Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Małe zwierzęta dla dzieci – jakie zwierzaki wchodzą w grę

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Zwei Kinder sitzen vor einem Stall mit Meerschweinchen.

Kiedy dzieci mają już za sobą pierwsze pozytywne doświadczenia ze zwierzętami, gdy osiągną pewien wiek, same najprawdopodobniej zechcą mieć swoje własne zwierzę domowe. Często wybór pada na prowadzącego samotniczy tryb życia chomika – ze względu na wymaganą ilość miejsca, zakładane ograniczone potrzeby w kwestii pielęgnacji lub w związku z tym, że łatwiej jest znaleźć mu opiekuna wśród znajomych, kiedy rodzina wyrusza na wakacje. Jednak nawet decydując się na zakup małych zwierząt prowadzących stadny tryb życia, jest kilka istotnych rzeczy, które należy rozważyć.

Loading...

Małe zwierzęta dla dzieci: świnki morskie i króliki

Świnki morskie i króliki są popularnymi zwierzętami domowymi wśród dzieci. Króliki muszą mieć przy sobie przynajmniej jednego króliczego towarzysza – nawet jeżeli spędzasz ze swoim zwierzęciem dużo czasu, jako człowiek nigdy nie zastąpisz mu drugiego królika. Towarzysz będący przedstawicielem własnego gatunku ma ogromne znaczenie dla nauki zachowań społecznych, a także zapewnia, że zwierzę nie czuje się samotnie. Świnki morskie zwykle żyją w grupie i potrzebują od jednego do ośmiu towarzyszy własnego gatunku. Oba te gatunki zwierząt, przy starannej opiece, dają się oswoić i mogą stać się prawdziwymi zwierzęcymi przyjaciółmi dla dzieci.

Świnki morskie i króliki nie lubią być oszukiwane. Ponadto potrzebny jest cały ogrom cierpliwości, aby osiągnąć stan, w którym świnki morskie dobrowolnie pozwolą się pogłaskać. Ważne jest, aby uczyć dzieci spokojnego i powolnego wkupienia się w łaski zwierzęcia za pomocą przysmaków. Pamiętaj, że zarówno króliki, jak i świnki morskie potrzebują o wiele więcej miejsca i ruchu, niż sądzono. Dlatego przed zakupem dowiedz się, ile miejsca potrzebujesz w mieszkaniu, aby zapewnić zwierzęciu możliwość swobodnego poruszania się. Jako zwierzęta domowe te dwa gatunki są odpowiednie dla dzieci w wieku sześciu lat i starszych. Jednak obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, aby dzieci zawsze traktowały zwierzęta ostrożnie.

Szczury i myszy jako male zwierzęta dla dzieci

Myszy i szczury mogą być hodowane jako zwierzęta domowe przez dzieci, które ukończyły ósmy rok życia. Te małe gryzonie są zwierzętami stadnymi i powinny być hodowane w grupie składającej się z przynajmniej trzech osobników jednego gatunku. Klatka musi być na tyle duża, aby zwierzęta czuły się w niej komfortowo i miały wystarczająco dużo miejsca do biegania. Zwierzęta muszą mieć w klatce zapewnioną możliwość wspinania się oraz ciche miejsce, do którego będą mogły się wycofać. Ponadto inteligentne szczury i myszy lubią mieć zajęcie. Zapewnij im liczne urozmaicenia, na przykład w postaci szyszek sosnowych lub innych przedmiotów, którymi będą mogły się bawić i które mogą wykorzystać do zaspokojenia potrzeby gryzienia. Dopiero wtedy, gdy te żywiołowe gryzonie oswoją się, pozwól im swobodnie wędrować po mieszkaniu. Upewnij się, że pokój jest bezpieczny dla gryzoni. Szynszyle lub fretki mogą być odpowiednimi zwierzętami domowymi dla nieco starszych dzieci. Należy jednak zauważyć, że szynszyle mają ogromne wymagania przestrzenne, są aktywne o zmierzchu lub nocą. Należy również pamiętać, że fretki mają silny zapach, często gryzą i są dzikimi zwierzętami. Dlatego oba te gatunki zwierząt raczej nie nadają się do trzymania w domu.

Chomik jako zwierzę domowe dla dzieci

Chomiki są odpowiednimi zwierzętami domowymi wyłącznie dla starszych dzieci. Powodów jest kilka. Chomiki są zwierzętami aktywnymi po zmierzchu lub nocą. Małe dzieci nie rozumieją, że chomik chce spać w ciągu dnia i nie powinny go wtedy budzić. Poza tym obudzony w ciągu dnia chomik może się zdenerwować i ugryźć. Dla małych dzieci chomik często staje się nudny, ponieważ jest on aktywny tylko wieczorem i w nocy. Kolejnym aspektem jest stosunkowo krótka długość życia chomika, która wynosi od dwóch do trzech lat. Młodsze dzieci nie rozumieją jeszcze, że ich futrzany towarzysz zbliża się do kresu swojego życia. Dla dzieci od dziesiątego roku życia dobrymi towarzyszami są chomiki miniaturowe. Chomiki są samotnikami i nie chcą mieć wokół siebie innych przedstawicieli swojego gatunku poza okresem godowym. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych małych zwierząt, chomiki potrzebują wystarczającej przestrzeni, aktywności i urozmaicenia w swoim wybiegu. Szczególnie ważna jest również strefa ćwiczeń: na wolności chomiki pokonują nocą nawet kilka kilometrów!

Uwzględnij wymagania przestrzenne i życzenia rodziny

Zanim dokonasz zakupu małego zwierzaka, ważne jest, aby wziąć pod uwagę życzenia całej rodziny – nie tylko dzieci. Zwierzęta potrzebują wystarczająco dużej przestrzeni do życia: w przypadku wszystkich małych zwierząt klatka powinna być tak duża, jak to tylko możliwe. Zagrody i wybiegi nigdy nie są wystarczająco duże. Z wyjątkiem chomików małe zwierzęta muszą mieć zapewnione towarzystwo przedstawiciela swojego gatunku. W związku z tym trzeba hodować przynajmniej dwa zwierzęta lub ich małą grupę. Czasochłonne jest także sprzątanie klatki, kupowanie pożywienia, zapewnianie wybiegu oraz wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Rodzina powinna wspólnie się zastanowić, w jaki sposób podzielić te obowiązki. Informacje na temat potrzeb upragnionego zwierzaka można znaleźć w licznych poradnikach. Bardzo ważne jest, aby z wyprzedzeniem sprawdzić, czy żaden z członków rodziny nie jest uczulony na zwierzęta. Niezwykle ważna sprawa: czy w domu są już inne zwierzęta, na przykład psy lub koty, które mogłyby nie dogadać się z nowymi współlokatorami?

Zaangażowanie dzieci w opiekę nad małymi zwierzętami

Jeżeli wszystkie te punkty zostały wyjaśnione w sposób zadowalający, nic nie stoi na przeszkodzie zakupu zwierzęcia domowego.

Wskazówka: od samego początku zaangażuj dzieci w opiekę nad królikami. Dzieci powinny nie tylko bawić się ze zwierzętami, ale także opiekować się nimi pod Twoim okiem. W ten sposób uczą się brać odpowiedzialność poprzez zabawę.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować