Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pies ucieka: dlaczego czworonożni przyjaciele czasami „ciągną za smycz” i co można zrobić w nagłych wypadkach

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Golden-Retriever verirrt sich im Wald

Kartka ze zdjęciem, numerem telefonu i prośbą o szybkie powiadomienie – tak wielu właścicieli psów szuka swoich czworonożnych członków rodziny, gdy uciekną. W tym przewodniku możesz przeczytać, jak uniemożliwić psu ucieczkę, co możesz zrobić, jeżeli psu zdarzy się nawiać, i do kogo się zwrócić, jeżeli znajdziesz zaginionego psa.

Loading...

Dlaczego psy uciekają

Według rejestru zwierząt domowych TASSO e. V. w 2020 roku uciekło około 33 000 psów. W rzeczywistości liczba ta jest znacznie wyższa, ponieważ rejestruje się tylko co drugie zwierzę, a wielu właścicieli psów nawet nie zgłasza, że ​​ich pies uciekł.

Niezależnie od tego, czy pies ucieka z własnej posesji, podczas spaceru, czy będąc pod opieką psiego opiekuna – istnieje wiele powodów, dla których psy uciekają. Pięć najczęstszych przyczyn to:

  • Podążanie za śladem: nie tylko psy myśliwskie to prawdziwi wąchacze. Niemal wszystkie psy entuzjastycznie reagują na ciekawy trop i niechętnie rezygnują z pościgu.
  • Suka w rui: popęd płciowy często skłania samców do desperackich czynów, tj długie włóczenie się lub czatowanie przed drzwiami wybranki.
  • Obce otoczenie: psy to stworzenia kierujące się przyzwyczajeniami i rytuałami miłosnymi. Nieznane środowisko może wywołać panikę. Potem ogarnia je chęć ucieczki i próbują znaleźć drogę do domu.
  • Strach: głośny huk, jak fajerwerki czy burza, drzwi do gabinetu weterynaryjnego czy nielubiany przedstawiciel własnego gatunku – wiele psów czegoś się boi i szybko ucieka, kiedy tylko ma ku temu sposobność.
  • Nuda: kiedy czworonożni przyjaciele są często sami i/lub nie są wystarczająco zajęci, do głowy przychodzą im głupie pomysły.

Niektóre psy uciekają regularnie, ale dla innych jest to wyjątkowa sytuacja. Dla właścicieli psów zaginiony pupil to koszmar, ponieważ niebezpieczeństwa, tj. ruch uliczny, trucizna czy dzikie zwierzęta, zagrażają życiu czworonożnego członka rodziny. Ponadto psy nie zawsze samodzielnie odnajdują drogę powrotną do domu.

Golden-Retriever Welpe verirrt sich

Jak mogę zapobiegać ucieczkom mojego psa?

Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest nauka dobrego zachowania: zadbaj o to, aby w każdej chwili można było psa przywołać. Ćwiczcie polecenie „Chodź”, aż będzie ono w pełni opanowane. Czworonóg może biegać bez smyczy tylko wtedy, gdy przywołanie naprawdę działa i możesz zaufać swojemu psu. Ale nawet najlepiej wyszkolony pies czasami idzie własną drogą. Zachowaj więc środki ostrożności, np.

  • bezpieczne ogrodzenie oraz zamykanie drzwi i bram,
  • mały lokalizator GPS na obroży,
  • odpowiednie ćwiczenia i zajęcie, a także
  • unikanie sytuacji wywołujących strach.

Na wszelki wypadek należy zgłosić swojego pieska w rejestrze zwierząt domowych Findefix lub TASSO: za pomocą kodu składającego się z 15 cyfr umieszczonego na chipie Twojego psa rejestry te pomogą zidentyfikować znalezionego psa i zawiadomić właściciela – 24 godziny na dobę!

Pomocy, mój pies uciekł – co robić?

Jeżeli Twój pies uciekł, przede wszystkim zachowaj spokój i nie panikuj. Większość zaginionych psów zostaje odnaleziona lub po krótkim czasie sama wraca do domu. Nie należy jednak bezczynnie czekać. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na to, że ​​Twój przyjaciel zostanie znaleziony. Rozpocznij poszukiwania, sięgając po następujące środki.

Pies uciekł – możliwe do podjęcia środki

  • Zgłoś zniknięcie w rejestrze zwierząt domowych!: poinformuj swój oraz inne rejestry zwierząt domowych (Findefix, TASSO) o zniknięciu Twojego zwierzaka.
  • Poszukaj pomocy lokalnie: skontaktuj się z takimi instytucjami, jak policja, lokalne schronisko dla zwierząt, towarzystwo opieki nad zwierzętami, biuro rzeczy znalezionych, straż pożarna i urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego, i zgłoś zaginięcie psa.
  • Zacznij szukać: poproś rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, aby wypatrywali Twojego zwierzaka. Przeszukaj okolicę. Zastanów się, gdzie Twój pies mógłby się schronić. W przypadku samca: zapytaj o suki w rui w okolicy.
  • Skorzystaj z mediów społecznościowych: opublikuj posty w mediach społecznościowych ze zdjęciem zwierzaka. Takie posty w bardzo krótkim czasie trafiają do wielu ludzi i często pozwalają osiągnąć sukces.
  • Rozwieszenie plakatów: zrób plakat ze zdjęciem swojego czworonożnego przyjaciela oraz numerem telefonu i zawieś go na latarniach, skrzynkach zasilających i tablicach informacyjnych w okolicy. Należy pamiętać, że wiele gmin wymaga pozwolenia na wieszanie plakatów.
  • Zapytaj na posterunku służby drogowej: ranne i martwe zwierzęta odbierane są ze składowisk przedsiębiorstw budowlanych i posterunków służby drogowej. Zapytaj tam, czy Twój pies nie został tam znaleziony.

Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel uciekł podczas spaceru, zaczekaj co najmniej pół godziny w miejscu, w którym był on ostatnio widziany. Wiele psów wraca w takie miejsce.

W żadnym wypadku nie należy karcić zwierzaka, gdy wróci. Zamiast ganić psa, pochwal go. Wtedy nauczy się, że powrót jest oznaką posłuszeństwa. Psy, które uciekają, często wydają się zdezorientowane i nawet nie rozpoznają swojego właściciela. Tutaj wymagana jest cierpliwość i empatia!

Labradoodle läuft auf der Wiese

Znaleziono psa – co robić?

A jeżeli znajdziesz porzuconego psa? Również wtedy ważne jest, aby działać szybko:

  • Obserwuj zwierzę i upewnij się, że naprawdę jest bez opieki.
  • Sprawdź, czy ma zawieszkę z imieniem i numerem telefonu lub identyfikator.
  • W żadnym wypadku nie zabieraj psa ze sobą, ale najpierw poinformuj odpowiednie władze, tj. policję, urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego i/lub lokalne schronisko dla zwierząt.
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj swojego czworonożnego przyjaciela samego, spróbuj go uspokoić i, jeżeli jest to konieczne, trzymaj go na smyczy. Podejdź jednak do psa ostrożnie, ponieważ nie wiadomo, jak zareaguje.
  • W schronisku dla zwierząt lub u lekarza weterynarii odczytywany jest czip i dokonywana jest kontrola w rejestrze zwierząt domowych, czy zwierzę zostało zarejestrowane. Jeżeli tak, zawiadomiony zastanie właściciel.

Większość zaginionych psów wraca do domu lub może zostać przekazana swojej rodzinie dzięki rejestrowi zwierząt domowych. Zadbaj więc o zapisanie swojego zwierzaka w jednym z rejestrów, aby przygotować się na sytuacje awaryjne!

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować