Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Świnka morska Teddy – ceniony na całym świecie towarzysz z pluszowym futerkiem

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Vier Teddy Meerschweinchen.

Teddy to krótkowłosa świnka morska, jednak zwierzęta te nadal wyglądają na bardzo miękkie i puszyste. Wrażenie to tworzą krótkie włosy odstające od ciała i sprawiające, że zwierzę wygląda na większe. Świnki morskie Teddy to gryzonie łatwe w pielęgnacji, o żywym i wyjątkowo uroczym wyglądzie. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić je z podobną świnką morską Rex. Jednak po bliższym przyjrzeniu można zaobserwować wyraźne różnice.

Loading...

Podsumowanie Świnki morskie Teddy

Długość ciała:
od 22 do 35 cm
Waga:
700 do 1800 g
Ubarwienie:
różne dzikie kolory, szylkret z białym lub bez, białe, beżowe, czarne, brązowe i trójkolorowe
Struktura sierści:
Średniej długości, odstająca (amerykańska Teddy), krótka, kędzierzawa (szwajcarska Teddy)
Budowa ciała:
Mocna z szeroką głową
Charakter:
czujny, przyjazny i czuły
Długość życia:
5 do 10 lat
Cechy szczególne:
Gładka sierść na brodzie i brzuchu (oba warianty), nos skierowany ku górze

Pochodzenie rasy Teddy

Oficjalnie świnka morska Teddy pochodzi z USA: pod koniec lat sześćdziesiątych pojawiły się w Kalifornii świnki morskie, których sierść miała gęstszą i drobniejszą strukturę niż u innych krótkowłosych świnek morskich, a dodatkowo tworzyła fale. Te pra-Teddy powstały ze skrzyżowania Rozetek i gładkowłosych świnek morskich. Niezwykły wygląd zyskał wielu miłośników — jednak zwierzęta o nowym typie sierści były początkowo trudne do rozmnażania, gdyż dziedziczenie tej cechy było skomplikowane. Aby odnieść sukces w hodowli rasy Teddy, kojarzono ze sobą nosicieli genu recesywnego. W końcu się udało, dzięki czemu można było stworzyć stabilny trzon hodowlany. W 1978 roku amerykańskie stowarzyszenie hodowców uznało „Teddy” oficjalnie za nową rasę.

Amerykańska świnka morska Teddy – „amerykański prototyp”

Futro amerykańskiej świnki morskiej Teddy jest krótkie i odstaje równomiernie od ciała. Zwierzęta sprawiają wrażenie aksamitnych i miękkich, są jednak także takie, które mają nieco bardziej szorstką sierść. Amerykańskie Teddy występują we wszystkich odmianach kolorystycznych, przy czym najczęstsze są wszelakie dzikie kolory. W przeciwieństwie do innych ras świnek morskich amerykańskie Teddy wydają się krótsze, wrażenie to potęguje stosunkowo szeroki, skierowany ku górze pysk – cecha, która występuję jedynie u świnek morskich Teddy. Niezwykłe są także stosunkowo długie włosy na brzuchu. Amerykańskie Teddy mają na głowie mały, skierowany do przodu grzebień.

Świnka morska ze Szwajcarii – CH-Teddy

W porównaniu do amerykańskich kuzynów szwajcarska świnka morska Teddy ma sierść o długości od 4 do 6 centymetrów, odstającą równomiernie od ciała. Przy tej długości końcówki włosów wyginają się nieco, co nadaje zwierzętom jeszcze bardziej puszysty wygląd. Szczególną cechą szwajcarskich świnek morskich jest wymiana okrywy, podczas której stare włosy wypadają i są zastępowane nowymi. Dlatego czasami zwierzęta sprawiają wrażenie nastroszonych i zaniedbanych – jednak jest to stan, który nie trwa za długo. Zjawisko to zachodzi zasadniczo w pierwszym roku życia zwierząt, u samic dodatkowo bezpośrednio po ciąży. Sierść szwajcarskich świnek morskich Teddy zgodnie ze standardem rasy nie może tworzyć rozet. Podobnie jak w przypadku amerykańskiej świnki morskiej Teddy włosy czuciowe są gładkie. Obie odmiany mają wyraźnie duże, lekko zwisające uszy.

Czy świnki morskie Teddy wykazują charakterystyczne zachowania?

Ogólnie przedstawiciele rasy Teddy uważani są za zwierzęta bystre, które nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi oraz posiadają szczególny talent do zjednywania sobie sympatii ludzi. Są przywiązane, lubią się bawić, mają dużo energii, a przy tym są łagodne. Matki są szczególnie opiekuńcze wobec swego potomstwa. Szwajcarskie Teddy lubią się czasem przejadać, należy więc zwracać uwagę na możliwe pojawiające się problemy z wagą.

Czy świnki morskie Tedddy nadają się dla początkujących hodowców?

Ze względu na krótką sierść świnka morska Teddy nie sprawia właścicielowi większych problemów pielęgnacyjnych i jest – oczywiście pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków i w małej grupie przedstawicieli gatunku – bezproblemowym zwierzęciem domowym. Raz w tygodniu należy starannie szczotkować sierść świnki morskiej, zwłaszcza w okresie wymiany okrywy, w celu usunięcia zgromadzonych między włosami drobinek. Wiszące uszy powinny być również regularnie kontrolowane pod kątem pozostałości brudu i łoju.

Świnki morskie Teddy mogą przebywać zarówno w domu, jak i w zewnętrznej zagrodzie. Ich wymagania dotyczące  hodowli i żywienia nie różnią się od wymagań innych świnek morskich. Podobnie jak wszystkie świnki morskie Teddy nie są odpowiednimi zwierzętami dla najmłodszych. Dla zwierząt defensywnych kontakt fizyczny w czasie przytulania wiąże się z ogromnym stresem. Rasa ta, ze względu na przywiązanie i skłonność do zabawy, jest odpowiednia dla starszych, rozsądniejszych dzieci.

Loading...