reaguje na polecenia „Zostaw!” lub „Fuj!”, trzeba wymyślić nowe słowo i intensywnie je ćwiczyć. Przed zatruciem może pomóc tylko dobre wychowanie, smycz lub kaganiec.
  • Ćwiczenie „Zamiana”: pies oddaje nam to, co trzyma w pysku, a w zamian dostaje wyjątkowo smaczny przysmak. Jeśli uda się wykonać ćwiczenie w domu, próbujemy również na spacerze.
  • Ćwiczenie „Unikanie”: trzymamy przysmak w zamkniętej dłoni wyciągniętej w stronę psa. Pies zacznie lizać i drapać dłoń, próbując dostać się do przysmaku. Powtarzamy komendę „Zostaw!”, aż pies zrezygnuje. Wtedy dostaje w nagrodę ulubioną przekąskę i solidną pochwałę od opiekuna. Wskazówka: Tę technikę należy początkowo ćwiczyć z trenerem, ponieważ dla opiekuna okazuje się ona często zbyt trudna emocjonalnie. Ćwiczenie może potrwać nawet 20 minut lub dłużej, zanim pies się podda. Gdy to się jednak uda, zwierzę zacznie coraz lepiej reagować na komendę „Zostaw!”.

Zagrożenia kryjące się w kuchni

Kiełki lucerny

Alkohol

Owoce awokado

Kości

Orzechy makadamia, orzechy włoskie

Mleko

Owoce pestkowe

Surowa fasola

Surowa wieprzowina

Sól

Czekolada i kakao

Boczek

Słodzik

Pomidory, surowe bakłażany, surowe ziemniaki

Winogrona i rodzynki

Cebula

Te niebezpieczeństwa czyhają na Państwa psa na zewnątrz

Trujące rośliny na poboczu

Płyn przeciw zamarzaniu

Ukąszenia owadów lub węży

Trucizna na szczury

Piasek, gleba, odchody i padlina

Udar słoneczny i cieplny

Loading...