Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Poufna wskazówka: fretki są ciekawskie, sprytne i przymilne

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Frettchen schaut zwischen zwei Steinen hervor.

Fretki stają się przymilne i oswojone, a obserwowanie tych kochanych małych zwierzątek to czysta przyjemność: to żywiołowe drapieżniki, które zyskują coraz więcej fanów jako zwierzęta domowe. Powiemy Ci, na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o hodowlę.

Loading...

Ciekawskie fretki nie chcą być same

Po pierwsze: zdecydowanie trzeba przygarnąć dwie fretki — jedna czułaby się samotna. Fretki lubią się bawić i potrzebują do tego innego przedstawiciela własnego gatunku. Niewykastrowane samce często nie dogadują się jednak zbyt dobrze. Fretki są z natury ciekawskie, aktywne i żądne przygód, ale również gryzą, gdy coś im nie odpowiada. Nie nadają się jako zwierzęta klatkowe, ponieważ mają ogromną potrzebę ruchu i w ciągu dnia potrzebują kilkugodzinnych wędrówek. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kotów, te małe zwierzęta są aktywne o zmierzchu i w nocy.

Fretki wydzielają silny zapach

Każdy, kto chciałby mieszkać pod jednym dachem z fretką jako swoim zwierzęciem domowym, powinien wiedzieć jedno: fretki wydzielają bardzo silny zapach. Pochodzi on z tzw. gruczołów zapachowych, które znajdują się w okolicy odbytu. Specyficzny zapach ciała fretki jest szczególnie intensywny u samców. Wydzielina pochodząca z gruczołów odbytowych jest zwykle uwalniana w razie niebezpieczeństwa i służy do komunikacji lub sygnalizowania niezadowolenia, dlatego usunięcie tych gruczołów jest zabronione zgodnie z postanowieniami określonymi w § 6 ust. 1 Niemieckiej ustawy o dobrostanie zwierząt.

Hodowla z psem i kotem pod jednym dachem

Jeżeli masz już psa lub kota, zwykle nie ma problemu z przyzwyczajeniem zwierząt domowych do fretki. Uważaj na inne małe zwierzęta, tj. świnki morskie, króliki czy szczury: fretki to drapieżniki.

Obowiązkowo zapewnij swoim małym podopiecznym wystarczająco duży kojec, ponieważ lubią one uprawiać gimnastykę. Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii dla Ochrony Zwierząt zaleca, aby wybieg dla pary fretek miał powierzchnię około 6 m² i minimalną wysokość 1,5 m². Na każde dodatkowe zwierzę należy udostępnić dodatkowy 1 m² powierzchni. Wyposaż domek w kilka pięter, aby Twoje zwierzęta czuły się komfortowo. Kamienie i korzenie drzew są również używane do dzielenia przestrzeni. Musisz także zapewnić zwierzętom co najmniej jedną kuwetę (fretki bardzo dobrze szybko uczą się zachowania czystości w domu), miski, butelka do picia i kilka skrzynek do spania. Aby zaspokoić wielką potrzebę zabawy i ćwiczeń, zawsze zapewnij swoim pupilom coś, co zapewni im zajęcie. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład zabawki dla psów i kotów. Nawiasem mówiąc, przy wysokich temperaturach zwierzęta będą Ci wdzięczne za zapewnienie im możliwości kąpieli, ponieważ są bardzo wrażliwe na ciepło.

Jak wcześniej wspomniano, fretki potrzebują kilku godzin swobodnego poruszania się, więc upewnij się, że środowisko jest „bezpieczne dla fretek”. Musisz uniemożliwić im dostęp do kabli zasilających, a rośliny trujące dla zwierząt i środki czystości przenieść do innego pomieszczenia, do którego zwierzęta nie mają dostępu. W przypadku wybiegu zewnętrznego należy zadbać o to, aby był on zabezpieczony przed próbami ucieczki, ponieważ te maluchy potrafią podkopywać się pod płotami.

Fretka i jej dieta

Samica fretki osiąga długość ciała od 25 do 40 cm i waży od 600 do 900 g. Samiec może być nawet dwukrotnie cięższy i osiągać nawet 60 cm długości. Istnieje sześć różnych odmian, które w rzeczywistości różnią się wyłącznie ubarwieniem. Fretki są mięsożerne. Warto zaopatrzyć się w specjalną karmę dla fretek lub podawać zwierzęciu na zmianę mokrą lub suchą karmę dla kotów. Fretka z przyjemnością zje także gotowane mięso. Ponadto fretkę można karmić zwierzętami przeznaczonymi na pokarm takimi jak jednodniowe pisklęta, myszy i szczury.

Kiedy do weterynarza?

Ważne jest, aby zawsze uważnie obserwować swoje zwierzęta. Jeżeli nagle wydają się apatyczne (wycofane, ospałe) lub gryzą, jeżeli zacznie zmieniać im się sierść, jeżeli schudną lub mają biegunkę, koniecznie udaj się do weterynarza. Tak na marginesie, zadbana fretka może żyć nawet dziesięć lat!

Podsumowanie Fretki

Rozmiar
Samice od 25 do 40 cm, samce do 60 cm
Wygląd
sześć różnych ubarwień. Samice są znacznie mniejsze od samców. Długość ogona wynosi od 11 do 14 cm
Pochodzenie
Europa Środkowa, Afryka Północna, Europa Południowa
Historia
Z dużym prawdopodobieństwem pochodzi od tchórza europejskiego lub tchórza zwyczajnego
Waga
Samice około 800 g, samce do 2 razy cięższe
Charakter
ciekawskie, zabawne, żądne przygód, zwinne, potrafią też ugryźć
Hodowla
Karmienie dwa razy dziennie. Codzienna zabawa i głaskanie są absolutnie konieczne. Fretka nie nadaje się do hodowli jako pojedyncze zwierzę – zawsze powinna mieć towarzystwo. Klatka musi być bardzo przestronna, aby fretki mogły ćwiczyć. Potrzebują ponadto kuwety dla kotów, misek na jedzenie, butelki z wodą i domku do spania.
Loading...