Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Dyskopatia u psa: najważniejsze informacje w skrócie

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Labrador schläft auf der Couch

Dyskopatia to dolegliwość, która występuje również u psów. Boryka się z nią zwłaszcza wiele małych ras, tj. jamniki lub buldogi francuskie. Im szybciej zadziałasz, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym tak naprawdę jest dyskopatia, na jakie objawy należy uważać oraz co robić, gdy zauważysz niektóre z nich.

Loading...

Dyskopatia: na czym polega?

Podobnie jak w przypadku ludzi, rdzeń kręgowy biegnie od pierwszego kręgu szyjnego aż do odcinka lędźwiowego i przenosi informacje z mózgu do ciała — i odwrotnie. Czasami odpowiada za wyzwalanie i kontrolowanie ruchów i odruchów, zdrowe trawienie, oddychanie oraz motorykę nóg i tułowia. Kręgosłup chroni rdzeń kręgowy jak płaszcz, a pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa znajdują się dyski. Są to elastyczne krążki w kształcie pierścieni, które pełnią funkcję amortyzujących elementów łączących. Bez nich kości kręgów splątałyby się, blokując się nawzajem. Krążki międzykręgowe odpowiadają więc za giętkość i sprężystość kręgosłupa. Jednocześnie pomagają również chronić rdzeń kręgowy.

Dysk składa się z dwóch warstw:

  • Nucleus pulposus: miękki, galaretowaty rdzeń wewnątrz
  • Anulus fibrosus: zewnętrzny, mocny pierścień z włókien, który otacza rdzeń i dysk na miejscu

W przypadku przepukliny krążka międzykręgowego u psów – zwanej również dyskopatią lub przepukliną krążka międzykręgowego – pierścień zewnętrzny pęka, powodując wyłonienie się prawie płynnego rdzenia (typ 1); co prowadzi do kontuzji rdzenia kręgowego i zwężenia tkanki nerwowej. Pierścień z włókna może również stopniowo mięknąć, powodując wybrzuszanie się rdzenia z pierścieniem (typ 2). Jest to zwykle wolniejszy proces niż w przypadku typu 1.

Alter Schäferhund spaziert

Rozpoznawanie dyskopatii u psa – objawy

Objawy dyskopatii u czworonożnego przyjaciela silnie zależą od nasilenia i dotkniętego obszaru. Istnieje pięć stopni choroby: na ogół pierwszym objawem jest mniejsza lub większa wrażliwość na ból kręgosłupa, która często wiąże się ze zmniejszoną chęcią poruszania się. W cięższych przypadkach pojawiają się deficyty neurologiczne w postaci drętwienia nóg lub całkowitego paraliżu. Do objawów zalicza się również nietrzymanie stolca i moczu. Należy zwrócić także uwagę na nienaturalną postawę pleców lub szyi – w zależności od tego, czy przepuklina znajduje się w okolicy szyi, klatki piersiowej lub odcinka lędźwiowego.

Diagnoza i leczenie

Jeśli podejrzewasz u pupila dyskopatię, jak najszybciej udaj się do weterynarza. Zadbaj o swojego psa i ogranicz jego aktywność fizyczną. Jeśli to możliwe, nie pozwól mu wspinać się ani skakać po schodach. Uprząż na klatkę piersiową zamiast obroży również działa odciążająco.

U weterynarza najpierw przeprowadza się ogólne badanie, aby wykluczyć inne przyczyny, tj. stany zapalne, nowotwory lub złamania kręgów. Następnie odbywa się badanie neurologiczne, które obejmuje rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i kontrastowe zdjęcie rentgenowskie: wstrzykuje się środek, który powoduje, że zwężenie rdzenia kręgowego jest widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Ponieważ czynności te można wykonać wyłącznie w znieczuleniu ogólnym, ważne jest również wstępne badanie, podczas którego można czasami stwierdzić inne objawy i oszczędzić psu niepotrzebnego ryzyka oraz stresu.

W przypadku niewielkiej dyskopatii bez oznak paraliżu zwykle stosuje się leczenie zachowawcze bez operacji. Polega ono na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, czasem również przeciwzapalnych, a przede wszystkim na bezwzględnym, co najmniej tygodniowym odpoczynku. Włóczenie się po okolicy, zabawy z innymi psami i wchodzenie po schodach są surowo zabronione. Wychodząc na spacer, ogranicz się do kilku rundek na smyczy i ogranicz aktywność fizyczną psa w domu. Lepiej oszczędzić pupila przez kilka dodatkowych tygodni niż ryzykować nawrót przez przedwczesny i nadmierny wysiłek. Pomocna jest również fizjoterapia, która przyspiesza proces gojenia i wzmacnia tkankę.

Schlafender Golden Retriever

W ciężkich przypadkach z paraliżem lub w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego operacja jest nieunikniona, aby zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom. Po zabiegu konieczna jest fizjoterapia, aby mięśnie ponownie nauczyły się prawidłowo pracować i odzyskały wrażliwość. Obejmuje to między innymi trening pionizacji, a gdy tylko zwierzę jest w stanie znów stanąć na cztery łapy – terapię na podwodnej bieżni.

Koszt operacji w dużej mierze zależy od pacjenta. Sięga pięciocyfrowych kwot, a do całości należy dodać również koszt opieki nad pupilem.

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny dyskopatii u psów to:

  • Predyspozycje rasowe (szczególnie częste u małych psów o krótkich nogach i długich grzbietach, tj. jamnik)
  • Nadwaga i brak aktywności fizycznej
  • Przeciążenie i nieprawidłowy wysiłek
  • Zużycie związane z wiekiem
  • Urazy i wypadki

Profilaktyka

Jeśli chcesz proaktywnie zapobiegać wystąpieniu dyskopatii u swojego pupila, zadbaj o zrównoważony wysiłek i dietę. Wzmocnij mięśnie pleców psa za pomocą specjalnych ćwiczeń, takich jak psia gimnastyka. Odpowiednia dla rasy dyscyplina sportowa nie tylko wspiera zdrowie, ale również przynosi frajdę zarówno ludziom, i zwierzętom – ponadto wzmacniając więź właściciela z pupilem.

Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować