Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Mieczyk Hellera – hodowla, odmiany i rozmnażanie mieczyka ryby

03.07.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Schwertträgerfisch

Mieczyk Hellera to popularna rybka akwariowa, ceniona przez akwarystów za niewielkie wymagania, atrakcyjny wygląd i łatwość rozmnażania. Choć w naturze jej ubarwienie jest dość stonowane, tak odmiany hodowlane zaskakują różnorodnością i intensywnością kolorów. Dowiedz się, jak powinno wyglądać idealne akwarium dla mieczyków, czym je karmić i z jakimi rybami można je trzymać.

Loading...

Charakterystyka mieczyka Hellera

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba żyworodna z rzędu karpieńcokształtnych, zaliczana do rodziny piękniczkowatych. Blisko spokrewniona jest ze zmienniakiem plamistym – to właśnie krzyżówki z tym gatunkiem sprawiły, że obecnie cieszyć można oko jej wieloma atrakcyjnymi odmianami.

Mieczyk ryba - występowanie

Mieczyk to gatunek ryb wywodzący się z Ameryki Środkowej. Naturalnym środowiskiem jego bytowania były pierwotnie wyłącznie słodkie wody Meksyku, Gwatemali czy Hondurasu. Obecnie, ze względu na niezwykłe zróżnicowanie budowy i ubarwienia, różne hodowlane odmiany mieczyka Hellera stały się popularnymi rybami akwariowymi.

Jak wyglądają mieczyki rybki?

Mieczyk Hellera to niewielka rybka o smukłym, wydłużonym ciele. Charakterystycznym wyróżnikiem gatunku jest ogon – wydłużony w dolnej części, przypomina kształtem miecz.

W naturze mieczyki ryby nie mają intensywnego koloru, są szarozielone, a tym, co najbardziej je zdobi, jest charakterystyczna, karminowa linia boczna, biegnąca od głowy do końca płetwy ogonowej. Nie są również zbyt duże – dorosłe osobniki dorastają maksymalnie do 3 cm.

Hodowlane odmiany rybek mieczyka są z kolei nie tylko większe, ale i znacznie bardziej kolorowe. Samice osiągają długość ciała wynoszącą 12 cm, podczas gdy samce są wyraźnie mniejsze i mierzą ok. 8 cm. Niektóre osobniki mieczyka mierzyć mogą nawet 18 cm.

Mieczyki ryby samiec i samica – jak je odróżnić?

Pewnego rodzaju osobliwością w przypadku mieczyka Hellera jest to, że wszystkie, niedojrzałe płciowo ryby, mają taki sam wygląd i przypominają samiczki. Momentem rozstrzygającym jest okres dojrzewania – dopiero po tym czasie można zweryfikować, który mieczyk ryba to samica, a który samiec.

Rozróżnienie dojrzałych osobników nie jest trudne – nawet oko mało doświadczonego akwarysty dostrzeże charakterystyczne cechy, wskazujące na daną płeć. Samce mieczyka rozpoznać można po gonopodium oraz wydłużonej w dolnej części płetwie ogonowej. Samice wspomnianych cech nie mają – są też bardziej zaokrąglone i wyraźnie większe.

Zachowanie i tryb życia mieczyków

Mieczyki to ryby typowo stadne, bytujące w środkowym piętrze zbiornika. Są towarzyskie i łagodne, bardzo ruchliwe i żywotne. Uwielbiają pływać w grupie, przez co wymagają zapewnienia sporej ilości przestrzeni w domowym akwarium.

Ryby mieczyki odznaczają się silnym instynktem terytorialnym. Zwłaszcza w przypadku samców widoczna może być rywalizacja o rewir i samice. Wobec innych gatunków ryb, mieczyki nie wykazują zachowań agresywnych – zwykle bardzo dobrze tolerują ich obecność. Są jednak uwrażliwione na zapach krwi, która potrafi rozbudzić drzemiący w nich instynkt łowiecki i wywołać atak na zranionego osobnika.

Mieczyki rybki odmiany

Mieczyki Hellera występują w wielu zróżnicowanych odmianach hodowlanych. Różne warianty kolorystyczne uzyskane zostały poprzez kierunkową selekcję oraz krzyżowanie mieczyków z blisko spokrewnionym zmienniakiem plamistym.

Wywodzące się od dzikiego mieczyka odmiany hodowlane różnią się między sobą pod względem wybarwienia, jak i samego kształtu płetw. Do najbardziej popularnych odmian rybek mieczyków zaliczają się:

  • Mieczyk zielony – naturalna odmiana mieczyka Hellera o szarozielonym kolorze i połyskującym pasie bocznym z karminową linią.
  • Mieczyk czerwony – jeden z najbardziej znanych i lubianych wariantów kolorystycznych, różniący się w obrębie odmiany intensywnością czerwieni.
  • Mieczyk pomarańczowy – druga, obok mieczyka czerwonego, popularna odmiana w obrębie gatunku o jednolitym zabarwieniu na całym ciele.
  • Mieczyk berliński – wyjątkowo charakterystyczna odmiana mieczyka: wybarwiona na czerwono/pomarańczowo ryba pokryta jest punktowo czarnymi plamami.
  • Mieczyk czarny – mieczyki ryby w całości wybarwione na czarno z połyskującymi srebrzyście łuskami.
  • Mieczyk koi – znany również jako mieczyk kohaku, przypominający pod względem wybarwienia ozdobne karpie koi.
  • Mieczyk wagtail – tak zwana odmiana welonowa, wyróżniająca się efektowną, rozłożystą płetwą grzbietową.
  • Mieczyk tuxedo – brzuch i grzbiet rybek są pomarańczowe/czerwone, z kolei środkową część ciała pokrywa szeroki, czarny pas.

Hodowla mieczyka Hellera

Mieczyki to ryby wytrzymałe i mało wymagające, które dobrze poradzą sobie nawet w mniej sprzyjającym środowisku. Warto jednak przyłożyć się do ich hodowli – otoczone odpowiednią opieką odwdzięczą się wspaniałym wybarwieniem i będą cieszyły oko przez długi czas. Aby stworzyć w domowym zaciszu jak najbardziej przyjazne podwodne królestwo dla mieczyków, pod uwagę warto wziąć przede wszystkim ich naturalne potrzeby gatunkowe.

Ryby mieczyki – podstawowe wymagania

W naturalnym środowisku mieczyki rybki bytują w nieco cieplejszych, słodkich wodach płynących. Z tego względu, optymalne warunki, zalecane przy domowej hodowli mieczyka Hellera, niezależnie od odmiany to:

  • temperatura: 22 – 25°C
  • twardość wody: 6–25°n
  • ph wody: 7.0 – 8.0

Jakie akwarium dla mieczyka?

Mieczyki Hellera, niezależnie od odmiany, choć poruszają się w stadzie, wymagają zapewnienia sporej ilości przestrzeni. Umieszczone w zbyt małym akwarium nie mają możliwości zaspokojenia przypisanych gatunkowi potrzeb, przez co stają się osowiałe i karłowacieją.

W zależności od planowanej liczby mieczyków w akwarium, zalecana będzie jednak inna wielkość zbiornika. Dla 2 – 3 osobników sprawdzić się mogą mniejsze akwaria dla ryb o pojemności 60 – 80 litrów. Nieco większe grupy potrzebować będą minimum 100 litrowego zbiornika, z kolei większe, efektownie prezentujące się ławice – 150 litrowego lub większego akwarium. Aby zapobiec wyskakiwaniu mieczyków z akwarium, warto dodatkowo zabezpieczyć je szklaną pokrywą.

Projektując podwodną przestrzeń dla mieczyków, należy zadbać nie tylko o odpowiednią ilość dostępnej przestrzeni do pływania, ale i należyte warunki środowiskowe. Podstawa to dobre napowietrzenie, filtracja i oświetlenie do akwarium. W celu utrzymania optymalnej temperatury, przydadzą się mogą grzałki z termostatem. Do utrzymania czystości i odpowiednich parametrów wody, sprawdzą się specjalne preparaty do pielęgnacji akwarium.

Z uwagi na fakt, że mieczyki to gatunek dość terytorialny, niezbędne są także kryjówki – stworzyć je można poprzez gęste obsadzenie zbiornika roślinnością oraz różnego typu ozdoby do akwarium.

Jaki pokarm dla mieczyka?

Mieczyki to ryby wszystkożerne, które nie mają specjalnych wymagań, co do żywienia. W naturze podstawę ich diety stanowią drobne skorupiaki morskie, owady oraz glony. W warunkach domowych można im podawać różnego typu pokarmy dla rybek, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Istotna jest również dbanie o różnorodność diety – zapewni to dobre odżywienie rybek i ich wybarwienie.

Mieczyki zadowolą się pokarmem suchym w różnej formie – płatkami, pałeczkami, granulatem czy tabletkami. Chętnie zjedzą również pokarm żywy, mrożony czy liofilizowany pochodzenia zwierzęcego: krewetki, dafnie, artemie, kryl, wodzień. Nie pogardzą także wodorostami, sałatą czy szpinakiem.

Mieczyki rybki zaleca się karmić wielokrotnie w ciągu dnia mniejszą ilością pokarmu. Ryby są łakome – nie można ich jednak przekarmiać.

Rozmnażanie mieczyka Hellera

Mieczyk Hellera to jeden z łatwiejszych w rozmnażaniu gatunków w domowej hodowli. Ryby te należą do żyworodnych. W czasie tarła samicy nie składają ikry, lecz zostają zapłodnione wewnętrznie przez samce poprzez gonopodium, narządu kopulacyjnego powstałego z przekształconej płetwy odbytowej. Zapłodnione jaja rozwijają się w jajowodzie samicy mieczyka przez okres około 5 – 6 tygodni. Po tym czasie, narybek mieczyka rodzi się już ukształtowany i jest zdolny do samodzielnego życia. Trzeba dodać, że w czasie pierwszego tarła jedna samica jest w stanie urodzić nawet do 250 osobników.

W związku z ryzykiem zjedzenia narybku mieczyka przez dorosłe osobniki, tuż przed zbliżającym się porodem należy odłowić samicę i umieścić ją w osobnym zbiorniku. Najlepiej sprawdzają się do tego dedykowane kotniki dla rybek, wyposażone w niewielkie otwory, które zapewniają samicy dogodne warunki w czasie porodu i odpowiednio zabezpieczają narybek.

Mieczyk Hellera - najczęściej zadawane pytania

Czy mieczyk jest agresywny?

Mieczyki są zwykle łagodne i nie wykazują zachowań agresywnych w stosunku do innych gatunków. Drzemiący w nich instynkt łowiecki może jednak rozbudzić zapach krwi. W momencie, gdy w akwarium znajdzie się ranna ryba, mieczyki z dużym prawdopodobieństwem zaczną za nią pływać i będą ją podskubywać. Samce mieczyka mogą być jednak agresywne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku.

Ile lat żyje ryba mieczyk?

Jak przystało na przedstawiciela rodziny piękniczkowatych, mieczyk ryba jest nie tylko stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ale także wytrzymała. Średnia długość jej życia wynosi w granicach 4 – 5 lat.

Ile mieczyków w akwarium?

Mieczyki Hellera to typowo stadne rybki akwariowe, które zaleca się trzymać w grupach. W zależności od pojemości zbiornika, liczba mieczyków w akwarium może być różna. Można zwrócić uwagę na płeć rybek. Aby uniknąć rywalizacji o samice i rewir pomiędzy samcami, zaleca się trzymanie ryb mieczyków w haremie (jeden samiec, kilka samic) lub grup wyłącznie jednej płci.

Z jakimi rybami może być mieczyk?

Mieczyki Hellera stosunkowo dobrze tolerują towarzystwo innych ryb. Z powodzeniem trzymać je można z gupikami, pielęgnicami, molinezjami czy też z innymi karpieńcokształtnymi lub różnymi gatunkami dennymi.

Ile litrów potrzebuje mieczyk?

Mieczyki to rybki ruchliwe, potrzebujące większej przestrzeni. Dla 2 – 3 sztuk wystarczy z reguły akwarium 60 – 80 litrowe, natomiast dla większych grup zaleca się zbiornik o minimum 100 litrowej pojemności.

Ile kosztuje ryba mieczyk?

Mieczyk Hellera nie należy do drogich gatunków rybek akwariowych. W większości sklepów zoologicznych za jednego osobnika dorosłego zwykle zapłacić trzeba od kilku do kilkunastu złotych. Cena niszowych odmian może być jednak wyższa.

Czy mieczyki zjadają swój narybek?

Mieczyki rybki mają tendencję do zachowań kanibalistycznych i zjadania swojego (i nie tylko) potomstwa. Aby uchronić narybek mieczyka, należy go więc odseparować od osobników dorosłych na pewien czas. W zadaniu tym pomogą kotniki dla rybek – specjalne klatki, w których jeszcze nie w pełni wykształcone, młode ryby mogą bezpiecznie przebywać do momentu osiągnięcia dorosłości.

Mieczyk Hellera to atrakcyjny gatunek rybek akwariowych, polecany w szczególności dla początkujących akwarystów. Mnogość i zróżnicowanie dostępnych odmian potrafią jednak zachwycić i doświadczonych miłośników podwodnego królestwa.

Biorąc pod uwagę odpowiednie urządzanie akwarium oraz wybór pokarmu, mieczyki ryby nie są specjalnie wymagające, warto jednak zapewnić im jak najlepsze warunki. O jednym warto pamiętać – rybki potrzebują mnóstwo przestrzeni. Duże zbiorniki dla ryb, niezbędne do nich wyposażenie oraz pozostałe rzeczy do akwarium znajdziesz w sklepie Maxi Zoo.

Źródło

Loading...