Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Żółw lądowy: hodowla zgodna z potrzebami gatunku na zewnątrz

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Nahaufnahme einer Landschildkröte.

Pod warunkiem zapewnienia hodowli zgodnej z potrzebami gatunku żółwie lądowe mogą dożyć 80 lat. Opieka nad tymi spokojnymi samotnikami nie jest wcale taka trudna.

Loading...

Kto nie lubi patrzeć na te spokojne zwierzęta? Fascynują ich mądre twarze i szykowny pancerz. Żółwie lądowe żyją na naszej planecie od milionów lat, więc były obecne już w czasach dinozaurów. Na całym świecie istnieje ponad 327 gatunków żółwi z około 200 podgatunkami. Szczególnie popularny jest żółw grecki. Ma około 25 centymetrów długości, jest stosunkowo mały i opieka nad nim nie jest zbyt skomplikowana, jeżeli wiedzą Państwo, jakie są jego potrzeby.

Zwierzęta te mogą osiągnąć wiek 80 lat tylko wtedy, gdy są hodowane w sposób odpowiedni do potrzeb gatunku. Żółwie nie mogą być trzymane w terrarium ani w mieszkaniu! „Każdy dzień w środku jest szkodliwy dla zwierzęcia” – mówi weterynarz specjalizujący się w gadach, Kornelis Biron. Głodne światła istoty absolutnie muszą żyć na zewnątrz, w ogrodzonej przestrzeni. Bez promieni UV-B ich ciało nie będzie produkować witaminy D. Zaburzenia w tworzeniu kości mogą występować, jeżeli żółw nie ma wystarczająco dużo słońca i nie ochładza się wystarczająco w nocy.

Hodowla żółwia w ogrodzie

Najlepiej jest trzymać to wędrujące stworzenie w kojcu ogrodowym o powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych. Na każde dodatkowe zwierzę przypada dodatkowe dziesięć metrów kwadratowych. W kojcu pod żadnym pozorem nie może znaleźć się więcej niż jeden samiec, ponieważ panowie walczą ze sobą do krwi. Żółwie lubią się wspinać i kopać. Ogrodzenie kojca powinno uniemożliwiać ucieczkę.

„Środowisko życia powinno być utrzymane w dzikim klimacie” – mówi weterynarz. Idealne są gałęzie, korzenie, kamienie i pagórki. Należy zbudować tunel z płyt chodnikowych, w którym żółw będzie mógł się ukryć. Ważne jest również miejsce do kąpieli. Gliniaste podłoże jest korzystne. Żwir, ściółka lub podłoże z małych kawałków drewna są nieodpowiednie.

Niewielka szklarnia w kojcu sprawia, że ​​przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne także wiosną i jesienią. Ci wegetarianie szczególnie lubią dzikie rośliny, tj. koniczyna, pokrzywa, mniszek lekarski i podagrycznik, i zawsze powinni mieć do dyspozycji siano. Od czasu do czasu można podawać sałatę. W ich menu w ogóle nie ma owoców i warzyw.

Eine Schilkröte.

Hibernacja u żółwi

Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi i nie mogą marznąć. Jesienią ich metabolizm spowalnia, tracą apetyt i stają się apatyczne. Hibernacja między listopadem a marcem jest im bezwzględnie potrzebna!

Żółwia należy umieścić w przygotowanej uprzednio skrzynce, która wyłożona została liśćmi lub wilgotnym mchem, a następnie przenieść ją do nieużywanej lodówki ustawionej na sześć do dziewięciu stopni. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż zimowanie w ogrodzie, gdzie temperatury wahają się lub spokój zakłócają szczury. Raz w tygodniu należy zajrzeć do żółwia, aby upewnić się, że nic się nie dzieje. Należy unikać „czasu przejściowego” w terrarium! Przy pierwszych promieniach słońca skrzynkę należy przenieść do kojca. Wkrótce żółw powróci do życia i zacznie znowu okrążać swoje terytorium…

Loading...