Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Spacery ze szczeniakiem — jak wyprowadzać na spacer psiego niemowlaka

25.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Szczeniak szpica japońskiego.

Och, ależ to ekscytujące! Pierwsza wycieczka poza domem, w nowym otoczeniu. Tak wiele wrażeń czeka na szczeniaka na spacerze, tak wiele do odkrycia i zdobycia. Wreszcie może poznać swój rewir. Zwróć uwagę, aby go jednak nie przeciążyć. Lepsze są krótkie, ale częstsze wyjścia z czworonożnym maluchem.

Loading...

Ile spacerować ze szczeniakiem: od czterech do pięciu wyjść dziennie

Z pierwszym spacerem nie można niestety poczekać, aż szczeniak zadomowi się w nowym miejscu zamieszkania, ponieważ szczególnie w pierwszych tygodniach maluch musi często wychodzić na świeże powietrze — aż do pięciu razy dziennie. Także w nocy. Aby ograniczyć stres związany z nowym otoczeniem, wystarczy wychodzić przez pierwsze dni zaledwie kilka kroków przed drzwi. Oczywiście przy założeniu, że jest to odpowiednie miejsce do załatwiania potrzeb. Należy jednak za każdym razem zakładać psu smycz i obrożę lub uprząż. W ten sposób przyzwyczai się do tych akcesoriów i będzie je naturalnie kojarzyć z przyjemnością.

Szczeniak na smyczy: Psich niemowlaków nie należy początkowo spuszczać ze smyczy

Gdy szczeniak już wdroży się w nowe życie, możesz zacząć wychodzić na małe spacery w najbliższe otoczenie. Jak długie powinny być spacery ze szczeniakiem? Na przykład 20 minut na jeden raz w zupełności wystarczy na początek. Dla młodego psa ten czas jest przepełniony ekscytującymi wrażeniami, ponieważ wszystko przeżywa po raz pierwszy. Pokaż psiakowi łąkę, las lub jezioro — ale także ulice i auta. Zasadniczo nie należy go spuszczać ze smyczy, a w szczególności na terenach zamieszkanych. Czworonożne maluchy łatwo wystraszyć, co może się zakończyć nagłą ucieczką. Może to doprowadzić do niebezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i zwierzaka sytuacji.

Relacje mile widziane

Kontakt szczeniaka na spacerze z innymi psami, ludźmi i zwierzętami jest pożądany. Powinien on jednak wiązać się z pozytywnymi doświadczeniami. Im więcej różnych istot żywych szczeniak poznaje, tym bardziej pewny siebie będzie później. Twoim zadaniem jest przy tym zwrócenie uwagi, czy pies nie jest przeciążony podczas spacerów ze względu na ogrom wrażeń. Warto wiedzieć: nie ma czegoś takiego jak automatyczna ochrona szczeniaka. Zsocjalizowane psy będą zachwycone szczeniakiem, ale psy wykazujące problematyczne zachowania mogą go pogryźć. Jeśli szczeniak wchodzi w kontakt z psem, który reaguje nieprzyjaźnie, lepiej zejść mu z drogi. Chodzi o to, aby przekazać swojemu podopiecznemu informację, że na zewnątrz jest fajnie i ciekawie oraz że jest tam wiele rzeczy do odkrycia, tak aby w przyszłości lubił spacery.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować