Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Prawidłowa hodowla aksolotla w akwarium

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Aksolotl pływający w akwarium obok roślin wodnych

Aksolotl to prastary gatunek płaza ogoniastego, który wywodzi się z Meksyku. Z wyglądu ten przedstawiciel ambystomowatych przypomina larwy traszki. Do pływania używa on ogona w kształcie wiosła. Jego szyję zdobią wyrostki skrzelowe, które poruszają się w wodzie niczym małe drzewka na wietrze. Jeżeli będą Państwo mieli na uwadze kilka szczególnych cech aksolotla, hodowla tych przedziwnych zwierząt da Państwu wiele radości.

Loading...

Relaksujące temperatury w chłodnej wodzie

Aby aksolotl czuł się dobrze w swoim akwarium, ważne jest przestrzeganie limitów temperatury. Najbardziej komfortowo czuje się on w wodzie o temperaturze od 12 do 20 stopni Celsjusza. Doświadczanie przez dłuższy czas temperatur przekraczających 23°C może być dla niego szkodliwe. Dodatkowe ciepło oznacza dla tych niewymagających istot stres i sprawia, że są one podatne na choroby. Wprawdzie aksolotl jest w stanie znieść krótkotrwałe przebywanie w temperaturze przekraczającej 22°C, ale ważne jest, aby za pomocą odpowiedniej chłodziarki lub zamrożonych butelek z wodą szybko ponownie obniżyć temperaturę. Oczywiście bezpieczniejsze są działające automatycznie przepływowe systemy chłodzenia przeznaczone do akwariów. Systemy wentylacyjna mogą obniżyć temperaturę o 2-4°C.

W zimniejszych wodach aksolotl pozostaje w stanie hibernacji – i czeka na poprawę warunków. Jeżeli temperatura nie spadnie poniżej 2°C, okres hibernacji powinien przetrwać bez szwanku.

Ostrożnie podczas socjalizacji

Jeżeli chcą Państwo hodować aksolotla w jednym zbiorniku razem z innymi gatunkami, powinni Państwo wcześniej zaczerpnąć informacji na temat odpowiednich współmieszkańców. W przypadku większości gatunków obowiązuje jedna zasada: zjadasz lub zostajesz zjedzony. Ten osiągający 30 cm długości ciała drapieżnik atakujący z zaskoczenia nie dba o to, jak duzi są jego rywale w zbiorniku. Jeżeli nadal chcą Państwo hodować swojego aksolotla wspólnie z przedstawicielami innych gatunków, należy ograniczyć towarzystwo do ślimaków i gupików. Zasadniczo odradza się hodowanie aksolotla wspólnie z rybami, ponieważ mogą one być nosicielami niewidocznych pasożytów, które mogą wyrządzić aksolotlowi znaczną krzywdę.

Kiedy można rozpocząć hodowlę?

Młode zwierzęta osiągają dojrzałość płciową w wieku 12 – 24 miesięcy. W przypadku odchowu młodych zwierząt w akwarium nie powinno przebywać zbyt wielu osobników, ponieważ szukając pożywienia, zwierzęta mogłyby się wzajemnie gryźć. Pod warunkiem zapewnienia hodowli zgodnej z potrzebami gatunku aksolotl może osiągnąć wiek 20 lat, a nawet go przekroczyć.

Gęsta roślinność w zbiorniku

W zbiorniku o wymiarach co najmniej 100 x 50 x 50 cm (długość x szerokość x wysokość) można umieścić maksymalnie cztery dorosłe aksolotle. Ucieszą się one przy tym z roślin zimnowodnych, ponieważ nie przepadają za zbyt jasnym światłem i chętnie chowają się w przytulnych kryjówkach. Obowiązkowy jest system filtrów, który wykorzystuje bakterie filtracyjne, aby utrzymać wartości wody na stabilnym poziomie.

Smacznego!

Aksolotle są czystymi mięsożercami – do codziennego żywienia nadają się dżdżownice, rureczniki, kiełże oraz podobne owady w stanie zamrożonym lub jako żywy pokarm. Pokarm lub granulki dla aksolotla są specjalnie dostosowane do potrzeb aksolotli, a dzięki wysokiej zawartości ryb, krewetek i naturalnego błonnika stanowią zbilansowaną karmę. Rytm karmienia należy dostosować odpowiednio do ilości pokarmu i wieku zwierzęcia. Zasadniczo dorosłego aksolotla można karmić co dwa do trzech dni.

Ilość pokarmu ustala się na podstawie długości ciała: Aksolotl o długości nieprzekraczającej 12 cm powinien być karmiony codziennie. Zwierzęta o długości do 16 cm powinien być karmiony co dwa dni. Jeżeli aksolotl mierzy 18 cm lub więcej, zwierzę powinno być karmione co trzy do czterech dni.

Uwaga na zagrażające życiu podłoże!

Aksolotl pobiera pokarm z podłoża i w związku z tym połyka także jego fragmenty. Aby w procesie trawienia nie zostały wchłonięte żadne substancje szkodliwe, należy zapewnić zwierzęciu nieprzetworzony piasek. Zarówno piasek, jak i zaokrąglony i niebarwiony żwir naturalny idealnie nadają się do zbiornika przeznaczonego dla aksolotla. Wielkość ziaren piasku powinna wynosić od 1 do 3 mm, aby uniknąć u zwierząt zaparć.

Chemikalia – zakaz wstępu!

W zbiorniku, w którym przebywa aksolotl, zdecydowanie nie ma miejsca na chemię. Aby osiągnąć optymalne wartości wody, zbiornik powinien być „hartowany” przez dwa do trzech tygodni. Wartość azotynów musi być stała i wynosić zero zanim do zbiornika będą mogły wprowadzić się zwierzęta. W przeciwnym razie aksolotl może ucierpieć, a nawet stracić życie. Jeżeli po upływie tego czasu test wody nadal wykaże obecność azotynów, wskazane jest przedłużenie okresu dostosowywania.

Ważne wartości wody w zbiorniku zamieszkałym przez aksolotla:

  • Zawartość azotynów: 0 mg/l
  • Zawartość amoniaku: mniej niż 0,2 mg/l
  • Zawartość azotanów: optymalna do 25 mg/l, maksymalnie 40 mg/l
  • Twardość węglanowa: ok. 80 procent twardości całkowitej
  • Optymalna wartość pH od 7 do 7,5 (możliwe od 6,5 do 8)
Loading...