Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Złota rybka (Carassius auratus) – najstarsze zwierzę domowe na świecie

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Goldfishes.

Złota rybka to pierwsze zwierzę domowe, które służyło człowiekowi wyłącznie do jednego celu – miało cieszyć ludzkie oko. Nie było z niego żadnego innego pożytku. Hodowla złotej rybki miała swój początek w Chinach ponad tysiąc lat temu. Wybrano osobnika o czerwono-złotym ubarwieniu i dalej rozmnażano. Rozpowszechnione przez człowieka na całym świecie, obecnie na wszystkich kontynentach istnieje ok. 250 różnych form hodowlanych. Złote rybki osiągają ok. 30 cm i dlatego potrzebują zbiornika o pojemności 500 l, a jeszcze lepiej stawu!

Loading...

Carassius auratus - idealna ryba dla początkujących i zaawansowanych akwarystów

Dla laików większość form hodowlanych jest trudnych do odróżnienia. Ubarwienie, płetwy i kształt ciała podlegają normom regulującym hodowlę i sędziowanie. Niektóre z nich, jak szubunkin z biało-czerwono-czarnymi plamami oraz kometa z długimi płetwami, mogą być hodowane w dużych akwariach przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy.

Mały żarłok

Jednym z powodów rozpowszechnienia złotych rybek jest z pewnością fakt, że karmienie tych wszystkożerców nie jest szczególnie skomplikowane. Należy jednak zapewnić im w hodowli zbilansowane i niezbyt obfite żywienie składające się z płatków oraz żywego i mokrego pokarmu, a także składników roślinnych. Mały żarłok nie pogardzi żadnym posiłkiem, a nadmiar pokarmu wydali w postaci niestrawionej, co bardzo obciąża jakość wody.

Brak odosobnienia w akwarium ze złotą rybką

Złota rybka to ryba żyjąca w stadzie, która najlepiej czuje się w towarzystwie innych złotych rybek. Typowe szklane naczynie do trzymania złotej rybki jest obecnie zakazane w Niemczech.

Zwracaj uwagę na dobrą jakość wody

Akwarium dla złotej rybki potrzebuje wydajnego filtra, aby utrzymać stałą jakość wody i usuwać mętną materię wznieconą podczas kopania. Złota rybka dobrze czuje się między kamieniami, korzeniami i odpornymi roślinami zimnowodnymi, ale sprzęt nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca w akwarium. Ważne jest, aby wyposażenie nie miało ostrych krawędzi, o które zwierzęta mogłyby się zranić. Możesz obejść się bez grzejnika przy normalnej temperaturze pokojowej. Złote rybki lubią jeść rośliny wodne.

Bezpieczne środowisko dla potomstwa złotych rybek

Tarło złotych rybek odbywa się głównie w miesiącach wiosennych. Jeżeli chcesz również cieszyć się potomstwem, trzymaj przezroczyste kuleczki z dala od rodziców, w przeciwnym razie najprawdopodobniej je pożrą. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością mały zbiornik hodowlany zanurzony w dużym akwarium.

Podsumowanie Złota rybka

Pochodzenie:
Chiny
Rozmiar:
do 30 cm
Temperatura wody:
12–23°C
Wielkość zbiornika:
500 litrów
Długość życia:
do 30 lat
Hodowla:
W stadzie
Wartość pH:
6,5–8,3
Loading...