Bojownik syjamski (Betta splendens)

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Siamnesischen Kampffisches.

Bojownik syjamski (Betta splendens) ma wszelkie prawo do swojej nazwy, ponieważ samce zaciekle walczyły między sobą tak długo, aż na polu walki został tylko zwycięzca. W odpowiednim towarzystwie jest jednak bardzo pokojowo nastawionym zwierzęciem. Ten gatunek ryb jest szczególnie popularny ze względu na piękny wygląd i wspaniałe ubarwienie osobników męskich. Betta splendens – posługując się jego nazwą naukową – jest przedstawicielem podrządu błędnikowców, tj. ryb, które za pomocą narządu błędnikowego zwanego labiryntem są również w stanie oddychać dodatkowo normalnym powietrzem.

Samotnik w zbiorniku wielogatunkowym – bojownik syjamski

Bojownik syjamski to prawdziwy samotnik. Pod żadnym pozorem nie należy trzymać w jednym zbiorniku dwóch samców tego gatunku ryb! W przeciwnym razie walczyłyby one tak długo, dopóki słabsze zwierzę nie umrze – ryba ta jest niestety zmuszana do udziału w pokazowych walkach bojowników. Samce ryb bojowych powinny być trzymane same lub co najwyżej z kilkoma bezkręgowcami lub małymi sumami. Bojownik cały czas kontroluje inne ryby pod kątem potencjalnych zagrożeń dla swojego terytorium i dlatego jest zestresowany. Jeżeli jest hodowany w pojedynkę, często leży na boku w roślinach i odpoczywa – takiego zachowania nigdy nie można zaobserwować, kiedy bojownik znajduje się w towarzystwie.

Środowisko zapewniające dobre samopoczucie bojownika syjamskiego

Mając na uwadze fakt, że Betta splendens oryginalnie zamieszkuje stojące lub bardzo wolno płynące wody, nie lubi on prądów także w akwarium. Do hodowli pojedynczego bojownika syjamskiego idealnie nadaje się zbiornik o pojemności 54 l lub większy – jeżeli zdecydują się Państwo na parę, zbiornik powinien mieć przynajmniej 100 l. Należy koniecznie upewnić się, że woda jest odpowiednio ciepła, a jej poziom nie musi przekraczać 30 cm, ponieważ ten przedstawiciel labiryntowatych podpływa pod powierzchnię wody, aby złapać oddech. Ponadto bojownik syjamski potrzebuje bujnej roślinności pod powierzchnią. W przypadku ryb bojowych to raczej samiczki gonią samczyków. Kiedy samczyk znajdzie w akwarium spokojne miejsce, zacznie przy powierzchni wody budować gniazdo z piany. W nim samiczka złoży jaja, których następnie będzie pilnował samczyk.

Bojownik syjamski uwielbia mięsne przysmaki

Jeżeli zapewnią Państwo swojemu bojownikowi syjamskiemu takie środowisko życia i będą go Państwo regularnie karmić robakami, kiełżami i larwami owadów w postaci karmy żywej i karmy mrożonej, jak również granulatu, zdecydowanie będzie on się bardzo dobrze czuł w Państwa akwarium. Większość osobników hodowlanych osiąga wiek od dwóch do trzech lat. W wyjątkowych przypadkach piękne bojowniki mogą dożyć w akwarium nawet czterech lat.

PodsumowanieBojownik syjamski

Pochodzenie:
Azja Południowo-Wschodnia
Długość ciała:
5–7 cm
Temperatura wody:
24 do 30°C
Wielkość zbiornika:
min. 54 l
Długość życia:
ok. 3 lat
Hodowla:
jako indywidualny osobnik, od 100 l ewentualnie również w parze