Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Abisyńska świnka morska – ufny gagatek z szaloną fryzurą

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Eine Aufnahme von drei Meerschweinchen.

Jeżeli popatrzą Państwo na abisyńską świnkę morską, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest szalona fryzura tego małego zwierzęcia. Specyficznie rosnąca sierść tworzy na ciele tzw. rozetki. Zgodnie ze standardami rasy abisyńska świnka morska powinna mieć od ośmiu do dziesięciu takich rozetek: cztery na ciele i po dwie na biodrach i kończynach tylnych. Występują również bokobrody i rozeta nad nosem. Ale nawet jeśli rozet jest zbyt dużo lub futerko nie układa się symetrycznie – decydując się na abisyńską świnkę morską, decydują się Państwo na sympatycznych i przywiązanych współlokatorów.

Loading...

Pochodzenie abisyńskiej świnki morskiej

Abisyńska świnka morska – znana również na całym świecie jako rozetka – należy do najstarszych systematycznie hodowanych świnek morskich. Nie jest przy tym jasne, w jaki sposób doszło do tego, że nazwa tej rasy pochodzi od Abisynii (terytorium dzisiejszej Etiopii), ponieważ nigdy nie poddano w wątpliwość południowoamerykańskich korzeni tego małego zwierzęcia. Ze względu na swoje przyciągające wzrok futro abisyńska świnka morska była bardzo popularnym zwierzęciem w wiktoriańskiej Anglii – tam rozpoczęła się ukierunkowana hodowla odpowiadająca standardom rasy. Wśród długowłosych świnek morskich także zdarzają się rasy posiadające rozetę: w zależności od wyglądu i koloru są one nazywane świnkami morskimi rasy peruwianka lub angora.

Hodowla odpowiadająca potrzebom gatunku

Aby abisyńska świnka morska dobrze się u Państwa czuła, potrzebuje przynajmniej jednego, a najlepiej dwóch towarzyszy będących przedstawicielami jej gatunku – mogą to być świnki morskie innej rasy lub inne małe zwierzę. Świnki morskie są zwierzętami stadnymi, dlatego hodowanie pojedynczego osobnika lub wybór na towarzysza przedstawiciela innego gatunku, jak choćby królika, jest niezgodne z jej potrzebami.

Abisyńskie świnki morskie mogą być hodowane zarówno w mieszkaniu, jak i w kojcu ustawionym w ogrodzie; jeżeli zwierzęta mają mieszkać w kojcu, powinny żyć w grupie składającej się z przynajmniej trzech osobników. Ponadto stare, słabe lub chore zwierzęta powinny być raczej trzymane w domu. Ważne jest zapewnienie zwierzętom odpowiednio dużej klatki – minimalna wielkość klatki dla dwojga zwierząt wynosi dwa metry kwadratowe – lub, w przypadku całorocznego pobytu na zewnątrz, domku z zabezpieczeniem chroniącym przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi oraz właściwie urządzonego. Istotnym krokiem podczas urządzania klatki lub wybiegu jest zapewnienie właściwej ściółki, w wystarczającej ilości, oraz licznych możliwości ukrycia się dla wszystkich zwierząt. Jeżeli zwierzęta hodowane są na zewnątrz, należy zawsze pamiętać o tym, aby zwierzęta mogły zawsze schować się w cieniu.

Zwei Meerschweinchen

 

Tutaj dowiedzą się Państwo więcej na temat hodowli kilku świnek morskich.

Do poradnika

Cechy i zachowanie abisyńskiej świnki morskiej

Abisyńskie świnki morskie nie tylko zabawnie wyglądają: zachwycają swoim przyjaznym usposobieniem i żywiołowym temperamentem, dlatego są popularne wśród dzieci. Są one uważane za nieco bardziej żywiołowe inne rasy – małe zwierzątko, które dokładnie wie, czego chce i ma swój własny rozum. Przedstawiciele tej rasy są wścibscy i nie okazują strachu przed znanymi im osobami. Należy zachować ostrożność podczas głaskania: ze względu na ciekawą strukturę futra, abisyńska świnka morska czuje się nieswojo, gdy jest głaskana pod włos.

Czy abisyńskie świnki morskie można wychować?

Abisyńskie świnki morskie są bystre i ufne. Osoby poświęcające im wystarczająco dużo zaufania i uwagi mogą, przy odrobinie cierpliwości (i przekupstwa w postaci smakołyków odpowiadających potrzebom gatunku), nauczyć je kilku sztuczek. Świnka morska będzie wówczas reagowała na swoje imię lub na komendę wchodziła do swojej klatki lub z niej wychodziła.

Menu dla abisyńskiej świnki morskiej

Także w odniesieniu do żywienia abisyńskich świnek morskich nie istnieją żadne istotne różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Najważniejszym pokarmem jest wysokiej jakości siano, najlepiej posiadające długie włókna, które zwierzę musi mieć stale do swojej dyspozycji. Świnki morskie mają także bardzo duże zapotrzebowanie na witaminę C, które muszą pokrywać w oparciu o przyjmowany pokarm. Dlatego powinni Państwo podawać swoim abisyńskim świnkom morskim codzienną porcję świeżej żywności w postaci trawy, ziół i różnych warzyw. Zwierzęta potrzebują również miękkiego drewna i świeżych gałązek do skubania. Świnki morskie potrzebują odrobiny karmy zbożowej w zimie, jeżeli przez cały rok trzymane są na zewnątrz, aby mogły zgromadzić odpowiednie zapasy energii. Ziarna nie są im potrzebne, jeżeli żyją wewnątrz.

Czy abisyńska świnka morska nadaje się na zwierzę domowe?

Abisyńska świnka morska jest nieskomplikowanym przedstawicielem swojego gatunku. Uchodzi ona za szczególnie łatwą w opiece i jest idealnym wyborem szczególnie w przypadku początkujących hodowców świnek morskich. Nieco trudniejsze w pielęgnacji są osobniki z dłuższą sierścią: zwierzęta należy regularnie i bardzo ostrożnie czesać za pomocą miękkiej szczotki lub plastikowego grzebienia, aby uniknąć powstawania kołtunów.

Prosimy mieć na uwadze odpowiedzialną hodowlę: Świnki morskie, u których występuje wybielenie włosa, są nosicielami (podobnie jak świnki morskie typu dalmatyńczyk) tzw. genu letalnego, czynnika roan (Rn). W przypadku sparowania dwojga zwierząt, z których każde jest nosicielem tego genu, może dojść do śmierci ich potomstwa lub wystąpienia ciężkiego upośledzenia. Hodowlę należy zatem pozostawić doświadczonym hodowcom.

Podsumowanie Abisyńska świnka morska

Długość ciała:
Długość ciała od 20 do 25 cm
Waga:
800 do 1400 g
Ubarwienie:
czerwone, białe, czarne, trójkolorowe łaciate, marmurkowe i szylkretowe
Struktura sierści:
cienkie włosy z charakterystycznymi wirami, długość sierści około 3,5 centymetra
Budowa ciała:
krótka, szeroka i muskularna; zaokrąglone okolica pyszczka
Charakter:
żywy, przywiązany
Długość życia:
6 do 8 lat
Cechy szczególne:
Nie głaskać pod włos
Loading...