Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Gekon toke/gekon lamparci, nocne zwierzę, odpowiedni dla początkujących

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Nahaufnahme eines Tokkee/ Panthergecko

Toke określany jest mianem gekona lamparciego. Naukowa nazwa to „Gekko gecko”. Toke bardzo często hodowany jest w terrariach. Jest nieskomplikowany w opiece i hodowli oraz prowadzi nocny tryb życia. Toke doskonale nadaje się dla stawiających swoje pierwsze kroki w terrarystyce.

Loading...

Opis i charakterystyka toke

Toke ma mocny korpus i wyraźnie oddzieloną od szyi głowę. Ze względu na swoją nocną aktywność ma dobrze znaną źrenicę szczelinowatą. Nie ma powiek, a jego oczy, jak ma to miejsce w przypadku węży i większości innych gekonów, są chronione przez okulary, które odnawiają się wraz z wylinką.

Jego zielono-szary korpus jest zdobiony dużymi plamkami w kolorze od jasnoczerwonego do pomarańczowego. Jak ma to miejsce w przypadku prawie wszystkich gekonów, toke może zrzucić ogon, gdy jest zagrożony. Toke może osiągnąć całkowitą długość do 35 cm. Z reguły jednak średnia długość wynosi od 20 do 25 cm. Toke jest jednak jednym z największych gatunków gekonów. Jest to drugi co do wielkości gekon z Azji Południowo-Wschodniej.

Zachowanie i sposób życia toke

Gekony toke są nocnymi myśliwymi. W ciągu dnia chowają się w otworach po sęku lub w dziuplach. Nazwa toke pochodzi od dźwięków wydawanych przez zwierzę, które brzmieniem przypominają „toke” – i to tak głośno, jak szczekający pies. Gekony toke potrafią bardzo mocno ugryźć, kiedy chce się je chwycić. Podobnie jak wiele innych gekonów, także toke potrafi poruszać się po pionowych ścianach i sufitach, ponieważ na jego palcach znajdują się specjalne twory (lamellae). W przeciwieństwie do większości pozostałych rodzajów gekonów, toke pielęgnuje swoje potomstwo, tzn. chroni swoje młode, zamiast je zjadać.

Rozpowszechnienie i pochodzenie toke

Ojczyzną gekona toke jest Azja Południowo-Wschodnia. Tam mieszka w tropikalnych lasach deszczowych w pobliżu równika. Gekony toke są hemerofilami, co oznacza, że ​​często można je również spotkać w pobliżu ludzkich domostw. Są tolerowane przez miejscowych, a nawet uważane za talizmany, ponieważ żywią się szkodnikami, tj. komary, małe myszy i muchy.

W jaki sposób odżywia się toke?

Nocą, kiedy toke staje się aktywny, wyrusza na polowanie. Gekony toke są niesamowicie chciwe i każda ilość jedzenia to dla nich za mało. W menu gekona toke znajdują się różnego rodzaju owady, jak np. pająki, świerszcze, koniki polne. Umieszczane w terrarium owady przeznaczone na pokarm powinny być posypywane witaminami.

Toke w terrarium

Gekony toke powinny być zawsze trzymane w parach lub w małych grupach, ale z maksymalnie jednym samcem. Terrarium nie powinno być mniejsze niż przyjmowane wymiary minimalne – ok. 80 x 60 x 100 cm. Zachęcamy do założenia terrarium leśnego – z ziemią jako podłożem oraz gałęziami, roślinami, korą i fragmentami korka do wspinaczki na tylną i boczną ścianę. Należy zawsze zwracać uwagę na zapewnienie stałej wilgotności powietrza, ponieważ dla gekona toke, jako zwierzęcia pochodzącego z lasów deszczowych, jest to niezbędne do życia..

Uwaga dotycząca ochrony gatunkowej

Wiele zwierząt hodowanych w terrariach jest objętych ochroną gatunkową, ponieważ ich populacje na wolności są zagrożone lub mogą być zagrożone w przyszłości. Dlatego handel jest częściowo regulowany przez prawo. Jednak obecnie dostępnych jest wiele zwierząt będących potomstwem hodowanych już zwierząt. Przed zakupem zwierząt należy zapytać, czy konieczne jest przestrzeganie jakichkolwiek specjalnych przepisów prawa.

Loading...