Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Zwierzę ze schroniska – podaruj psu nowy dom

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Trzy Huny w hodowli

Decyzja o przygarnięciu zwierzaka ze schroniska to zarówno gest dobroci, jak i szansa na poznanie przyjaciela do końca życia. Przygarnięcie dorosłego zwierzęcia z „drugiej ręki” to początek wspólnej przygody, szczególnie jeśli chodzi o psa lub kota. Zwierzęta po przejściach, otoczone miłością, wnoszą do nowego domu dużo ciepła i radości.

Loading...

Pies ze schroniska

Schronisko to miejsce, gdzie wiele psów w różnym wieku czeka na nowy dom. Część z nich trafia tu ze względu na zmianę sytuacji życiowej właściciela lub brak odpowiednich warunków. Powodem może być na przykład decyzja o rozwodzie lub zmiany w życiu zawodowym. Inne zwierzęta są ofiarami nieprzemyślanych decyzji, przez co bardzo szybko lądują w schronisku. Oczywiście nie trudno tu również spotkać takie, które mają za sobą szereg przykrych, a nawet traumatycznych doświadczeń. Są także zwierzęta zaniedbane, o których wychowanie nikt się nigdy nie zatroszczył. Decyzja o podarowaniu jednemu z takich czworonogów nowego domu to bezwarunkowy gest dobroci. Żadne z tych zwierząt nie jest winne swojej trudnej historii, a co więcej, każde z nich zasłużyło na drugą szansę.

Decyzja o adopcji oraz wybór psa powinny być dobrze przemyślane. Na właścicielu spoczywać będzie duża odpowiedzialność – zarówno względem zwierzęcia, jak i otoczenia. Należy liczyć się z tym, że psy ze schroniska mogą potrzebować więcej uwagi i trzeba będzie poświęcić więcej czasu na ich wychowanie niż w przypadku psów bez tego typu doświadczeń. Przede wszystkim zwierzęta, które mają za sobą trudną przeszłość, mogą być bardziej płochliwe lub agresywne. Takie psiaki potrzebują więcej troski, a praca z nimi wymaga czasu. Niekiedy potrzebna jest porada eksperta w zakresie wychowania i tworzenia zdrowej relacji z czworonogiem.

Porozmawiaj z pracownikami schroniska

Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia, w szczególności takiego ze schroniska, nie może być podjęta pod wpływem chwili. W takiej sytuacji trzeba być pewnym, że jest się gotowym na przyjęcie nowego członka rodziny oraz świadomym wszystkich związanych z tym obowiązków. Osobom chętnym na przyjęcie pod swoje skrzydła czworonoga, zaleca się wcześniej regularne odwiedzanie schroniska i wyprowadzanie tamtejszych psów na spacer. Schronisko chętnie zgodzi się, by przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji, móc spędzić więcej czasu z kilkoma zwierzętami lub tym jednym już upatrzonym. W końcu chodzi o ich przyszły dom, więc decyzja musi być dobrze przemyślana. Warto dopytać pracowników schroniska o szczegóły dotyczące Twojego przyszłego pupila. Im więcej się dowiesz już na początku, tym łatwiej będzie Wam się do siebie przyzwyczaić.

Ze schroniska do nowego domu

Jeżeli przyjąłeś pod swój dach zwierzę ze schroniska, może minąć dłuższy czas zanim czworonóg się oswoi. Wykorzystaj ten czas, aby dać mu dużo miłości i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Nie należy przy tym jednak zapominać, aby od początku wyznaczyć wyraźne granice.

Przede wszystkim psy oczekują od ludzi wyraźnych sygnałów, dzięki którym będą mogły orientować się w sytuacji. Uczą się one zwyczajów panujących w domu już od pierwszego dnia pobytu i stają się zdezorientowane, gdy te nagle przestają obowiązywać. Powinieneś być kochający i pewny siebie, ale przy tym koniecznie konsekwentny.

Szczególnie w przypadku psów „z odzysku” obowiązuje następująca zasada: chcą one nawiązać bliską i intensywną więź ze swoim człowiekiem, ale tylko wtedy, gdy jest on przewidywalny i niezawodny. Gdy pies zda sobie sprawę z tego, że ma nowego właściciela i może zostać w nowym domu na zawsze, stanie się najlepszym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek miałeś.

Zebraliśmy najważniejsze informacje, o których należy pamiętać, zanim zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska.

Adopcja psa: na co zwrócić uwagę?

  1. Cechy charakteru i rodzaje zachowań: czy jest bardziej ruchliwy, czy spokojny? Jak często szczeka? Czy lubi się bawić, a jeśli tak, jakie są jego ulubione zabawy lub zabawki? Czy lubi towarzystwo ludzi, czy może woli niezależność?
  2. Stopień wyszkolenia: czy daje się prowadzić na smyczy, czy zna podstawowe polecenia i posłusznie na nie reaguje?
  3. Zachowanie względem ludzi lub innych zwierząt: jak zachowuje się względem dzieci, obcych, innych psów/suk czy innych zwierząt?
  4. Skłonności i antypatie: czy pies nie jest nadmiernie ruchliwy? Czy lubi pływać? Jak się zachowuje podczas jazdy samochodem lub gdy zostaje sam?
  5. Stan zdrowia i nawyki żywieniowe: czy pies jest wykastrowany, czy cierpiał lub cierpi na ciężkie choroby lub ma jakieś szczególne problemy? Czym się żywi, czy ma alergie lub nietolerancje pokarmowe, o których należy pamiętać?

 

W ten sposób możesz pomóc zwierzętom ze schroniska

Czy chciałbyś dać psu ze schroniska nowy dom i szansę na lepsze życie? Maxi Zoo współpracuje ze schroniskami w różnych częściach Polski. Po adresem: https://www.maxizoo.pl/wspolnie-dla-zwierzat/schroniska/ znajdziesz listę sklepów oraz wykaz schronisk dla zwierząt, z którymi łączy nas współpraca. W sklepach znajdziesz specjalne pojemniki na dary dla zwierząt. Wspieramy schroniska przekazując pokarm i akcesoria oraz promujemy adopcję wśród naszych klientów. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, chętnie z Tobą porozmawiamy, udzielimy informacji i pomożemy się skontaktować ze schroniskiem.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować