Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Różnorodność roślin w akwarium: zwartka (kryptokoryna)

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Aquariumspflanzen.

Kryptokoryny to zielne rośliny błotne, znane również jako zwartki. Cechą szczególną kryptokoryn jest to, że mogą one żyć zarówno pod, jak i nad wodą. Chociaż należą do wrażliwszych roślin wodnych, ich różnorodność gatunkowa sprawia, że są one popularne wśród entuzjastów akwarystyki. Jeżeli chcieliby Państwo wzbogacić swoje akwarium o obecność kryptokoryn, powinni Państwo koniecznie zapoznać się z warunkami życia tych wrażliwych roślin.

Loading...

Różnorodność gatunkowa zwartki - jaki rodzaj kryptokoryn nadaje się do Państwa akwarium

Zwartka występuje w ok. 60 odmianach, z których niektóre można wykorzystywać w akwariach. Różne odmiany w różny sposób reagują na swoje środowisko, a także różnią się pod względem wyglądu.

Przedstawione poniżej trzy warianty są stosunkowo wytrzymałe i nadają się do stosowania w akwarystyce.

Wariant odporny: zwartka Walkera Raczej łatwą w pielęgnacji odmianą jest zwartka Walkera. Roślina ta nie ma szczególnych wymagań, jeżeli chodzi o jakość wody, i dobrze dostosowuje się do środowiska akwarium. Podobnie jak wszystkie zwartki, Cryptocoryne walkeri – bo tak brzmi jej naukowa nazwa – jest rośliną rosnącą w grupach, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Z tego właśnie powodu zaleca się, aby od czasu do czasu ją przerywać.

Wariant najmniejszy: zwartka drobna Najmniejszym członkiem rodziny zwartek jest Cryptocoryne parva. Zwartka drobna osiąga maksymalną wysokość wynoszącą 5 centymetrów i szczególnie nadaje się jako roślina akwariowa na pierwszy plan lub roślina do nano akwariów. Roślina potrzebuje dużej ilości światła, dlatego w jej otoczeniu nie mogą znajdować się żadne rośliny pływające, które zabierałyby jej oświetlenie. Liście zwartki drobnej mają barwę średnio zieloną i w większości są zakrzywione do dołu.

Wariant kompaktowy: zwartka Wendta brązowa Jak na zwartkę przystało równie niewielkie wymagania ma także odmiana Cryptocoryna wendti brown. Zwartka Wendta brązowa dobrze czuje się przy mniejszej ilości oświetlenia, ale niewiele robi sobie także z silnego światła. Roślina ta osiąga wysokość ok. 25 cm oraz szerokość do 15 cm. Ze względu na fakt, że jej korzenie mocno się rozrastają, zaleca się zastosowanie wyższego podłoża. Zwartka Wendta brązowa nadaje się jako roślina do środkowego obszaru akwarium. Jej liście mają kolor oliwkowo-brązowy.

Pielęgnacja i rozrost zwartki w akwarium

Zwartki najlepiej radzą sobie w temperaturze wody wynoszącej od 22 do 28°C. Mając zapewniony nawóz zwierający żelazo, zwartki rosną w zasadzie szybko. Jeżeli pędy zajmują w akwarium zbyt dużo miejsca, konieczne jest ich skrócenie. Prosimy mieć na uwadze, że wszelkie czynności pielęgnacyjne należy przeprowadzać spokojnie, nie działając w pośpiechu: zwartki nie tolerują stresu.

Ponadto rośliny są zazwyczaj wrażliwe na zmianę wartości wody. Aby nie uszkodzić zwartki, należy w miarę możliwości unikać zmiany położenia. W najgorszym przypadku roślina może zachorować na chorobę gnilną, która objawia się nagłym i szybkim rozpadem liści. Choroby tej można uniknąć, delikatnie obchodząc się z rośliną i zapewniając regularną wymianę wody.

Lista kontrolna dla zwartki w akwarium:

  • Rodzaj kryptokoryny odpowiedni do akwarium
  • Temperatura wody od 22 do 28 stopni Celsjusza
  • Pędy przycinać w spokojny sposób
  • Zredukować poziom stresu
  • Unikać wahań wartości wody
  • Rozpad liści – objawy choroby kryptokoryn
Loading...