Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Akwarium słonowodne: Fascynujący podwodny świat

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Aufnahme eines Aquariums.

Akwarium morskie jest domem dla fascynującego podwodnego świata o imponującej bioróżnorodności. Jednak w porównaniu do akwarium słodkowodnego, akwarium morskie jest często większe, bardziej wymagające w utrzymaniu, a koszty związane z jego posiadaniem są znacznie wyższe. Dotyczy to nie tylko kosztów zakupu, ale także wydatków na oświetlenie, dodatkowe filtry, pompy i inne akcesoria. Interesuje akwarium morskie? W takim przypadku zaleca się dokładnie zaplanować zakup i z wyprzedzeniem oszacować koszty. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.

Loading...

Koszt zakupu akwarium morskiego

Akwarium morskie o pojemności 200 litrów kosztuje ok. 1800 euro, zbiornik 400-litrowy ok. 2800 euro. Bardzo duże akwarium morskie o pojemności ok. 1000 litrów może kosztować w granicach 10 000 euro.

Koszt akcesoriów do akwarium morskiego

Zasadniczo akwaria ze słoną wodą potrzebują więcej światła niż akwaria ze słodką wodą. W przypadku niektórych akwariów morskich wstępne oświetlenie zostało już uwzględnione. Oprócz świetlówek w akwarystyce morskiej często stosuje się lampy halogenowe lub lampy metalohalogenkowe LED (lampy HQI). Oprócz pompy filtrującej wodę do kontroli przepływu wody wymagana jest dodatkowa pompa. Odpieniacz białek jest również ważny, ponieważ usuwa on z wody odpady organiczne i substancje, tj. kwas moczowy lub aminokwasy.

Obliczenie kosztów energii elektrycznej dla akwarium morskiego

Ogólnie rzecz biorąc, technologia ta nie jest tania, ale nie jest też szczególnie droga. Poszczególne komponenty generują jednak bieżące koszty ze względu na zużycie energii elektrycznej. Jako ogólną zasadę obliczania kosztów energii elektrycznej można użyć następującego wzoru dla każdego akcesorium technicznego i zsumować wyniki:

Roczny koszt energii elektrycznej = godziny pracy dziennie x 365 x moc [kilowat] x cena za kilowatogodzinę

Ogólna lista zakupów do akwarium morskiego:

  • System filtrów
  • Pompa do wody z filtrem
  • Pompa strumieniowa
  • Odpieniacz białek
  • Oświetlenie
  • Gumowa podkładka
  • termometr
  • Ogrzewanie
  • Podłoże (żwir czy piasek)
  • Żywa skała czy skała rafowa
  • Koralowce
  • Specjalna sól morska
Eine Nahaufnahme eines Clownfish.

Bezpieczny zakup żywej skały

Żywa skała lub skała rafowa jest domem dla pożytecznych bakterii i glonów, które filtrują wodę, a tym samym pomagają utrzymać odpowiednią jakość wody. Żywej skały nie powinno zatem zabraknąć w żadnym akwarium morskim. Jeżeli żywa skała ma nieprzyjemny zapach, najlepiej trzymać się do niej z daleka. Świeża żywa skała zawsze emanuje przyjemnym zapachem morza. Oprócz miłych niespodzianek, tj. ukwiały czy koralowce, może ona skrywać również nieproszonych gości – jak uciążliwe ukwiały z rodzaju Aiptasia czy wieloszczety zwane bobbit. Alternatywnie można zaopatrzyć się w żywą skałę pochodzącą ze specjalnej hodowli lub skałę ożywioną

Akwarium morskie – co warto wiedzieć o okresie rozruchu

Po zakończeniu urządzania akwarium i dodaniu niezbędnej ilości soli do wody, lokatorzy niestety nie mogą się jeszcze wprowadzić. Akwarium morskie wymaga około czterotygodniowej fazy rozruchu. W tym czasie aklimatyzuje się skała rafowa i tworzą się bakterie – w skrócie: akwarium rozwija swoje siedlisko biologiczne. W celu skrócenia fazy rozruchu możliwe jest „zaszczepienie” akwarium. Na przykład można w tym celu użyć kompletnego zestawu suplementów, który przeznaczony jest do zapewnienia pełnego biologicznego dojrzewania akwarium rafowego. Po zakończeniu fazy rozruchu do akwarium w pierwszej kolejności powinny wprowadzić się ślimaki i krabiki, które w naturalny sposób hamują rozwój glonów i poprawiają jakość wody.

Pielęgnacja akwariów morskich  

Akwarium morskie to zamknięty system, który prawie sam się czyści. Generalnie obowiązuje następująca zasada: Im większe akwarium, tym łatwiej o nie dbać. Wartości wody, tj. azotany, gęstość soli, fosforany i wapń powinny być zwykle sprawdzane co tydzień. Zawartość magnezu należy sprawdzać raz w miesiącu. Oprócz karmienia należy codziennie opróżniać odpieniacz białek, utrzymywać szyby w czystości i ogólnie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.

Oczywiście zakres wymaganej opieki zależy również od mieszkańców akwarium. Niektóre gatunki, tj. głodne wapnia koralowce SPS i LPS, są niezwykle wymagające. Rytuały pielęgnacyjne są z reguły szybko internalizowane. W ramach podziękowania akwarystyka morska, jako nowe hobby, będzie codziennie nagradzać olśniewającym i fascynującym podwodnym życiem.

Loading...