Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Anubias – wytrzymała roślina do akwarium z „sercem”

02.06.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Aquariumspflanzen.

Anubias jest jedną z niewielu roślin wodnych, których uprawa będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Podwodna roślina oferuje liczne możliwości jej zastosowania, jest przy tym wyjątkowo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. Przywiązana do kamieni, korzeni lub innych elementów dekoracyjnych roślina ta będzie ozdabiać podwodny świat swoimi liści, które kształtem przypominają serca. Co więcej, niektóre odmiany anubias kwitną nad, a niektóre pod wodą.

Loading...

Odmiany anubias – różnorodność i bogactwo odmian

Ciemnozielone, zwężające się ku górze liście w kształcie serca przypominają nieco grot włóczni. Te trzy odmiany anubias są odpowiednie do Państwa akwarium:

  1. Anubias barteri var. barteri – anubias Bartera: roślina podwodna ma bardzo szerokie, ciemnozielone liście i może osiągnąć wysokość do 20 centymetrów.
  2. Anubias barteri var. caladiifolia – anubias olbrzymi: największa odmiana Anubias barteri ma nieco jaśniejsze i bardziej miękkie liście, które mogą mieć ok. 24 centymetry długości.
  3. Anubias barteri var. nana – anubias niski: jak sama nazwa wskazuje, jest to najmniejsza odmiana anubiasa barteri. Roślina ta osiąga od 5 do 15 centymetrów i doskonale nadaje się do małych i średnich akwariów.

Uprawa anubias na elementach dekoracyjnych w akwarium

Anubias to klasyczna roślina wymagająca zamocowania. Można ją w łatwy sposób przymocować do elementów dekoracyjnych wykonanych z drewna lub kamienia za pomocą nici do szycia, żyłki wędkarskiej lub specjalnego kleju do roślin akwariowych. Bardzo ważne podczas mocowania jest to, aby odsłonić kłącze (pionowo rosnącą oś łodygi). W przeciwnym razie roślina może umrzeć. Jest to również powód, dla którego anubias generalnie nie nadaje się do sadzenia w podłożu. Po pewnym czasie zaczyna wyrastać korzeń czepny (chwytnik) i roślina staje się „przyrośnięta”. Wówczas można usunąć materiał wykorzystany do zamocowania rośliny. Wraz z innymi epifitami, jak np. mech jawajski, anubias pozowli Państwu stworzyć fantastyczny wodny świat.

Prosta pielęgnacja anubias w akwarium

Anubias nie stawia swojemu otoczeniu żadnych wysokich wymagań. Rozwija się w zimnej lub ciepłej wodzie i dobrze czuje się nawet w cieniu. Rośliny te zwykle nie potrzebują dodatkowego CO2 w postaci nawozu nawozu. Ze względu na fakt, że anubias rośnie stosunkowo powoli, nie wymaga nadmiernego przycinania. Niedobór żelaza można rozpoznać po bladych i bezbarwnych liściach. Wskazany jest wtedy odpowiedni nawóz.

Rozmnażanie anubiasów w akwariach

Mogą Państwo samodzielnie w bardzo prosty sposób rozmnażać te rośliny wodne. W tym celu należy podzielić kłącze – gruby korzeń, z którego wyrastają liście. Należy przy tym mieć na uwadze, aby na pniaku zostały przynajmniej dwa liście. Sadzonkę należy w standardowy sposób przymocować w wybranym miejscu.

Loading...