• Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Ponad 8.000 produktów
  • Program PAYBACK
Trzy Huny w hodowli

Zwierzę ze schroniska

Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia ze schroniska to zarówno wielkoduszny czyn, jak i szansa na poznanie przyjaciela do końca życia. Przygarnięcie dorosłego zwierzęcia z „drugiej ręki” to początek wspólnej przygody, szczególnie jeśli chodzi o psa lub kota. Takie zwierzęta wnoszą do nowego domu swoje własne wyjątkowe historie. Na przykładzie kilku psów ze schroniska pokażemy, jak pomóc takim czworonogom, unikając jednocześnie niemiłych niespodzianek.

Loading...

Pies ze schroniska

Schronisko to miejsce, gdzie wiele psów w każdym możliwym wieku czeka na nowy dom. Większość z nich trafia tu ze względu na zmianę sytuacji życiowej właściciela lub brak odpowiednich warunków, powodem może być na przykład decyzja o rozwodzie lub zmiany w życiu zawodowym. Inne zwierzęta są ofiarami nieprzemyślanych decyzji, dzięki czemu bardzo szybko lądują w schronisku. Oczywiście nie trudno tu również spotkać zwierzęta, które mają za sobą szereg przykrych a nawet traumatycznych doświadczeń i takie, o których wychowanie nikt się nie zatroszczył. Decyzja o podarowaniu jednemu z takich czworonogów nowego domu to bezwarunkowy gest dobroci. Żadne z tych zwierząt nie jest winne swojej trudnej historii, a co więcej każde z nich zasłużyło na drugą szansę.

 

Taka decyzja i wybór psa powinny być jednak dobrze przemyślane. Na właściciela spada w końcu spora odpowiedzialność – zarówno względem psa, jak i otoczenia. Należy liczyć się z tym, że psy ze schroniska mogą potrzebować więcej atencji i pracy nad ich wychowaniem niż pies bez tego typu doświadczeń. Przede wszystkim psy, które mają za sobą trudną przeszłość, mogą być bardziej płochliwe lub agresywne. Takie zwierzęta potrzebują więcej troski i uwagi, a praca z nimi wymaga czasu. Czasem potrzebna jest porada eksperta w zakresie wychowania i tworzenia zdrowej relacji z czworonogiem.

 

 

Prosimy porozmawiać z pracownikami schroniska

Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia, a w szczególności zwierzęcia ze schroniska nie może być podjęta pod wpływem chwili. W tej sytuacji trzeba być pewnym, że jest się gotowym na przyjęcie nowego członka rodziny oraz świadomym wszystkich związanych z tym obowiązków. Chętnym na przyjęcie pod swoje skrzydła czworonoga zaleca się regularne odwiedzanie schroniska i wyprowadzanie tamtejszych psów na spacer, by lepiej poznać ich codzienność. Schronisko chętnie zgodzi się, by przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji, móc spędzić więcej czasu z kilkoma zwierzętami lub tym jednym już upatrzonym. W końcu chodzi o ich przyszły dom, więc decyzja musi być dobrze przemyślana. Warto dopytać pracowników schroniska o szczegóły swojego przyszłego pupila. Im więcej się Państwo dowiedzą, tym łatwiej będzie Wam się do siebie przyzwyczaić.

 

 

Ze schroniska do nowego domu

Jeżeli przyjęli Państwo pod swój dach zwierzę ze schroniska, może minąć kilka dni zanim czworonóg „odtaje”. Prosimy wykorzystać ten czas, aby dać mu dużo miłości i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Nie należy przy tym jednak zapominać, aby od początku wyznaczyć wyraźne granice.

 

Przede wszystkim psy oczekują od Państwa wyraźnych sygnałów, dzięki którym będą mogły orientować się w sytuacji. Uczą się one instrukcji już od pierwszego dnia pobytu w nowym domu i stają się zdezorientowane, gdy te nagle przestają obowiązywać. Powinni być Państwo kochający i pewni siebie, ale przy tym koniecznie konsekwentni.

 

Szczególnie w przypadku psów „z odzysku” obowiązuje następująca zasada: psy te chcą nawiązać bliską i intensywną więź ze swoim człowiekiem, ale tylko wtedy, gdy jest on przewidywalny i niezawodny. Gdy pies zda sobie sprawę, że ma nowego właściciela, i może zostać w nowym domu na zawsze, stanie się Państwa najlepszym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek Państwo mieli.

 

Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje, o których należy pamiętać, zanim zdecydują się Państwo na adopcję zwierzęcia ze schroniska, a w szczególności psa.

O czym pamiętać, decydując się na psa ze schroniska

  1. Cechy charakteru i rodzaje zachowań: czy jest bardziej ruchliwy, czy spokojny, jak często szczeka, czy lubi się bawić, a jeśli tak, jakie są jego ulubione zabawy lub zabawki, czy lubi towarzystwo ludzi, czy może woli samodzielność?
  2. Stopień wyszkolenia: czy daje się prowadzić na smyczy, czy zna podstawowe polecenia i posłusznie na nie reaguje?
  3. Zachowanie względem ludzi lub innych zwierząt: jak zachowuje się względem dzieci, obcych, innych psów/suk czy innych zwierząt?
  4. Skłonności i antypatie: czy pies jest wyjątkowo ruchliwy, lubi pływać, jak zachowuje się podczas jazdy samochodem lub gdy zostaje sam?
  5. Stan zdrowia i nawyki żywieniowe: czy pies jest wykastrowany, czy cierpiał lub cierpi na ciężkie choroby / ma szczególne problemy, czym się żywi, czy ma alergie lub nietolerancje pokarmowe, o których należy pamiętać?

 

W ten sposób mogą Państwo uratować psa ze schroniska

Czy chcieliby Państwo dać psu ze schroniska drugą szansę i nowy dom?
Razem z naszym partnerem, „Tierheimhelden”, połączyliśmy już wiele drużyn w składzie człowiek-zwierzę. Mają Państwo w swoim domu i sercu miejsce dla psiego przyjaciela? Pomożemy Państwu znaleźć w Państwa okolicy oddanego towarzysza.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować