Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Strzyżenie psów – porady dla pięknej i zdrowej psiej sierści

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Psu obcina się sierść między łapami

Psia sierść to nie tylko typowy element psiej urody. Spełnia ona szereg ważnych funkcji: ochrania skórę przed zabrudzeniami i zmianami pogodowymi, stabilizuje temperaturę ciała podczas upałów, jak również zabezpiecza przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Mimo to niektóre rasy muszą być regularnie strzyżone lub trymowane. Tutaj przeczytają Państwo, jak prawidłowo dbać o sierść swojego czworonoga, strzyc ją, czesać lub trymować.

Loading...

Strzyżenie maszynką dla długowłosych psów – nie zawsze odpowiednim wyborem

Przyjrzyjcie się Państwo dokładniej sierści swojego psa: jest krótka, dereszowata, a może szorstka? Czy to futro jednowarstwowe (włosy okrywowe), czy wielowarstwowe (z podszerstkiem)? W przypadku ostatniego sierść powinna być trymowana (więcej na ten temat poniżej).

Kiedy strzyc psa?

  • Rasy z futrem jednowarstwowym, tzn. tylko z włosami okrywowymi, tj. maltańczyk, yorkshire terrier czy pudel, zasadniczo mogą być strzyżone.
  • W przypadku pudli groomerzy (specjalnie wykształceni psi fryzjerzy) zalecają jedynie delikatne strzyżenie, ponieważ skóra pudla jest bardzo wrażliwa, a jego lekka sierść letnia chroni go przed wysokimi temperaturami i promieniowaniem UV.
  • Zasadniczo całkowite strzyżenie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy futro jest całkowicie skołtunione i nic innego już nie pomaga. Zwykle najpierw do nóg używane są grzebień, szczotka i nożyczki. Sierść jest jedynie delikatnie przycinana.

Nie należy zapomnieć: w przypadku psów z jednowarstwową, jasną skórą ostrzyżonych na krótko, trzeba zapewnić im w lecie odpowiednią ochronę przed promieniami UV w postaci kremu przeciwsłonecznego, a w zimie odzież dla psów.

Ulubiona „fryzura na lato” – tylko ostrożnie

Psy z podszerstkiem można poddać „letniemu strzyżeniu” jedynie po szczegółowej konsultacji z ekspertem. Jedną z możliwych konsekwencji nieumiejętnego strzyżenia jest tzw. łysienie plackowate. Powoduje ono powstawanie w sierści czworonoga wielu „gołych” powierzchni bez włosia lub z tylko niewielkimi kępkami włosów okrywowych. Tyczy się to również psów z wolno odrastającymi włosami okrywowymi. W przypadku psów dowodnych, takich jak portugalski pies dowodny, golden retriever lub labrador podszerstek jest wręcz konieczny do przeżycia, ponieważ chroni ich skórę przed wyschnięciem i wychłodzeniem w wodzie, a ponadto nadaje odpowiedniej siły wyporu podczas pływania.

Strzyżenie długowłosych psów – tylko jak?

Przy różnych rasach psów należy brać pod uwagę różne aspekty, dlatego nie ma jednej uniwersalnej zasady dla idealnego strzyżenia. Sierść powinna być zawsze tak ostrzyżona, aby nadal mogła spełniać swoje funkcje ochronne.

Aby strzyżenie przebiegło gładko i bezstresowo, koniecznie potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Maszynka do strzyżenia powinna być mocna i mieć wysoką moc tnącą, tak aby ten proces nie był bolesny dla Państwa pupila. Dodatkowo należy mieć również różne nakładki, nożyczki do sierści (z zaokrąglonymi końcami), rozmaite szczotki i grzebienie.

Trymowanie: idealny wybór dla długowłosych psów z gęstym podszerstkiem

Wszystkie rasy psów, które mają bardzo gęsty podszerstek, powinny być strzyżone na krótko jedynie w kilku wyjątkowych przypadkach. Trymowanie jest w tej sytuacji najlepszą opcją usunięcia martwych włosów okrywowych.

Niektóre rasy psów, jak np. jamnik szorstkowłosy, nie zmieniają sierści. Trymowanie co trzy do czterech miesięcy jest w takiej sytuacji konieczne, aby zapobiec podrażnieniom skóry i powstawaniu egzem.

Trymować samemu czy u psiego fryzjera?

Istnieją dwie metody trymowania: trymowanie ręczne oraz usuwanie włosów za pomocą nożyka trymerskiego. Obie metody pielęgnacji sierści wymagają doświadczenia i wprawy. Rozpoznanie włosów odpowiednich do wyrwania nie jest dla początkującego łatwe.

Dobry groomer trymuje sierść poprzez wyskubywanie kciukiem i palcem wskazującym najdłuższych nadających się do usunięcia włosów. Po skutecznym trymowaniu kolory sierści są wyraziste, a futro zachowuje swoje ważne funkcje i nie jest niepoprawnie rozrzedzone.

Ein Hund liegt auf dem Boden.

Podczas pielęgnacji sierści przy pomocy nożyka trymerskiego należy pamiętać o tym, że ząbkowane ostrze nożyka powinno być tępe. Jeśli będzie za ostre, włosy zostaną ucięte, co nie powinno mieć miejsca. Nie należy wyskubywać zbyt dużych kępek włosów na raz, ponieważ również przy martwym włosiu będzie to bolesne dla czworonoga.

Znają już Państwo salony dla psów Fellini? Zachęcamy do odkrycia psiego fryzjera w sklepie stacjonarnym Maxi Zoo w Państwa okolicy.

Instrukcja strzyżenia psów krok po kroku

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie:

  • Oswojenie: przed pierwszym strzyżeniem należy oswoić psa z maszynką do strzyżenia, z jej wibracjami i odgłosami. Pierwszy krok należy wykonać, dopiero gdy Państwa pies zaakceptuje maszynkę. Obecność przyjaciela lub członka rodziny, który będzie uspakajał psa, przy pierwszym strzyżeniu jest bardzo pomocna.
  • Przygotowanie stołu: dla ułatwienia należy postawić psa na stole z gumową podkładką antypoślizgową.
  • Wyczesywanie: żeby ułatwić prowadzenie maszynki do strzyżenia przez futro, należy wyczesać je przed strzyżeniem, aby pozbyć się kołtunów.
  • Długość włosia i nakładka maszynki: prosimy zasięgnąć informacji na temat zalecanej długości sierści dla rasy i rodzaju sierści Państwa czworonoga. Na początku proszę wypróbować nasadkę na ok. 10 mm.

Teraz mogą Państwo rozpocząć strzyżenie psa:

  • Odpowiednie ustawienie: Państwa pies stoi wyprostowany na antypoślizgowej podkładce.
  • Odpowiedni kierunek: cięcie odbywa się zawsze i bez wyjątku z kierunkiem wzrostu włosów. Należy rozpocząć na szyi i poprowadzić urządzenie po grzbiecie i w dół w kierunku klatki piersiowej, brzucha i łap.
  • Jednostajne strzyżenie: głowicę strzygącą należy prowadzić po ciele psa bez dociskania. Najlepiej nie odkładać maszynki, aby nie powstały niechciane nierówności na sierści.
  • Delikatne obszary ciała: na głowie, uszach, łapach czy też przy genitaliach należy być bardzo ostrożnym, najlepiej w ogóle zrezygnować z maszynki. W tych obszarach skorzystać można z nożyczek do sierści z zaokrąglonymi końcami, co pozwoli nie dopuścić do skaleczeń.
  • No-Go: nie należy strzyc czy też przycinać włosów zatokowych (długich „wąsów”) psa. Są one dla Państwa psa niezwykle ważnymi włosami czuciowymi.
  • Wyczesanie: porządne wyczesanie psa usunie wszystkie luźne włosy i pozwoli Państwa psu się odprężyć – w połączeniu z przysmakiem w nagrodę.
Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować