Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Rasy królików - w jaki sposób człowiek natknął się na królika

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Zwei Kaninchen haben ihre vorderen Pfoten auf einer Box.

Wielu laików rozkłada ręce, kiedy przychodzi im odróżnić króliki od zajęcy. Błędnie przyjęło się, że królik jest udomowioną formą zająca szaraka. Zawroty głowy potęgują się, kiedy przyjrzymy się bliżej niezliczonym rasom królików: dzikie lub barwne umaszczenie, krótka aksamitna sierść lub puszyste futerko, małe uszka lub długie, zwisające uszy. Historia kulturowa królika domowego jest wyjątkowo ekscytująca. Tutaj przeczytają Państwo podstawowe fakty dotyczące ras królików i ich dzikich krewnych.

Loading...

Wśród królików występuje ogromne urozmaicenie pod względem wyglądu. Kilka klas wielkości, od królików karłowatych po olbrzymie, sprawia, że ​​sprawy jeszcze bardziej się komplikują. A jednak wszystkie nasze króliki rasowe mają jednego wspólnego przodka: dzikiego królika europejskiego – a nie zająca!

Czym króliki różnią się od zajęcy?

Króliki i zające należą do wspólnej rodziny „prawdziwych zajęcy”, jednak ich wygląd zewnętrzny oraz styl życia wyraźnie się różnią. I tak na przykład króliki są małe i przysadziste, podczas gdy zające to duże, smukłe zwierzęta o nieco dzikim wyglądzie. Inną wyraźną różnicą jest to, że króliki są zwierzętami stadnymi, które najczęściej żyją w dużych grupach. Zające są z kolei samotnikami, które szukają towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku wyłącznie w okresie godowym. Towarzyskie króliki budują rozległe, podziemne korytarze; zające chowają się w wyciśniętych podczas leżenia nieckach, które nazywa się kotlinkami. Nowo narodzony zając bardzo szybko staje się samodzielny i nie zagrzewa długo miejsca w gnieździe. Małe króliczki rodzą się ślepe i są całkowicie bezradne, dlatego przez pewien czas pozostają pod opieką matki w gnieździe. Zarówno króliki, jak i zające padają ofiarą drapieżników. Podczas gdy króliki w mgnieniu oka ukryją się w najbliższej kryjówce, zające popisują się swoimi umiejętnościami sportowymi. Niektóre rasy zajęcy osiągają prędkość 70 km/h i potrafią skoczyć na zaskakującą wysokość dwóch metrów.

Od kiedy króliki hodowane są jako zwierzęta domowe?

Zające nigdy nie służyły człowiekowi jako zwierzęta domowe. Z kolei króliki zostały stosunkowo wcześnie udomowione. Warto tu zaznaczyć, że pierwotnie dzikie króliki zamieszkiwały Półwysep Iberyjski oraz części Afryki Północnej. Zaczynając od tego niewielkiego obszaru, króliki podbiły, z kilkoma wyjątkami geograficznymi, właściwie cały świat. Chociaż ekspansja ta wynikała głównie z przysłowiowej płodności królików, to jednak także człowiek przyczynił się do zdobywania przez króliki kolejnych terenów: króliki są łatwe w hodowli i same z siebie się rozmnażają. Króliki służyły człowiekowi jako źródło pożywienia, choć doceniano również ich futro. Najwcześniejsze udokumentowane dowody potwierdzające celową hodowlę królików jako zwierząt domowych pochodzą z Hiszpanii i datuje się je na I wiek p.n.e. Pierwsza pisemna wzmianka o hodowli królików w Niemczech pojawia się w dokumencie klasztornym z 1149 roku.

Początkowo króliki były hodowane jako zwierzęta użytkowe, jednak później zaczęto je postrzegać również jako zwierzęta do głaskania. Ze względu na ukierunkowaną hodowlę zawsze dochodziło do przypadkowych mutacji kolorystycznych, które następnie krzyżowano dalej: dało to początek nowoczesnym wariantom kolorystycznym. Pierwotne założenie, tj. wyhodowanie jak największej liczby zwierząt, uległo zmianie. Mniejsze i szczególnie urocze króliczki stały się modne. Już w XVI wieku króliki miniaturowe cieszyły się dużą popularnością wśród przedstawicieli wyższych sfer. Wraz z rewolucją przemysłową hodowla królików na potrzeby produkcji żywności ponownie zaczęła przeżywać rozkwit: w miastach nie było miejsca na trzymanie świń i owiec, nie wspominając już o krowach. Mały, poręczny królik znalazł swoje miejsce w miejskiej strukturze zaopatrzenia; jednocześnie stanowiło to położenia kamienia węgielnego pod zorganizowaną hodowlę królików, jaką znamy dzisiaj. Pierwsze stowarzyszenie królika rasowego w Niemczech zostało założone w 1880 roku.

Jakie są rodzaje królików?

Pierwotne cele hodowlane polegające na produkcji dużych i ciężkich zwierząt były ważne w przypadku królików mających służyć jako pokarm. Późniejsza popularność króliczych skór sprawiła, że hodowla ukierunkowana została na określone cechy ubarwienia, dzięki czemu takie rasy, jak choćby Hermelin, stały się modne. Ważnymi cechami hodowlanymi stopniowo stawały się również różne struktury włosa i kształt uszu. Z biegiem czasu hodowla królika domowego osiągnęła imponującą różnorodność ras i odmian kolorystycznych. W samych tylko Niemczech do hodowanych jest 88 ras królików w 350 wersjach kolorystycznych.

Rasy dzieli się pod względem rozmiaru, wagi i struktury okrywy włosowej:

  • Rasy duże powyżej 5,5 kg; przykłady: belgijski olbrzym, olbrzym srokacz, francuski baran
  • Rasy średnie do 5,5 kg; przykłady: wiedeński szary, Hawana, francuski srebrzysty, burgundzki
  • Rasy małe do 3,5 kg; przykłady: mały baran, Gouwenaar, syberyjski, srebrzysty mały
  • Rasy karzełki do 2 kg; przykłady: Holland Lop, karzełek rex, Hermelin, Netherland Dwarf
  • Rasy wyodrębnione ze względu na strukturę okrywy włosowej; przykłady: królik rex, angora, królik satynowy

Jak długo żyją króliki i jaka rasa królika do mnie pasuje?

Pod warunkiem zapewnienia hodowli zgodnej z potrzebami gatunku, króliki mogą osiągnąć wiek od siedmiu do jedenastu lat; są jednak znane zwierzęta, które osiągnęły jeszcze sędziwszy wiek. Przedstawiciele mniejszych ras żyją często dłużej. Szacowana długość życia dzikich królików jest zdecydowanie mniejsza – za taki stan rzeczy odpowiada to, że króliki padają ofiarą drapieżników i wiele młodych zwierząt nie przeżywa pierwszej zimy. To, jaki królik będzie do Państwa pasował, zależy przede wszystkim od tego, jakie zwierzę domowe chcieliby Państwo zaprosić pod swój dach. Poszukują Państwo długouchej piękności, która będzie zdobywać nagrody na wystawach? W przypadku ras o nieco ekstrawaganckiej strukturze włosa powinni Państwo uzmysłowić sobie, że pielęgnacja sierści takiego zwierzęcia będzie bardziej wymagająca. Większe rasy mają oczywiście większe wymagania, jeżeli chodzi o karmę, materiał oraz miejsce, i są także droższe w utrzymaniu. A może mają Państwo na oku inteligentnego sportowca, który będzie triumfował w Kaninhop? A może poszukują Państwo poczciwego, wytrzymałego zwierzaka do głaskania, który będzie odpowiednim towarzyszem dla małych dzieci? Jeżeli nie mają Państwo konkretnych preferencji dotyczących wyglądu zewnętrznego, każda rasa królika ma swoje zalety. Charakter zwierzęcia jest indywidualną sprawę i nie zależy od rasy. Uwaga: w schroniskach dla zwierząt na nowy dom czekają także cudowne chrupacze, które z pewnością skradną Państwa serce!

Loading...