Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Portret szynszyli: uroczy gryzoń z Andów

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein grauer Chinchilla.

Szynszyle to piękne zwierzęta o jedwabistej sierści, dużych uszach i wyrazistych oczach. Ponieważ zachowały wiele cech dzikich zwierząt, przyjemnie się je ogląda. Jednocześnie przy odrobinie cierpliwości szynszyle dadzą się oswoić i chętnie pozwolą się pogłaskać. Potrzebujesz trochę miejsca, aby je hodować, ponieważ szynszyle lubią mieszkać w obszernej klatce lub wolierze, zawsze w parach. Nawiasem mówiąc, ten mały gryzoń jest aktywny o zmierzchu i w nocy, dlatego nie nadaje się jako towarzysz zabaw dla dzieci.

Loading...

Skąd pochodzi szynszyla?

Ojczyzną szynszyli jest Ameryka Południowa. W jałowych górach Andów uroczy gryzoń żyje w szczelinach skał i jaskiniach, i opiera się ekstremalnym wahaniom klimatu. Żywi się krzakami i trawami. Nawiasem mówiąc, szynszyle wzięły swoją nazwę od Hiszpanów: „Indianie Chincha” to imię rdzennych mieszkańców tego obszaru, którzy bardzo cenili te małe gryzonie.

Szynszyle potrzebują piasku do kąpieli

Szynszylę długoogoniastą znamy w siedmiu różnych wersjach umaszczenia. Ogon szynszyli jest krzaczasty, jak u wiewiórki, ale uszy są prawie bezwłose, a oczy czarne. Gryzoń ten ma długie wąsy i jedwabistą sierść, którą utrzymuje w porządku: szynszyli nigdy nie należy kąpać. Jeżeli zmoknie, może się przeziębić, a nawet umrzeć. Zamiast tego musisz zapewnić zwierzętom nie przechylającą się miskę ze specjalnym piaskiem do kąpieli dla szynszyli. W tej piaskowej kąpieli te małe gryzonie czyszczą futro, rozładowują napięcie i spotykają się z innymi zwierzętami.

Ten gryzoń to całkiem niezły skoczek

Szynszyle posiadają po pięć palców na każdej łapie, co pozwala im sprawnie manipulować jedzeniem. Kończyny tylne są mocne i długie, co sprawia, że ​​gryzonie te są dobrymi skoczkami. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić swoim pupilom wystarczająco dużą klatkę z kilkoma piętrami do wspinania się i skakania. Możesz także przekształcić wolierę w dom dla szynszyli. W wolierze odpornej na gryzonie o minimalnej objętości 3 m³ można trzymać dwa zwierzęta. Minimalne wymiary to 50 cm szerokości i 150 cm wysokości – bardzo ważne jest, aby Twoje szynszyle mogły wystarczająco dużo się poruszać, na co najmniej trzech poziomach. Dla każdego dodatkowego zwierzęcia należy zwiększyć objętość klatki o co najmniej 0,5 m³.

Oprócz miejsca do kąpieli piaskowej potrzebne są dwie miski, poidełko, chatka do spania i stojak na siano. Wszystko powinno być jak najbardziej stabilne, ponieważ szynszyle podgryzają wszystko, co możne i czego nie można podgryzać. Zapewniaj swoim zwierzętom nietoksyczne gałęzie, które nie były niczym pryskane, aby mogły dbać o swoje zęby. W swoim sklepie Maxi Zoo znajdziesz deseczki do siedzenia i przedmioty do wspinaczki, które możesz wykorzystać do zaprojektowania klatki na różne sposoby.

Menu Twojej szynszyli

I to właśnie powinno znaleźć się w menu Twojej szynszyli: szynszyle potrzebują przez całą dobę wysokiej jakości siana bogatego w surowe włókna, które jest również głównym pożywieniem zwierzęcia. Dodatkowo, w zależności od warunków bytowych, należy podawać około łyżki karmy dla szynszyli. W menu znajdują się również suszone zioła i kwiaty.

Zwierzęta należy ostrożnie przyzywyczaić do świeżych ziół i traw, ale kiedy to już nastąpi, będzie to dla nich zdrowa odmiana. Owoce i warzywa pojawiają się w menu szynszyli tylko jako okazjonalny przysmak, np. od czasu do czasu może to być dzika róża, suszona marchewka, kawałek jabłka itp. Ponieważ szynszyle mają bardzo wrażliwy układ trawienne, każda zmiana pokarmu musi być bardzo ostrożna. Mieszanki ziół ze sklepu Maxi Zoo mogą pomóc Twoim cudnym gryzoniom zachować kondycję i zdrowie przez długi czas.

Podsumowanie Szynszyla

Pochodzenie
Ameryka Południowa
Rozmiar
25 cm (samice) do 35 cm (samiec)
Waga
300 g (samice) do 600 g (samiec)
Długość życia
10 do 20 lat
Dojrzałość płciowa
samice w wieku 6-8 miesięcy, samce w wieku 4-5 miesięcy
Dojrzałość płciowa
u samicy nie przed ukończeniem 10. miesiąca życia Okres karmienia: 6 tygodni
Liczba miotów rocznie
jeden do trzech
Ciąża:
108 do 111 dni
Loading...