Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) – sportowiec w akwarium

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Schwertträger Fisch.

Mieczyk w pełni zasługuje na swoją nazwę: na dolnej części płetwy ogonowej samce posiadają długi, prosty wyrostek, który wyglądem przypomina miecz. Mieczyk zalicza się do żyworodnych karpieńcokształtnych i jest blisko spokrewniony ze zmienniakiem plamistym. Pierwotnie wywodzi się on z meksykańskich rzek. Obecnie, ze względu na niezwykłe zróżnicowanie budowy i ubarwienia, różne formy hodowlane mieczyka są popularnymi rybami akwariowymi.

Loading...

Zróżnicowane kształty i ubarwienie

W swojej pierwotnej formie samice mieczyka osiągają długość ciała wynoszącą 12 cm, podczas gdy samce są znacznie mniejsze i mierzą ok. 8 cm. Dzięki wieloletnim próbom krzyżowania dzisiaj wzbogacają podwodny świat akwarium szeroką gamą barw, kształtów i rozmiarów.

Piękne rezultaty licznych krzyżówek

W swojej pierwotnej formie mieczyk jest brązowo-zielony. I tak na przykład krzyżówka mieczyka z blisko spokrewnionym zmienniakiem plamistym pozwala uzyskać piękne czerwone ubarwienie. Z innych krzyżówek powstają zielone mieczyki z czarnym wzorem na płetwach oraz posiadający wspaniałe płetwy mieczyk simpson – pośród wielu, wielu innych.

Rozwój cech płciowych

Osobliwością w przypadku mieczyka jest to, że wszystkie ryby po narodzinach wyglądają jak samiczki. Wszystkie młode ryby mają dokładnie taki sam wygląd. Dopiero w okresie dojrzewania okazuje się, czy mamy do czynienia z płodnymi samicami, czy też ich cechy płciowe wskazują na samców. Dojrzałymi płciowo samcami stają się one jednak dopiero wówczas, gdy przez pewien czas żyją wspólnie z dojrzałymi płciowo samicami. Jeżeli dojdzie do krycia i narodzin młodych, rodzice chętnie zjadają swoje potomstwo. Zatem jeżeli chcą Państwo długo cieszyć się młodym narybkiem, należy umieścić młode w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do odchowu.

Wystarczająca przestrzeń dla dobrego samopoczucia

Biorąc pod uwagę odpowiednie urządzanie akwarium oraz wybór pokarmu, mieczyki nie są specjalnie wymagające. Potrzebują one przede wszystkim jednego: dużo przestrzeni! Ci zapaleni pływacy absolutnie nie znają umiaru i zajadle bronią swojego terytorium. W szczególności samce bywają czasem agresywne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku lub swoich krewniaków, jak np. zmienniaka plamistego. Wymogiem, jaki należy spełnić, aby móc hodować kilka stad w jednym zbiorniku lub wspólnie z pielęgnicami, jest zapewnienie wystarczająco dużego akwarium, które może zostać podzielone na kilka obszarów. Aby uniemożliwić tej wysportowanej rybie wyskakiwanie z akwarium, należy dodatkowo zabezpieczyć je szklaną pokrywą.

Loading...